Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '10

 
Kategori
Gönüllülük
Okunma Sayısı
9637
 

LÖSEV'de gönüllü olmak...

LÖSEV'de gönüllü olmak...
 

www.losev.org.tr


Uzunca bir aradan sonra tekrar merhaba... Ayrılıktan sonraki ilk yazımı gönüllülüğe ayırmaya karar verdim, umarım faydalı olur... Herkesin bildiği gibi, Türkiye'de lösemili çocuklarımıza yardım eden, onları hayata bağlayan bir çok sivil toplum kuruluşu var, ama Türkiye genelinde en aktif ve verimli çalıştığını düşündüğüm ve 3 yıldır gönüllüsü olmaktan büyük zevk aldığım ve onur duyduğum LÖSEV-Lösemili Çocuklar Vakfı'ndan bahsetmek istiyorum...

Öncelikle Lösev'de gönüllü olmak için tek yapmanız gereken http://www.losev.org.tr/bagissorgu/gonullu/WEB_HalklaIliskiler_gonullu_grs.aspx adresindeki formu doldurmak ve LÖSEV'in size ulaşmasını beklemek...

Yanıltıcı bilgi vermemek adına LÖSEV'in resmi sitesinden alıntı yapmayı doğru buluyorum (http://www.losev.org.tr/v2/tr/content.asp?ctID=742)

"LÖSEV, 1998 yılından bu yana tüm Türkiye genelinde binlerce lösemili çocuk ve ailesine maddi-manevi destekler iletmekte, çocukları yaşama bağlamaktadır. Bu denli önemli ve kutsal görevi, bir sivil toplum kuruluşu olarak, tamamen gönüllü kişiler ve hayırsever Türk halkının destekleri ile gerçekleştirmektedir. Bu anlamlı çabalar çocuklarımızın yüzünde birer gülümseme, tedavilerinde hızlı ilerlemeler olarak bizlere yansımaktadır.

Lösemili çocuklarımızın tedavi süreçleri tamamen steril ortamlar gerektirmektedir. Bu nedenle tedavi süreçlerinde onlarla bir arada bulunabilmemiz sağlıkları açısından uygun olamamaktadır. Ancak tedavileri devam ederken de onlara manevi anlamda sarılabilir tedavilerini sürdürebilmeleri için çocuklarımıza ve ailelerine destek olabilirsiniz.

LÖSEV’e gönüllü üye olarak, lösemili ve kanser hastası çocuklara destekler vermek isteyecek herkese kapılarımız sonuna kadar açıktır. Bir LÖSEV gönüllüsü olarak küçük-büyük, kadın-erkek, çalışan-emekli herkesin, çocuklarımızı yaşama bağlamak için yapabileceği bir şeyler mutlaka var! LÖSEV’ gönüllü üye olmak çok kolaydır. Vakfımıza gelerek elden ya da resmi internet sitemizden bir “Gönüllü üye formu” doldurmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden gönderilen formlarla ilgili onay mailleri 24 saat içinde gönüllüye ulaştırılmaktadır.

Formdaki bilgiler gönüllü üye kaydı olarak alınır ve sistemde saklanır. Bu kayıttaki iletişim bilgilerinden gönüllü üyelere, posta, sms ve e-posta yoluyla dokümanlar ve duyurular iletilir, bu nedenle formdaki iletişim bilgilerinin mutlaka güncel olması gerekmektedir. Yeni üyelerimiz 15 günde bir yapılan tanışma toplantılarımıza davet edilerek Vakfımız ve çalışmaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmaları sağlanır.

Üyelik aidatımız 20TL olup yıl içerisinde herhangi bir zamanda ödenebilmektedir. Ödemeyi; Ankara, İstanbul ya da İzmir illerinden birinde bulunuyorsanız ofislerimize gelerek, tüm bankalardan 0660 numaralı hesaba yatırarak (Dekont 0312 447 68 33 numaralı faksa üzerine aidat ücreti olduğu bilgisi belirtilerek fakslanmalıdır.) ya da 0312 447 06 60 numaralı telefondan kredi kartınız aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz."

Peki gönüllü oldunuz :) LÖSEV gönüllüsü olarak neler yapabilirsiniz?

LÖSEV’in tanıtımına destek verebilirsiniz.

• Yakınlarınıza vakfımız hakkında bilgi verebilir, çalışmalarımızı anlatabilir ve onları da LÖSEV’in gönüllü üyesi olmaya teşvik edebilirsiniz.

• Adresinize göndereceğimiz dokümanlarımızı çevrenizle paylaşabilirsiniz.

• Gönüllü üyelerimize düzenli olarak e-bültenler, duyurular ve yardım çağrıları gönderiyoruz. Bu çağrılara yanıt veremeseniz bile, yakınlarınıza iletebilir, bizim ulaşamayacağımız kişilere de durularımızın ulaşmasınız sağlayabilirsiniz.

Broşürlerimizi dağıtabilir, afişlerimizi çevrenize asabilirsiniz.

• Özel günlerimizde, yoğun dönemlerimizde el ilanlarımız, afişlerimiz basılıyor. Bu dokümanlarımızın ulaşabileceğiniz yerlere dağıtılması konusunda destek verebilirsiniz. Dokümanlar size Türkiye’nin neresinde olursanız olun vakıf merkezinden gönderilebilir.

Yaşadığınız ilde çalışmalarımıza destek verecek gönüllü temsilcimiz olabilirsiniz.

• Ankara merkezli LÖSEV’in İstanbul ve İzmir illeri dışında bir şubesi bulunmamaktadır. Ancak Türkiye’nin dört bir yanında iletişimimiz olan lösemili çocuklar ve hayırsever kişiler bulunmaktadır. Bu kişilere ulaşmak için çeşitli etkinlikler, organizasyonlar, tanıtım çalışmaları yapmaktayız. Bu çalışmaların yaşadığınız ildeki ayağına destek verebilirsiniz.

Ispanak ürünleri satışı yaparak, çocuklarımızın tedavilerine kaynak yaratabilirsiniz.

• Çevrenizde, sosyal alanınızda lösemiyi yenmiş gençlerimizin tasarımlarıyla annelerinin ellerinden çıkan Ispanak Ürünlerimizin satışına destek verebilirsiniz. Adınıza hazırlanacak bir tutanakla adresinize gönderilecek ürünleri http://www.ispanak.com.tr/ adresinden satın alabileceğiniz gibi losev@losev.org.tr adresinden de sipariş edebilirsiniz.

Kurumunuzun LÖSEV Temsilcisi olabilirsiniz.

• Çalıştığınız kurumda LÖSEV’in temsilciliğini yapabilir, kurumunuzla halkla ilişkiler departmanımız arasında iletişimi sağlayabilir, aracılık yapabilirsiniz. Kurumunuzu yönetimini ziyaret ederek vakfımızı tanıtabilir, çalışanlarına yönelik tanışma toplantıları ya da konferanslar düzenlememize yardımcı olarak, vakfımızı tanımalarını sağlayabilirsiniz.

• Çalıştığınız kurumda lösemili çocuklarımızın ve lösemiyi yenmiş gençlerimizin el ürünlerinin satılacağı stantlar açmamıza aracı olabilir, bu sayede çocuklarımızın ücretsiz tedavilerine destek sağlayabilirsiz.

• Stant haricinde de, kurumunuz çalışanlarına LÖSEV ürünlerinin satışını yaparak destek olabilirsiniz.

Okuduğunuz ilköğretim okulu veya Liseyi Kardeş Okulumuz Yapabilirsiniz.

• Kardeş Okulu projemiz kapsamında okullarla çeşitli etkinlikler düzenliyor, organizasyonlarımızda desteklerini alabiliyoruz.

• MEB Müfredatına girmesini sağladığımız 2–8 Kasım Lösemi Çocuklar Haftası'nda okulunuzda lösemili çocuklarımızın annelerinin ve lösemiyi yenmiş gençlerimizin el ürünlerinin ve kırtasiye malzemelerinin satılacağı stantların açılması için okul idaresi veya öğretmenlerinizi yönlendirebilir, açılan stantlarda LÖSEV gönüllüsü olarak görev alabilirsiniz.

• Ulusal veya Uluslararası Organizasyonlarımıza sosyal faaliyetlerinizle katılabilir, kardeş okulumuz olarak yanımızda yer alabilirsiniz.

• Liseli gönüllülerimiz sosyal sorumluluk saatlerini vakfımızda çalışarak doldurabilirler.

• Ispanak mağazamızda ürün paketleme, etiketleme işlerimizde destek verebilirler.

Üniversitenizle ilgili çalışmalarımızda görev alabilirsiniz.

• Üniversitenizdeki topluluklarla iletişimimizi sağlayabilir, onlara yönelik düzenleyeceğimiz tanışma toplantılarımızı organize edebilirsiniz.

• Üniversiteniz bünyesinde LÖSEV’den gelecek yetkili kişilerin katılacağı konferans vb. organizasyonlar düzenleyebilmemiz için yardım edebilirsiniz.

• Bahar dönemi, yılbaşı vb. dönemlerde okulunuzda açılacak olan LÖSEV tanıtım ve ürün satış stantlarının açılmasında alınacak izinler konusunda ve stant görevlisi olarak destek verebilirsiniz.

• Okunuzdaki akademisyenlerle tanışmamıza aracı olabilir, onların da birer LÖSEV gönüllüsü olarak vakfımıza destek vermesini sağlayabilirsiniz.

• Üniversitenizdeki LÖSEV gönüllülerinin artmasını sağlayabilir, bu gönüllülerle çeşitli etkinlikler organize edecek grup lideri olabilirsiniz.

Lösemili Çocuklar Okulumuzda Gönüllü Öğretmen Olarak Destek Verebilirsiniz.

• Lösemili çocuklarımızın eğitimlerine Lösemili Çocuklar Okulumuzda ve İstanbul Lösemili Çocuklar Evimizde gönüllü öğretmenlerimiz aracılığıyla destek sağlıyoruz. Her cumartesi günü tüm gün gerçekleşen eğitimlerimizde gönüllü olarak görev alan üyelerimizin bir dönem hatta mümkünse bir sene boyunca eğitimlerimize katılması beklenmektedir.

• Eğitim gönüllülerimiz ile ilgili tanışma ve bilgilendirme toplantılarımız, gönüllü öğretmen seçimlerimiz dönem başlarında gerçekleşmekte, öğretmen ihtiyaçlarımız doğrultusunda gönüllü üyelerimize ulaşılmaktadır.

Tercümanlık Desteği verebilirsiniz.

• Uluslararası İlişkiler departmanımız tarafından ihtiyaç duyulan çeviri metinleri için destek verebilirsiniz.

• Ayrıca, her Mayıs ayının son haftası kutladığımız Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftasında dünyanın dört bir yanından gelen lösemili çocuklar ve annelerini ülkemizde ağırlıyoruz. Bu özel haftada konuk çocuklarımız ve anneleri ile iletişimimizi sağlayabilecek, okullarının yabancı dil bölümlerinde okuyan ya da mezun gönüllü üyelerimizden çevirmenlik desteği alabilmekteyiz.

Çocuklarımıza gönderdiğimiz yardım kolilerini hazırlayabilirsiniz.

• Türkiye’nin dört bir yanındaki binlerce lösemili ve kanserli çocuğumuz için düzenli olarak, giysi-gıda-eşya yardımları hazırlıyor, kargo ile gönderiyoruz. Bu etkinliğimize katılarak çocuklarımızın yardım paketlerini kendi ellerinizle hazırlayabilirsiniz.

Satış ve tanıtım stantlarımızda görev alabilirsiniz.

• Büyük alışveriş merkezlerinde lösemili çocuklarımızın annelerinin ve lösemiyi yenmiş gençlerimizin el ürünlerinin satıldığı stantlar açıyoruz. Bu stantlarda görev alarak çocuklarımızın ücretsiz tedavilerine katkıda bulunabilir ve vakfımızın tanıtımını yapabilirsiniz.

• Önemli dönemlerde kalabalık olan merkezi noktalarda açtığımız ve dokümanlarımızın dağıtıldığı stantlarımızda görev alarak vakfımızın tanıtımına destek verebilirsiniz.

Dergi-broşür vb. dokümanlarımızı paketleyip etiketleyebilirsiniz.

• 3 ayda bir basılan ve ücretsiz olarak lösemili çocuklarımıza, gönüllü ve bağışçılarımıza gönderilen Lösev Yaşam dergi ve bültenleri binlerce kişiye gönderilmek üzere paketlenerek vakfımızdan postaya verilmektedir. 60.000’den fazla kişiye gönderilen bu dergilerin paketlenmesi ve etiketlenmesi için sizlerin desteği gerekmektedir. 09.00–18.00 saatleri arasında vakfımıza gelerek bu çalışmaya destek verebilirsiniz. Dergilerimiz çıktığı zaman gönüllü üyelerimize e-posta yolu ile bilgi verilmektedir.

1. ve 2. el eşya bağışında bulunabilirsiniz.

• Mevsime uygun, giyilebilir durumda, temiz, ütülenmiş olan giysilerinizi bize ulaştırabilirsiniz. Eşya bağışı ile ilgili olarak ise, ihtiyaç sahibi ailelerimiz hakkında en güncel bilgiye sahip olan LÖSEV Sosyal Hizmetler Bölümü’ne (312) 445 05 31 nolu telefondan ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

2. El Eşya Bağış Kılavuzu

Organizasyonlarımıza destek verebilirsiniz.

• Temel İhtiyaç konularının yanı sıra (sunucu, müzik, animasyon, catering, foto, kamera vb.)destek ekip çalışmalarına da yardımcı olabilirsiniz.

Araç-Ulaşım-Nakliye Desteği verebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi hepimiz toplumumuz için elimizden geleni yapabiliriz... Yeter ki isteyelim...

Lösemili çocuklarımızın morale de çok ihtiyaçları var, eğer hiçbirini yapamazsanız bir tebessümün bile onlar için çok önemi var..

Lösemili Çocuklar Vakfı: www.losev.org.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Verdiğiniz bilgiler çok değerli, ben üye olmak istiyorum. Adana ilinde elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Bosnalı 
 18.03.2010 12:22
Cevap :
Sizi duyarlılığınızdan dolayı tebrik ediyorum. Lösemili çocuklarımız ve sizin adınıza çok sevindim:) Hepimiz elimizden geleni yapabiliriz. Gönüllülük formunu doldurursanız sizinle irtibat kurulacaktır... Ben de hastanelerde, alışveriş merkezlerinde ve okullarda stant ve tanıtım faaliyetlerinde bulunuyorum. Sattığım ürünlerin her bir kuruşunun ziyan edilmeden çocuklarımızın tedavi ve eğitimlerine harcandığını bildiğim için gönül rahatlığıyla LÖSEV için elimden geleni yapıyorum. Lösemili çocuklarımızın annelerinin yaptığı ürünleri www.ispanak.com.tr den inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz...  18.03.2010 17:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3173
Kayıt tarihi
: 08.08.08
 
 

Eleştirmeyi, eleştirilmeyi, okumayı, bildiklerimi başkalarına aktarmayı, insanlara ve doğaya faydalı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster