Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '21

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
67
 

Lozan'da Kürdistan ve de...

...Ermenistan sorunu...

Lozan'da, Musul konusu tartışılırken, bölge halkı, Türk ve Kürt olarak aynı çatı altında; yani Türk yönetiminde kalmak istiyorlardı. Araplar bile, İngiliz Mandası'nı(yönetimini) istemedikleri için "ya Türk mandası" ya da "istiklal" diyorlardı.

-- Lozan görüşmelerinde uzlaşma ihtimali zayıflayınca, Lozan Türk Heyeti'nin Baş Delegesi İsmet Paşa, 27 Ocak 1922'de, Ankara'ya gönderdiği raporda, "görüşmelere ara vererek Ankara'ya dönmek istediğini" belirtti.

İsmet Paşa'nın düşüncesi...

-- İsmet Paşa, Ankara'ya gönderdiği raporda, gerekçe olarak da,"ya durumu sürüncemede bırakmak ya da Musul'dan vazgeçerek yeni bir barış imkanı aramanın gereğini" yazmış ve "kendisinin de bu kanıda olduğunu" belirtmiştir(1).

İkinci delege Sağlık Bakanı Dr. Rıza Nur'un düşüncesi...

--  Rıza Nur ise, İsmet Paşa'nın, Ankara'ya gönderdiği rapora koyduğu "muhalefet şerhinde", ülkede genel gelişmeyi sağlayacak olan petrolden ötürü Musul'un ülkeye lazım olduğunu vurgulayarak, "Musul'un elden çıkması halinde ülkenin başına bir Kürdistan tehlikesi çıkabileceğini ve Kürdistancıların da Ermenilerle birleşerek ülkeyi arkadan vurabileceklerini" ileri sürmüştü.(2)

Rıza Nur, bu düşüncesini, Lozan Konferansı'nın kesildiği sırada TBMM'de yaptığı bir konuşmada da tekrarlamıştır.

-- Düşünülen ve söylenenler doğru çıkmıştır...

1980'li yıllarda Kuzey Irak ve ülkemizin güneydoğu bölgesinde yaşanan PKK kaynaklı bölücü faaliyetler, daha sonra - kısa bir durgunluk döneminin ardından -  Ermenistan bölgesine kaydırılmış ve "PKK-Ermeni İşbirliği" ile aynı hareketler Doğu Anadolu'da da görülmüştür.

Ayrıca, bugün Kuzey Irak'ta bir Kürt Yönetimi bulunmaktadır. Bugün burası, geçmişte, yani,  Lozan Görüşmeleri sırasında, İngilizlerin koyduğu adla "Güney Kürdistan"dır. Ya bunun kuzeyi neresi?

Güney Kürdistan'ın kuzeyi, 1920'li yıllarda, "Mezopotamya'nın kuzey ve doğusu hudutları" adı altında yapılan bir çalışmada, günümüze de yansıyan bir proje ortaya atıldı. Bu projeye göre, "Güney Kürdistan'da" bir devlet kurulacak ve "Doğu ve Güneydoğu Anadolu", Güney Kürdistan'la birleşeceği güne kadar Türklere bırakılacaktı(3).

Öyle de oldu...

İngiltere'ye ait olan bu proje, 1980'li yılların başında tekrar yaşama geçirilmiş; Fransa ve Almanya birlikteliğinde ve de Amerika desteğinde hareketlendirilmiştir...Bu ülke temsilcilerinin aşağıdaki sözleri ve düşünceleri, bu projeye göre, sanki, "DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU'NUN KÜRDİSTAN'LA BİRLEŞME ZAMANI'nın geldiğini" hatırlatıyordu: 

* Sosyalist Enternasyonel'in 1993 Ekim ayı toplantısında, Grup Başkanı, bu toplantıya katılan Türk Heyeti'nin bir yetkilisine, "Kürdistan'da işler nasıl?" diye sormuştur.

* ABD'de yayımlanan bir strateji dergisinin Ararlık-1988 sayısında, Fransa eski Cumhurbaşkanı'nın eşi Daniella Mitterant'ın, "Zaman ve şartlar bir Kürt Devleti'nin kurulması için uygundur" sözleri yer almıştır.

* Zamanın İngiltere Dışişler Bakanı Robin Cook, bir gazeteye verdiği demeçte,"Türkiye'nin Doğu sınırları tartışılmalıdır...İngiltere, Irak'ın parçalanmasından sonra kurulacak Kürt Devleti'ne 'hoş geldin' demeye, samimiyetle hazırdır" demiştir.

Söylenen olmadı mı?... Irak'ın parçalanmasından sonra, blgede "Kuzey Irak Kürt Yönetimi" kurulmadı mı?

* ABD - buna, yandaşları İngltere ve Fransa'yı da dahil etnek gerekir - kendine yakın yerli ve yabancı uzmanları aracılığı ile;

"Mustafa Kemal'in 1923 yılında bir Türk-Kürt Cumhuriyeti Federasyonu kurmamakla büyük hata yaptığı" şeklindeki görüşü etrafa yayarak kamuoyu oluşturmaya çalışmıştır.

-- ABD, işin peşini bırakmamış, bu kez de, "kurma anahtarı, CIA'nın elinde olan ve kendini peygamber sanan  "şifacı(?!), Fethullah Gülen'i  devreye sokmuştur...

Son sözüm şu olsun...

Eğer, ABD destekli Fethullaççı darbe girişimi başarılı olsaydı,  "Büyük Kürdistan ve Ermenistan" konusu, kaldığı yerden yeniden başlayacaktı...

Bundan hiç kimsenin kuşkunuz olmasın...

 

cdenizkent

 

-------------------------

(1) Bilal N. Şimşir, Lozan Tekgrafları, s.449

(2) A.g.y. ss.448,449

(3) İndia Office Recods(L/PS/10782,P.2953) Londra'dan M.Kemal Öke, Musul ve Kürdistan Sorunu, Ankara: 1992. s.71

NOT: (*) işareti ile başlayan ifadeler, "Sevr ve Lozan" adlı kitabımdan aktarılmıştır.

 

Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rıza Nur sadece dengeleri korumak adına yollanmıştır.Hatta Lozanda Türk Heyetinin kendi aldığı kararları,Ankaradan gelen bilgileri ingilizlere sızdırdığı iddiaları vardır.

mehmet binlik 
 27.07.2021 16:51
Cevap :
Mehmet Bey...Üzülerek söyleyeyim ki, siz ne benim yazdıklarını dikkatli okumuş ne de benim anlattıklarımı anlayabilmişsiniz. Bunun için bloğumu bir kez daha, ama dikkatli okumanızı öneririm...  28.07.2021 8:22
 

Hem Rıza Nur'un söylediklerini yazıp hemde Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk-Kürt Cumhuriyeti Federasyonu kurmamakla büyük hata yaptığını yazmak birbiri ile çelişen bilgidir.Mustafa Kemal Paşa Hatay'ı nasıl topraklarımıza katma konusunda gösterdiği strateji ve vizyonu Lozan da göstermediğini mi zannediyorsunuz?

mehmet binlik 
 27.07.2021 10:34
Cevap :
İkincisi...Atatürk'ün "Türk-Kürt Federasyonu Kurmakla hata yaptığını" ben mi söyledim ya da bunu ben de mi istiyorum sandınız? Bunu söyleyen, ABD, İngiltere, Fransa ve de ABD'nin Türkiye aleyhine gaza getirdiği kamu oyu. Bu istekleri hala devam etmekte ve Lozan'da askıya aldıkları Sevr'i tekrar asılı oldukları yerden indirmek için uğraşmaktadırlar. Bunların başında da 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığına üzülenler gelmektedir.   28.07.2021 8:20
 

Lozan da Musul ve Kerkük'ün konuşulmaması stratejiktir.Ne Ordu ne de Finansman olarak bir çatışmayı kaldıracak kuvvet yoktur.Musul Kerkük konusunda ısrar etmeyerek İngiltere ve Amerika'nın iç hassasiyetleri kaşımasına engel olunmak istenmiştir.Biliyorsunuz ki Mustafa Kemal Atatürk 1937 de bir sohbetinde Batı Trakya hatta Selanik ve Musul Kerkük'ü topraklarımıza katmak istediğini söylemiştir.

mehmet binlik 
 27.07.2021 10:29
Cevap :
Üçüncüsü...Umarım bu bilgileri benim burada bu konuda, toplam 250'yi aşan -Milli Mücadele ve Atatürk'ün düşünce yapısı" başlıklarını taşıyan bloglarımdan almamışsınızdır. Konuyu biraz daha açayım da biraz bilginiz genişlesin. "Bir de gördüm ki doğduğum Selanik ve orada anam, kardeşim düşmana teslim edilmişti" diyen Mustafa Kemal'in içindeki acı elbette büyüktü...Bunun içindir ki, aradan 7 yıl geçmesine rağmen 1933(sizin yazdığını 1937 değil) yılında, Ankara'da görüştüğü Amerikalı General Mc. Arthur'a aynen şöyle demiştir. "Allah nasip eder, ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik de dahil Batı Trakya'yı Türkiye Hudutları içine katacağım." Anlatabildim mi acaba? Daha fazlası için burada yazdığım sayısız bloğumu ve de piyasada bulabilirseniz, "Sevr,LOzan,Musul ve diğer kitaplarımdan yararlanabilirsiniz. Burada,Tarih-104, Siyaset-165, Dünya-102 konularında bloglarım var. okumanızı salık veririm. Tarihi, karşılaştırmalı olarak okumak gerekir.   28.07.2021 8:14
 

Dr Rıza Nur'u hala kaynak göstermek tartışmalı değilmidir?

mehmet binlik 
 26.07.2021 14:03
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey...Neden tartışmalı olsun ki?...Lozan'a giden Barış Kurulu, İsmet Paşa'nın başkanlığında; Sağlık Bakanı Rıza Nur ve Maliye Bakanı Hasan Bey'in(Saka) ve 33 kişilik diğer yardımcılar, BMM'sinin seçimi ve Atatürk'ün onayı ile oluşmuştur...Şunu da unutmamak lazım; saltanatın kaldırılması için ilk öneriyi veren kişi de Sağlık Bakanı Dr. Rıza Nur'dur.(Bu konuda, yazdığım diğer bloglarda Rıza Nur'un, Milli Mücadele sırasında ve Lozan'daki tavrı ile Atatürk'e muhalif sonraki görüntüsü hakkında notlarım da vardır. Anıların doğruluğu ve yanlışlığını anıları yazanların kimliklerine bakarak peşin hükümlerle değerlendirmek doğru değildir. Esas olan, anıların başka kaynaklardan doğrulaması ya da elde edilen bilgiler çerçevesinde doğruluğu veya yanlışlığı hakkında kanaat sahibi olunmasıdır...Saltanat'ın kaldırılması için ilk önergeyi vermek için de-hele o sıralarda- biraz cesaret istemez mi?...Teşekkürler ve selamlar.   26.07.2021 23:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 973
Toplam yorum
: 2471
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1386
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster