Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '15

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
1189
 

Lütfen ÖSYS tercihlerinden (gençlerin geleceğinden) elinizi çekin (1)

Lütfen ÖSYS tercihlerinden (gençlerin geleceğinden) elinizi çekin (1)
 

www.ygslystercih.com


Tercih danışmanlığı hizmetimiz devam ederken telefonla veya elektronik ortamda yüzlerce soru geliyor. En sağlıklı tercih yüz yüze olanıdır diyor uzmanlara danışmalarını tavsiye ediyorum. Ancak uzman(!)lardan da öyle sorular geliyor ki… Öğrencilerin her sorusunu anlayışla karşılarım. Ancak tercih uzmanıyım diyerek öğrencilere danışmanlık hizmeti verenlerden de cahillik dolu soruların çokça geldiğini görünce bu yazıyı yazmak vazife oldu. Bu uzman(!)ların tamamı öğretmen maalesef!

Soru 1. Hocam öğrencinin ek puan sırası 60.000. Ama puanı düşük. Bu sırayla her yer geliyor. Puanı tutmuyor ama sırası tutuyor. Bu biraz garip değil mi? (Bu soruyu daha çok hiçbir bölümün gelmesini beklemezken danıştığı uzmanın! her yer geliyor demesiyle çelişkiye düşen öğrenciler soruyor)

Cevap: elinizdeki kılavuzda ek puan sırası var oradan nereler geliyor diye bakmanız lazım.

Danışman: Elimdeki kılavuzda öyle bir sıra yok.

Cevap: Elindeki dershanelerin YGS’den sonra reklam için dağıttığı kılavuzdur. Sen ÖSYM’nin 2015 tarihli son sürüm kontenjan kılavuzuna bak.

Bu arkadaşa ek puan sırasında yıldan yıla öğrenci sayısının değiştiği, asıl sağlıklı tercihin ek puanı ile normal puanı aynı olan bir öğrenci bulup, bu öğrencinin sırasına bakmak yani ek puansız gerçek sırasını bulmak şeklinde hareket ederek daha sağlıklı tercih yapılabileceğini anlatmaya kalksam herhalde yeniden okuma yazma öğretme gibi bir şey olur.

Soru:2 Meslek liseli bir öğrencim var. Sınavsız geçişle nereleri yazabiliyor. Ek puan aldığı bölümler nereler? MTOK’lardan nereleri yazabilir?

Cevap: Öğrencinin sonuç belgesindeki alan koduna bak. Tablo 6’da bu kodun karşılığını bul.

Tercihlerin büyük çoğunluğunun dershanelerde yapıldığı, okul PDR servislerine pek uğranmadığı için bu hadiseler daha çok dershane öğretmenlerinde yaşanıyor.  Tercih danışmanlığında illaki branşınızın PDR olması gerekmiyor. Ama bu hizmeti verenlerin kılavuzu defalarca okumuş, en az 2 yıl bir uzmanın yanında tercih danışmanlığında gözlemde bulunmuş bir kimse olması gerekir. Her öğretmene tercih yaptırmak değil, yıllarca tercih danışmanlığı yapmış uzman öğretmenlere tercih danışmanlığı yaptırmak gerekir. Veya yapılan tercihlerin o kurumdaki bu alanda çok iyi biri tarafından son kontrolden geçirilmesi şarttır. Nasıl bir doktor uzmanlığı olmayan bir ameliyata başlamıyorsa tercihler de farklı değildir.

Asıl sözüm öğrencilere. Öncelikle ÖSYM’nin kontenjan kılavuzunu siteden indirip çok iyi şekilde inceleyin. Sonra başvurduğunuz danışman sizin kılavuzdan öğrendiklerinizi bilmiyorsa veya kılavuzun aksine bilgiler veriyorsa o danışmana nazikçe, en az sizin kadar kılavuzu okumasını tavsiye edip ayrılın. Sosyal ortamlarda “ÖSYS tercihleriyle ilgili sorunuz varsa alabilirim” şeklinde türemiş uzmanlarımız var. Onlara bir şey demeye gerek yok. Ama öğrencilerime bir sözüm var. Sanal dünya yalan dünya.

Devam edecek...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5268
Kayıt tarihi
: 24.11.13
 
 

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Lisans, Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster