Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
682
 

M2İZ

İkimiz arasında kalsın. Gayrı resmi bir sırrı sizinle paylaşmak istiyorum. Bunu hiçbir kitapta okuyamazsınız. Hiç bir akademik bilginin ürünü değildir. Ancak tecrübe ile elde edebilir, benim gibi kazık yemişlerden öğrenebilirsiniz. Çünkü Tecrübe; hayatta yediğin kazıkların toplamıdır. Her ne kadar istisnalar kaideyi bozmaz derlerse de bu anlatılanlar geneli kapsamamaktadır. Bu tecrübeden doğan görüş ve düşünceler tamamen benim ürünümdür. Özgündür. Kendi yaşantımdan, son görev yaptığım ortamdan esinlendim ve onlara hitaben yazdım. Bunun dışında olanları tenzih ediyorum. Bir idareciden bilgi, başarı ve kariyerden önce pratik olarak ne istenir? 

Tıkandığın, mevzuatını bilmediğin ve duruma hâkim olmadığın konularda İyi kıvırtabileceksin.
Arkadaşlarının, meslektaşlarının dürüstlüğünden, saflığından yararlanabileceksin ki onları zor işlerde kullanabilesin..
Mesai arkadaşlarını aldatabilecek, kandırabilecek ve kullanabileceksin. Yeri gelince arkasından nanik yapacak, alay edecek ve hor görebileceksin.
Kibirli olup küçük dağları sen yaratmış olacaksın. Havanı basacaksın. Şimdi bunlar pirim yapıyor. İyi niyet zayıflıktır.
O makama Allah ‘ın bir lütfü olarak geldiğini herkese yansıtacaksın
Liyakatmiş, kariyermiş, meslekte yükselmeymiş boş ver bunlara. İşin ehli olmasan da olur. Bunlar karın doyurmaz. Ama istenen havuzda ve Dini bir gruba mensup olman yeterli
Sicilinde en az bir cezan olacak. En az bir kişi ile bozuşacaksın. Amirlerine göstermelik dahi olsa kafa tuttuğunu astlarına göstereceksin.
Kafa kol ilişkisini, ahbap çavuş muhabbetini becerebileceksin. Çünkü bu tür yerlerde işler böyle yürür.
Yağcılığı, sağcılığı bileceksin. Karşılama, ağırlama ve uğurlamayı bu çerçeve içinde becerebileceksin.
Dindar gözüküp dinde olmayan ve dini etik kurallarına uymayan davranışlarda bulunabileceksin. Sözünde durmayacaksın. Kul hakkı yiyeceksin. Avanta peşinde koşacaksın.
Hile, desise ve diğer tüm oyunlarla ve “hülle” yöntemlerini kullanarak makamını sağlamlaştırabileceksin..
. *** Görünüşte istenen koşullar çok kolaydır. Becerebilmek marifettir. Siz yinede bildiğiniz yoldan ayrılmayın. Akademik bilgi birikiminden, başarı, liyakat ve kariyerden vazgeçmeyin. Çünkü sonunda olması gereken budur. Dürüstlüktür. İnadına dürüstlük *** Bir fıkra ile en son aldığım tecrübeyi anlatmak istiyorum. “Temel yaptığı bir sürü suçtan dolayı idam cezasına mahkum edilir. Darağacında kendisine son sözünü söylemesini isterler. Temel; —Bu bağa ders olsun” Aldığım tecrübeler bana bir faydası olmadı. Bari size yarasın. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 154
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 823
Kayıt tarihi
: 25.01.10
 
 

Rize nin Çamlıhemşin ilçesinde doğdum. 1969 yılında ilkokul,1972 yılında ortaokul,1975 yılınd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster