Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
64
 

lüks

Çevremde yer alan (tanıdığım) insanların çoğunun geliri 2400-10.000 TL arasında. Ancak bu kitle hep pahalı markaların peşinde, lüksün peşinde. Satın alınan her gereksiz, pahalı ürün paramızın (servetimizin) dışarıya gitmesi anlamına geliyor.

 

Almanların müzelerinde sadece Almanca açıklama var. Hepsi İngilizce biliyor ama bilerek kendi dillerini kullanıyorlar. Bir Alman başka bir ülkenin malını nadiren kullanıyor.

 

300 yıldır yabancı malların bağımlısı olarak devam ediyoruz. “Asılacaksan İngiliz ipi ile asıl” diye ata sözümüz bile var.

 

Giysiler, aksesuarlar, ev eşyaları, arabalar hep yabancı. Böyle olunca ithalat 250 milyar dolar civarında. Sadece yöneticileri suçlayarak çözüme ulaşamayız. Asıl suçlu biziz.

 

Siyasetçilere yaranma gibi bir düşüncem yok. Böyle bir beklentim de yok. 3 asırdır tüketme hastalığına tutulduk.

 

Asgari ücretle yaşayanlar bile 500-1000 dolarlık telefonlar kullanıyor. Telefonum, ev eşyalarım, giysilerim, arabam hep yarı ya da tam olarak yerli malı. 30 yıldır bunun çok faydasını gördüm. İthal ürünlerin yedek parçası, bakımı da daha pahalı.

 

Ali Özdemir

www.aliozdemir.net

@aliozdemir_net

0505 220 83 85

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam yabancı ürün kullansak bile az ve öz olmalı, ben evrensel tek dünya üzerinden konuya bakıyorum...İnsanlar tüketim hastalığından kurtulamaz çünkü firmalar bu yönde üretmiyor..Varmı eskimeyen giysiler üretecek? Ama gelecekte olacak bunlar ömürler tek eşya ve tek bir giysiyle geçecek..daha neler neler olacak

jale kasap 
 26.06.2020 11:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 272
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1787
Kayıt tarihi
: 24.04.11
 
 

Eğitimci - Yazar - Yayıncı. 1968'de doğdu. Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesini bitird..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster