Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '17

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
525
 

M. Vekili Yalçınkaya, "Güzelcehisar'ı Hançerleyenler" İçin, Soruşturma İstedi.

M. Vekili Yalçınkaya, "Güzelcehisar'ı Hançerleyenler" İçin, Soruşturma İstedi.
 

Rıza Yalçınkaya, bu sefer taşın altına elini koydu.


 

       Bartın’ın Güzelcehisarında tarihi 80 milyon yıllık lav kayalıklarının turizme kazandırılmasının ve uygulamasının  akisleri devam ediyor. Konuyu, önceki gün biz de yazmış ve ilgilileri uyararak konunun Üniversiteye ve ilgili birimlere danışılmasını salık vermiştik. Tepkileri dile getirirken de, Bartın’ın milletvekilleri neden ellerini taşın altına koymazlar diye de sitem etmiştik.

       Bartın Milletvekili ve Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi Rıza Yalçınkaya’dan,  bu gün aşağıdaki yazıyı aldık. O da bizim gibi  yetkili ve ilgili mercilerin bu işe bakmasını ve yanlıştan dönülmesini istiyor. Milletvekili Yalçınkaya’ın yazısını aynen aşağıya çıkarıyorum:

       “Bartınımız’ın en güzel koylarından birisi olan Güzelcehisar'daki 80 milyon yıllık lav kayalıklarını sözde turizme kazandırmak amacıyla Bartın İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün projesi doğrultusunda Bartın İl Özel İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen “Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” adı altında yapılan inşai faaliyetler, Güzelcehisar’ın eşsiz güzellikteki kumsalına saplanan bir hançerdir.”

Görüntünün olası içeriği: ağaç, bitki, gökyüzü, açık hava ve doğa

İŞTE DİLLERE DESTAN GÜZELCEHİSAR.

       “Bu sözde proje, proje çizim ve sunum tekniğine aykırı, hiçbir peyzaj projesine uymamaktadır. Ölçeksiz, detaysız, ne yapılacağı belli olmayan; böyle bir proje  Güzelcehisar’ın su-kıyı-sahil jeolojik formasyonun yarattığı coğrafik bütünlüğünü bozacak ve silüet kirliliğine neden olacaktır.1. Derece Doğal Sit Alanına asla uygulanmaması gereken bu projeye imza atan Bartın Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bülent Cengiz ve Doç. Dr. Canan Cengiz’i mesleklerinin saygınlığına, akademik kariyerlerine yakışmayan bir projenin sorumluları olarak gözükmelerini büyük bir üzüntüyle karşılıyorum. Böyle bir projeyi Bartın’ın en güzel koylarından birisine layık görmelerini kabul edemiyorum. Mesleklerinin saygınlığına yakışmıyor. Peyzaj Mimarları Odası’nı bu sözde projeyi incelemeye ve kendi meslek icraatlarına uygun olup olmadığı konusunda kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyorum.”

      “Daha üzücü olanı da “yaya yolu” adı altında yapılan sözde bir projenin yaklaşık 2.3 milyon TL maliyetle Bartın İl Özel İdaresi tarafından ihalesinin yapılmış olmasıdır”

       “3 bin yıllık tarihi geçmişiyle eşsiz doğal güzelliğe sahip olan Bartın geçmişi geleceğe taşıyan sayısız değerlerin saklandığı bir kenttir. Dolayısıyla bu değerleri taşıyan ilimizin eşsiz doğal güzelliğe sahip en güzel koylarından birisi olan Güzelcehisar’ın kumsalına bir hançer gibi saplanan bu projeden zaman geçmeden vazgeçilmelidir. İlgili mevzuatlardan, hukuki ve yasal dayanaktan yoksun karar alan bürokratlar varsa bunlar hakkında da zaman geçirilmeden soruşturma açılmalıdır.”

       “Eğer gerçekten, amaç milyonlarca yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılması ise yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmeli, 1. Derece Doğal Sit alanına yakışacak şekilde ortak akılla ve bir bütünlük arz edecek şekilde oluşturulacak yeni bir proje ele alınmalı ve hayata geçirilmelidir. “

       Sonuç merakla beklenmektedir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, bulut, gökyüzü, okyanus, açık hava ve doğa

850 METRELİK KUMSALIN SONUNA KADAR BU IZGARALI DEMİRYOLUNA BENZEYEN PLATFORM BİTTİĞİNDE, TURİSTLER,İN AYAĞI SUYA DEĞMEDEN  KAYALIKLARA ULAŞABİLECEK. KIŞIN AZGIN DALGALAR SAHİLİ TAMAMEN KAPLAYIP ÖNÜNE GELENİ YIKTIĞI İÇİN.  TURİSTLER KIŞIN BİLE DÜŞÜNÜLMÜŞ. AMA BU YOL YERİNE, ARKA TARAFTAN İSTİMLAK EDİLEREK AÇILACAK YOL YOK MUYDU DİYORUZ BİZ DE.. KIYAMET BURADAN KOPUYOR ZATEN.

Görüntünün olası içeriği: açık hava ve doğa

80 MİLYON YILLIK LAV KAYALIKLARI. BAŞKA ÜLKELERDE DE VAR AYNISI. TURİSTTEN PARA KIRIYORLAR ORALARDA. BİZİM BAŞIMIZ KEL Mİ DİYE BİZ DE SAHNEDE YER ALMAK İSTEDİK. FAKAT KIYAMETLER KOPTU. YERLİ YÖRE  HALKI VE BAZI ÜNİVERSİTE AKADEMİSYENLERİ " İSTYEMEYİZ" DEDİLER. BAKALIM VALKİLİK NASIL BİR YOL BULACAK.

Görüntünün olası içeriği: açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, okyanus, açık hava, doğa ve su

KUMSAL BURADA BİTİYOR. BU DEMİRYOLU GİBİ UZANAN YOL DA BURADA BİTİYOR AMA,  KARŞISINDAKİ MİNİK ADACIĞIN ETRAFI DA YÜZER DUBA MİSALİ PLATFORMLA BİRBİRİNE BAĞLANIYOR.  HER ŞEY İYİ DE, KIŞIN DAHİ OLSA, ARKADAN DA YOL OLMASA, TURİSTLER BU 850* METRELİK YOLU, BİZLER GİBİ YÜRÜYÜVERSELER NE OLURDU SANKİ.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gökyüzü, okyanus, bulut, dağ, açık hava, doğa ve su

GÜZEELCEHİSARA  DEVLET DEMİRyOLLARI SANKİ RAY DÖŞEMİŞ. BİRAZ SONRA ARDINDAN LOKOMOTİF GELECEKMİŞ GİBİ.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gökyüzü, okyanus, dağ, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, dağ, gökyüzü, açık hava ve doğa

PLAJDA , HALKIN GİRECEĞİ KUMSAL KALMAMIŞ BRE.

Görüntünün olası içeriği: okyanus, plaj, gökyüzü, açık hava, su ve doğa

BELKİ DE İLERİDE TAVUK KÜMESİ OLUR MU DERSİNİZ?

Görüntünün olası içeriği: dağ, okyanus, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

GÜZELCEHİSAR, YAZIN BURADA BÖYLE DENİZE GİRİYOR.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, dağ, gökyüzü, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gökyüzü, plaj, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: okyanus, gökyüzü, plaj, açık hava, doğa ve su

 

 

                                                                      

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 885
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster