Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '19

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
29
 

Lozan ve Türk Kültürü

Lozan anlaşmasıyla kültürümüzden olduk cümlesi kadar gerçek dışı bir söylem yoktur. Türkler zaten sürekli başka milletlerden etkilendiler. Çin'den etkilendiler. Moğollardan ( Türk- Moğol Geleneği) etkilendiler. Bizans'tan etkilendiler. İslam ile birlikte Arap kültürü etkisi altına girdiler. Asırlarca Arap alfabesini kullanıp, Arap kültürüyle yaşadılar. Göktürkler ve Uygurlar haricinde alfabemiz var mıydı bizim? Kullandığımız kelimelerin ne kadarı bize ait? Batı güçlendi biz zayıfladık ve bu seferde batı kültürünün egemenliği altına girdik. İslam olduk diye Arap kültürünü benimsememiz kadar yanlıştır batı kültürünü benimsememiz.

Biz hep aldık asıl soru kültürümüz yaşatıp yaygınlaştırabildik mi? En azından koruyabildik mi ? Bunun cevabı net bir şekilde Hayır olacak ve bunda İlk Türklerden son Türklere kadar herkesin payı var.  Tabi orta asyada yaşayıp Türk kültürünü devam ettiren soydaşlarımız var fakat biz? Lozan'dan önce sanki alfabemiz varmış, kelimelerimizin, kültürümüzün tamamı Türk kökenliymiş gibi davrananlar var. Üstelik batılaşma Tanzimat ile başladı. Atatürk'ü suçlamadan önce şanlı Türk tarihimize bir bakın. Kültürümüz nerede biz neredeyiz?

yazarbey bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cumhuriyet ile özümüze döndük. Örneğin osmanlıda yazılan bir metnin yüzde sekseni yabancı sözcüklerden oluşur. Cumhuriyetten sonra yüzde yetmiş seksen Türkçe kullanılabiliyor.

yazarbey 
 26.07.2019 16:21
Cevap :
Tabi ki bu sizin görüşünüz ama şimdi kullandığımız kelimelerin çoğu yine batı, Arap ya da fars dillerine ait özellikle günümüzde batı'dan gelme kelimeler gençler arasında yaygınlaştı. Tabi Türk dil Kurumu gibi adımları Atatürk bizzat kendi attı ama günümüzde önüne geçilebildiği söylenemez diye düşünüyorum.  26.07.2019 19:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 94
Kayıt tarihi
: 13.09.18
 
 

AKÜ Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunuyum. SBE yüksek lisans öğrencisiyim. Sosyal bilimler ilgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster