Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '18

 
Kategori
Dünya Şehirleri
Okunma Sayısı
89
 

Londra – Londra'da Parklar II - Kew Gardens

Londra – Londra'da Parklar II - Kew Gardens
 

Londra’nın parklarını tek yazıya sığdırmak ne mümkün, ancak yazı dizisi olabilir… Bu nedenle konuk yazarım Neslihan'ın ilk yazısı Londra - Londra'da parklar serinin ilk yazısı oldu…

İşte serinin ikinci yazısı Kew Gardens özelinde. Keyifli okumalar…

Londra’da yaşayan tanıdıklarımın tavsiyesini de göz önüne alarak park gezilerime devam ediyorum…

Öncelikle çok uzun zamandır gitmek istesem de fırsat yaratamadığım ama ilk ziyaret günümün -ne mutlu ki, doğum günüme denk geldiği Kew Gardens Kraliyet Botanik Bahçeleri olarak da bilinen Kew Gardens’a gitmek için Richmond’a gitmek gerekiyor. Metro hattında Richmond’dan ileri bir durak olmadığı düşünülürse lokasyonun Londra’nın bir ucu olduğu düşünülebilir. Kew Gardens’a ani bir kararla daha sonra anlatacağım bir yeri (Sky Gardens) gördükten sonra gitmeye karar verdim. Maalesef son noktaya yani Richmond’a giderken 1 durak kala trende bir sorun oluştu, trenden inip yolculuğa otobüsle devam ederek ilginç bir yolculukla Kew Gardens’a vardım.

Giriş 17GBP yani bedava değil... Ama içeride yaşadığım huzur için değdi diyebilirim. Mekânı gözünüzde canlandırmanız için örneklendirme yapmam daha sağlıklı olacaktır: İstanbul’un Botanik bahçesi Atatürk Arberetumu bu bahçenin ancak küçük bir bölümü olarak kalabilir.

1759 yılında yaratılmış olan Kew Botonical Gardens 300 acre (121 hektar) arazi üzerine yerleşik. Her yıl 2 milyon ziyaretçinin gezdiği, 30.000’den fazla bitki bulunan parka 4 kapısından biri olan Lion Gate’den özel bir plan dahilinde olmadan girdim. Önüme çıkan okları takip ederek kendimi yeni restore edilmiş olan Temperate House’da buldum.  Burası çok büyük victorian stili bir cam ev. Binanın 2013’de başlayan restorasyonu tam 1731 gün sürmüş.  Restorasyon tamamlanmış halini görme şansına sahip olduğum için ne şanslıyım. Mekânda bulunan 1500’den fazla bitki başta Avustralya, Afrika, 16 ada, Amerika, Yeni Zelanda, Himalaya ve Asya olmak üzere çok geniş bir coğrafyadan toplanmış, belki de hayatınızda ilk defa göreceğiniz bitkiler…

Mekânda dikkatimi çeken önemli noktalardan biri de -dünyanın en yoğun havalimanlarının Londra’da olduğunu bildiğim halde, neredeyse dakikada bir üzerimizden bayağı alçak olarak geçen uçaklar… (Kew Gardens Londra’nın en yoğun havalimanı Heathrow’a yakın)

Temperate House’dan sonra da yine plansız programsız, kafama göre dolaşmaya devam ettim. Bu plansız yolculukta gördüğüm ağaçlar, bitkiler hepsine hayran hayran bakmaktan kendimi alamadım. Yemek molası için Kew Garden’ın içinde yer alan the Orangery’i bulma hedefiyle dolaşırken o kadar yürümüşüm ki toplamda 12,5 km’lik yürüyüş ile Londra seyahatimdeki adım rekorumu da kırmış oldum.

Orada gördüğüm en etkileyici yapı The Hive oldu. Wolfgang Butress tarafından yaratılan the Hive (kovan) Nottingham Trent Üniversitesinden Dr. Martin Benscik’ın arıkovanlarının sağlığı için yarattığı teknolojik monitörden esinlenmiş.

Bu yazıda metinden çok fotoğraflarımı paylaşmak istiyorum açıkçası... Gördüğüm ağaçları anlatmam mümkün değil, onun için fotoğraflarıma bakmanızı tavsiye ediyorum.

 

http://aslininsureti.com/gezdim-gordum/londrada-parklar-ii-kew-gardens/

 

Aslı’nın Sureti

www.aslininsureti.com

*.*.*.*.*

 

 

 

 

Aslı’nın Suretini sosyal medya hesaplarından takip etmek ister misiniz?

Facebook:https://www.facebook.com/Aslının-Sureti-1065930830209554

Twitter:https://twitter.com/aslininsureti

Instagram: https://www.instagram.com/aslininsureticom/

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 183
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1163
Kayıt tarihi
: 27.09.17
 
 

Ben Aslı…  'Takvim Yılı – Doğum Yılı hesabının sonucu giderek yükselmesine, aynaya baktığında kaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster