Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '20

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
43
 

Lyme hastalığı

Laym okunur. Bu hastalık ilk kez 1975 yılında Amerika’da Lyme kasabasında görüldüğü için bu adı almıştır. Kenelerin ısırması ile deri yoluyla insana bulaşır. Kene dışında sivrisinek, bit ve pire gibi kan emicler tarafından da bulaşması olasıdır. Etkeni Borrelia burgdorferi adlı bir bakteridir (spiroket de denir). Bunun da çeşitleri vardır ama bizim için şu anda bunların önemi yok. Kenelerle bulaştığını bilelim. Tabi ki her kenede bu mikrop bulunmuyor. Bu mikrobu taşıyan kenelerle bulaşıyor. Bu kenelere de Türkçede Geyik kenesi denmektedir. İngilizce adı Deer tick’dir.

Bu hastalık nasıl kapılır?

Enfekte kenenin ısırması ile bakteri insana geçer demiştik. O zaman kenenin insanla buluşması gerekecektir. Keneler ormanlık ve çimenlik alanlarda yaşarlar. Piknik alanlarında bulunurlar. Bunlar karpuz çekirdeği büyüklüğündedirler. Biraz daha küçük de olabilirler. Fazla büyük olmadıklarından gözden kaçabilirler. Kene ısırması acısızdır, kaşıntı olmaz ama ısırdığı yerde bir sıcaklık olabilir. Daha çok açık olan ayak ve bacaklardan vücuda girerler ve sonra deriye yapışırlar. Hastalık oluşturması için bu şekilde yaklaşık 36-48 saat kalması gerekir. Onun için fark edildiğinde vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna gidip çıkartılması gerekir. Pikniğe sıkça gidilen bu mevsimde buna çok dikkat etmek gerekir.

Korunma yolları:

Ormanlık, çalılık ve otluk alanlara giderken dikkatli olmamız çok önemli. Vücudumuzu örten elbiseler giymeliyiz. Mesela pantolonlarımızın paçalarını çoraplarımızın içine sokmalıyız. Böyle yerlerden eve geldikten sonra vücudunuzu kontrol edin, banyo yapın. Eğer kene görürseniz hemen bir sağlık kuruluşuna (hastane acil servisine) gidin. Kendiniz çıkarmaya çalışmayın.

Belirtileri nelerdir?

Kenenin ısırdığı yerde bir çeşit yuvarlak kızarıklık olur ki buna eritema migrans denir. Öküz gözüne benzer. Bu kızarıklık 3-4 hafta sonra kaybolur. Bazı vakalarda bu döküntü görülmez. Daha sonra bakteri vücuda yayılır.

Bu sırada grip benzeri belirtiler görülür. Ateş, üşüme titreme, halsizlik, yorgunluk, eklem ve kas ağrıları, ense sertliği, eklemlerde şişme ve keza ağrı olur. Bu döneme hastalığın ilk evresi denir. 1. Evre yani. Bu dönemde teşhis konursa başarıyla tedavi edilebilir. Tedavide antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılır.

Eğer bu evrede yakalanmaz ve teşhis konmazsa dolayısıyla tedavi de edilmemiş olur. Bundan sonra bakteri vücuda yayılmaya başlar. (2. evre). Aylar yıllar sonra daha ciddi belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bu evreye hastalığın 3. Evresi denir ki bu da kronik Lyme hastalığı anlamına gelir. Belirtiler şunlardır:

Eklem iltihabı, eklemlerde şişme ve ağrı, eklem tutukluğu, özellikle dizlerde görülür.

Sırt, bacaklar ve ellerde uyuşma, ağrı

Psikolojik problemler, unutkanlık ve uyku sorunları.

Nörolojik problemler: Baş ağrısı ve ense sertliği (menenjit), yüzün bir tarafındaki kaslarda zayıflık (yüz felci).

Nadiren kalp, göz ve karaciğer gibi organ tutulumları ve bunlarla ilgili belirtiler de görülebilir.

Tanı nasıl konur?

Bu hastalıkla enfeksiyon hastalıkları uzmanları ilgilenir. Hastalık öyküsü, belirtileriniz ve kan testleri (Elisa ve Western blot) ile tanı konur. Bu testler artık ülkemizde de yapılabilmektedir. Google’a “Lyme testi” yazarak arama yapılabilir. Kronik evrede de tedavi mümkündür ve bu halde yine antibiyotikler kullanılır ama damardan ve daha uzun süre.

Şu anda ülkemizde 7-10 milyon Lyme hastası bulunduğu bildirilmektedir. Buna rağmen bu hastalığın varlığı ve farkındalığı son yıllarda anlaşılmaya başlanmıştır. Huzursuz bacak sendromu, otizm, ürtiker, haşimato, alzheimer, parkinson, MS, ALS ve çölyak gibi daha birçok hastalığı (365 adet) taklit ettiği ve 800 kadar belirtisi olduğu bilinmektedir. Bu yazı okurda bir farkındalık oluşturmak için yazılmıştır. Yani bilgilendirme amaçlıdır. Bu hastalıktan şüpheleniyorsanız öncelikle kendi doktorunuzla (mesela aile hekiminizle) görüşün.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hastalıklardan uzak, sağlık, huzur ve mutluluk dolu bir ömür diliyorum.

Dr. Atanur Yıldız

25 Haz. 20

Ardahan

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 535
Toplam yorum
: 108
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 254
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster