Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '17

 
Kategori
Futbol
 

Luçesku Yabancı Değil mi?

Luçesku’nun bize “doğu ülkesi” demesine takılmadım çünkü doğu-batı diye genel sınıflamaların ve ayrımcılığın anlamı yok. Fakat “bu ülkelerde yabancı sınırı olmalı” sözünü göz ardı etmemeli.

Her şeyden önce, yabancı bir teknik adamın “yabancı futbolcu sayısı sınırlandırılmalı” demesi, Starbaks finans başkanı Havırd Şuls’un “en iyi kahve evde yapılandır” demesine benziyor; büyük bir çelişki.

Ne yani futbolcular yabancı olamaz ama teknik adamlar olabilir mi? Buna cevaben aklınıza “iyi de teknik adamlar futbolcu yetiştiriyor” fikri geliyorsa bir soru daha sorayım: bugüne kadar Türk futbolcuların yetişmesinde yabancı teknik adamlar mı yoksa yabancı futbolcular mı daha etkili oldu? Ülkemize gelen ve özellikle büyük paralar verilerek Milli Takım’ın başına getirdiğimiz yabancı teknik adamlar, ekseriyetle sadece paralarını alıp giderken, sadece büyüklere gelen Haciler, Alexler, Hoydonk’lar, Tafarel’ler, Şota’lar, Karev’ler değil, Anadolu ekiplerinin Eto, Kona, Moşe, Mususi, Sisinyo, Gekas, Lav gibi isimleri nice Türk futbolcunun gelişimine katkıda bulundu ve bulunuyor.

Dünya siyasi olarak kutuplaşsa da sportif olarak birleşmeye doğru gidiyor. Zaten bu durum sporun ne kadar önemli olduğunun kanıtı. Her ne kadar biz sporu sadece kazanmak olarak görsek de bu meşgalenin aslında insanları dil, din, ırk, renk ve benzeri hiçbir ayrım olmadan bir araya getirmek gibi küresel ve ulvi bir misyonu var ve yabancı sınırı gibi “gerici” yaklaşımlar bu misyona zarar veriyor.

Desteklediğim anlayış sınırsız veya plansız, programsız bir yabancı merakı değil. Bu alanda elbette yaş gibi, milli takımda oynama gibi düzenlemeler olmalı. Fakat yabancı sınırlaması ile Türk futbolunun gelişimi arasında bir bağlantı yok; ikisi birbirinden ayrı konular. Türk futbolunun gelişmesi için yapılması gereken, herkesin diline pelesenk olan altyapı gelişimi. TFF ve Luçesku işin kolayına kaçmayıp, kulüplerin altyapılarına destek veya Türk futbolculara teşvik gibi konulara eğilse bu konuda daha samimi görünürler.

Son olarak, lig maçlarında milli marşımızı söyleyecek futbolcu yok diyorlar, doğrudur ama burada garip olan marşın söylenememesinden çok bu değerli marşın her maçtan önce söylenmesi.

can.nizamoglu@gmail.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 786
Toplam yorum
: 416
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1418
Kayıt tarihi
: 11.11.07
 
 

Çoğu çocuk gibi ben de futbolcu olmak istedim, olmadı. Bu oyundan kopmamak adına üniversite yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster