Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
719
 

Lütfen beni öldürme(Stranger Than Fiction)

Lütfen beni öldürme(Stranger Than Fiction)
 

Bir zamanların en iyi ve en çok okunan trajedi romanlarının yazarının 10 senelik bir aradan sonra çıkarmaya hazırlandığı belki de tüm zamanların en iyi,en yaratıcı trajedi romanına imza atcak olan bir kitabına baş kahraman olsaydınız, ve sonunuzu muhtelemen trajedik bir ölümle son bulcağını öğrenseydiniz ne hissederdiniz?

Şöyle diyelim diğer tüm günler gibi aynı sabaha uyandığınız bir sabah , aslında hiç bir şeyin eskisi gibi olamıyacağını daha sonra sizi her halinizle,tavrınızla bilen bir şekilde sizin hayatınızı anlatan bir sesle yaşama başladığınız zaman anlıcaksınız.

Filmin Başrol Oyuncularundan Harold Crick(Will Ferrell) bir vergi fimasında denetçi olarak çalışan her anı dakik,planlı,inanılmaz bir biçimde yaptığı her eylemi,hareketi hesaplayan,sayan , bir düşünün en sevdiği şey bir asal rakam olan sayılarla yaşayan son derece düzenli ve programlı mekanik ve rütin ,düz bir hayatı olan bu adamın hayatının bir günde değişebilceğini kim düşünebilirdi.Herşey ,bir sabah kalktığında yaptığı her eylemi,düşündüğü ve hissettiği her şeyi korkutucu doğrulukta ayrıntılarla anlatan bir kadın sesi duymasıyla başlıyor.Sıradan görünen ve genellikle yalnız olan maliye müfettişi Harold Crick'in özenli ve kontrollü yaşamı, sadece kendisinin duyabildiği bu anlatımla alt üst olur. Ses yakında öleceğini söylediğinde, Harold bu öyküyü yazan kişiyi bulması ve sonunu değiştirmeye ikna etmesi gerektiğini anlar.

Ve bu arada devreye Edebiyar profösörü Dr.Jules Hilbert (Dustin Hoffman)giriyor.Harold'ın öyküyü trajediden komediye çevirerek kaderini değiştirebileceğini söyler. Profesör Hilbert, Harold'ın komedinin en temel formüllerinden birini izlemesini önerir: birbirinden nefret eden iki kişi arasındaki aşk öyküsü. Bu öneri, Harold'ın özgür ruhlu bir pastacı olan Ana Pascal'la (Maggie Gyllenhaal) sıradışı bir ilişki başlatmasına neden olur. Ayrıca istediği,ama ertelediği şeyleri de yapma fırsatı bulur .Çok büyük değil ama kayda değer bir rolünün olduğu Ana pascal'ı özellikle ben çok tuttum,hatta bayıldım.Belki de kendime Ana'yı çok yakın bulduğum için.Özgür ruhlu ve biraz manyak olduğu için:)İlerde kendime ait bir cafem olsun ve bu kafede böyle ev tipi elmalıi,tarçınlı hatta portakallı kurabiyeler,pastalar yapmak istediğim için ...Ana gibi elcağımızla ne güzel olurdu ama:)Tabi bir not;benim ki bir pastacının ötesinde bir cafe tarzında olucak , ama böyle ev ürünü yiyecekler,içecekler olucak o ayrı.

Filmin konusundan uzaklaşmadan tekrar konumuza dönersek,Harold gerçek aşkı ve gerçek hayatı ilk kez yaşarken, bir komedinin tüm öğelerini taşımaya başlayan öyküde kaderinden kaçtığını ve ölmeyeceğini düşünür. Ama Harold, Karen Eiffel(emma thompson) trajedilerindeki karakterlerin tam da hayattan en çok zevk aldıkları anda öldüklerinden habersizdir. Harold ve Kay'in girdikleri keşfedilmemiş bölge, onları tek bir insanın varlığının bazı şeyler karşısındaki ağırlığını tartmak zorunda bırakacaktır: Ölüm ve yaşam üzerine, ölümsüz bir sanat eseri olabilecek bir roman... ve vergiler. Eh sonrası için kendinizi sinema salonlarına atmanız yeterli :)

Marc Forster'in Yönetmenliğini,Will ferrel,Dustin hoffman,Maggie Gyllenhaal ve Emma Thompson'ın başrollerini paylaştığı film 15 aralıkta gösterime girdi.

Şu an yaşadığımız hayatı,hep istediğimiz ,ama zamana ertelediğimiz istekleri gerçekleştirebileceğimiz bir hayata çevirmek üzerine son derece yalın,içten bir komedi.

Tekrarlıyorum ,Sıradışı ve fantastik tarz da olan bu komediyi kaçırmayın .

İyi Seyirler !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1239
Kayıt tarihi
: 24.08.06
 
 

  Bir şair, bize Güzellikten Söz Et, dedi. O da yanıtladı: ''Nerede arayıp, nerede bulacaksınız g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster