Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1446
 

M. Kemal Atatürk ve "Kuvvetler Birliği" meselesi...

M. Kemal Atatürk ve "Kuvvetler Birliği" meselesi...
 

M. Kemal Atatürk BMM'nde bir konuşma yapıyor...


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN KURDUĞU İLK MECLİS HÜKÜMETİ, "KUVVETLER BİRLİĞİ" İLKESİNE DAYANIYORDU..."KUVVETLER AYRILIĞI" İLKESİNE DEĞİL...

Bugün(1 Temmuz 2014), Başbakan Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı adayı olduğu açıklandıktan sonra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Kimden Cumhurbaşkanı olmaz" başlığı altında, Erdoğan'a yönelik olarak sıraladığı "olumsuzlukların" ilk cümlesi aynen şöyleydi:

"Kuvvetler ayrılığı" ilkesine inanmayan birinden Cumhurbaşkanı olmaz"

Bloğumun başlığını ve şimdi Cumhuriyet Tarihi'nden aldığım bir örneği, Kılıçdaroğlu'nun bilgisine sunuyorum...

23 Nisan 1920'de açılan Büyük Millet Meclisi bünyesinde oluşan "Meclis Hükümeti", 20 Ocak 1921 yılında kabul edilen Anayasa'nın ikinci maddesine göre "yürütme Gücü" ve "yasama gücünü"  kendisine ait olduğunu ilan etmiştir. Türkiye Devleti'nin de, bu BMM Hükümeti tarafından yönetileceğini hükme bağlanmıştır.

Bu anayasaya göre kurulan hükümet, "ulusal iradenin ve ulusal egemenliğin" bölünmezliği temeline dayanan "kuvvetler birliği" ilkesini esas alan ulusal nitelikli bir "halk hükümeti"dir.

M. Kemal Atatürk, 1 Ararlık 1921'de şöyle diyordu :

" Efendiler, bizim hükümetimiz demokratik bir hükümet değildir. Fakat, hakimiyet-i milliyeyi, irade-i milliyeyi yegane tecelli ettiren bir hükümettir. İlmi, içtimai noktasından bizim hükümetimizi ifade etmek lazım gelirse  "Halk Hükümeti" deriz.(1)

Bu durum, yani "Kuvvetler Birliği" ilkesi 1924 Anayasa'nda da aynen vurgulanmıştır(Md.5)

M. Kemal Atatürk, "Kuvvetler  Ayrılığı" ilkesi yerine "Kuvvetler Birliği" ilkesini tercih etmesinin  nedenini de, 2 Kasım 1922'de de, şu şekilde açıklamıştır :

"Yeni Türkiye'nin, eski Türkiye ile hiçbir alakası yoktur... Şimdi yeni Türkiye doğmuştur"(2)

SONUÇ : Şimdi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ve onun gibi düşünenlere şu soruyu soruyorum :

Kurduğu hükümette, "Kuvvetler Ayrılığı" ilkesi yerine "Kuvvetler Birliği" ilkesini tercih eden M. Kemal Atatürk,

CUMHURBAŞKANI OLDU MU, OLMADI MI?

"Oldu" değil mi? Demek ki oluyormuş"(X)

cdenizkent

 ----------------------  :

(1)  M. Kemal Atatürk,  Söylev ve Demeçler, Cilt I, s.211

(2)  M. Kemal Atatürk, A.g.y. Cilt III, s.72

(X)  Şimdi diyebilirsiniz ki, o günler, "olağanüstü" günlerdi. Ülke işgal edilmiş, savaş kaçınılmazdır. Şu anda yaşadıklarımız da pek "olağan" sayılmaz herhalde....Öyle değil mi? 

Ben bu bloğu, şahsen, "kuvvetler birliği" ilkesini benimsediğimi için yazmadım...Yalnızca, bu konu ile ilgili tarihi bir örnek göstermek istedim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende defalarca yazdım Türkiye'de Kuvvetler ayrılığı veya güçler ayrılığı dediğimiz ilke hiçbir zaman, hiçbir iktidar döneminde gerçekleşmemiş bir ilkedir. Daha da ötesi dünyanın hiçbir ülkesinde de hayata geçirilmemiştir. Kaldı ki halen yürürlükte olan anayasanın başlangıç ilkelerinde de kuvvetler ayrımı ilkesinin düşünülmediği, gerekmediği de açık ve net bir şekilde ifade edilmiştir. Kılıçdaroğlu ya bilmiyor ya da biliyor olmasına rağmen Türkiyenin hukuki statüsünü çarpıtıyor. Yalanı seven bir milletiz, çünkü halk zaten anlamıyor ama gerçek şu ki kuvvetler ayrımı ilkesi zaten baştan itibaren hiç benimsenmemişti ki, o ilkenin belli bir zaman diliminde ayaklar altında alındığından söz edebilelim. Atatürk en azından bu konuda dürüsttü ve kuvvetleri birliği ilkesini benimsiyoruz demiştir. Bugün konuşanlar ise dürüst bile değiller. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 02.07.2014 12:29
Cevap :
Merhaba Mustafa bey...Ne diyeyim ki, yazdıklarınız tamamen doğru...Önemli olan dürüstlüktür...Bloğumda da yazdığım gibi, Atatürk, "biz demokrat falan değiliz" diyerek tavrını, söylediğiniz gibi dürüstçe ortaya koyuyor. Ama şimdi, demokrat olmayanlar bile, ayıp olmasın diye "demokratız" diyorlar...Katkınız için teşekkür ederim. Selamlar.  07.07.2014 12:59
 

Değerli cdenizkent, Sayın başbakanın (başkanlık!)seçim gezilerine, Samsun ve Erzurum'da başlayacağı ileri sürülmektedir. Bu(dışarıya verilen) bir mesaj olmalıdır. M.Kemal Paşa, Diktatörlük'le ilgili olarak, durumunun ne olduğunu çok açık, net olarak anlatmıştır. Ancak, görmek istemediğimiz ve bir "sihirli rüya!"nın bozulacağından korktuğumuzdan olmalı, bu ifadeleri ne duyar ne de seslendiririz. İttihatçılar, beğenmedikleri sultanın istibdatlarına bin kez rahmet okutmuşlardır. Ve Halkımıza "Kuvayı Milliye" de farklı anlatılmıştır. (Okuyanlar, Sabahattin Selek'in -CHP'li, eski subay- Anadolu İhtilali'nin 129'ncu sahifesinde anlatılanları bilirler)Biz burada anlatarak kimseyi şoka sokmayalım! Netice olarak anlayamadığımız, ülkemizde onbinlerce akademisyen, yazar-araştırmacı var, neden akın tarihin gerçekleri anlatmaz, neden korkarlar? örneğin; Yunanlılar denize değil de, gemilere döküldü, anlaşmalı çekildiler?" Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 02.07.2014 11:09
Cevap :
Merhaba canmehmet bey...Resmi tarihin bize okullarda öğretmediği ya da öğrenilmesinde sakınca gördüğü bazı konuları, bloğumda belirttiğim gibi, zaman zaman ve yeri geldiğinde hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum...Yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim. Selamlar.  02.07.2014 12:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 2477
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1404
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster