Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1193
 

Maaşına haciz gelen işçinin işine son verilecek

Maaşına haciz gelen işçinin işine son verilecek
 

İcra görevlileri her yerde


Ekonomik kriz ortamlarında sık yaşanan bir durum icra ve haciz.. İstanbul’ da icra müdürlükleri nerdeyse fazla mesai yapacak denli yoğun çalışıyor…

İlla da kredi kartı…

Geçtiğimiz günlerde Yargıtay 9. H.D. görüştüğü bir dosyada emsal alınırsa çok can acıtacak bir karara vardı.

"İşçi ücretinin, borcu nedeniyle haczedilmesi, feshi geçerli kılmalıdır. İşçinin ücretine sık sık haciz gelmesi, işyerinde örneğin muhasebe veya hukuk servisinde önemli zaman kaybına neden olacak şekilde çalışma sürecini veya işyeri organizasyonunu olumsuz yönde etkilediğinin kabul edilmesi halinde, geçerli fesih nedeni oluşur. Ancak bunun için işçiye önceden ihtar çekilmesi gerekir. ”

(Yargıtay 9 H.D. 20.10.2008 Tarih, E.2008/3737, K.2008/27673 sayılı Karar).

Sayın Şükrü KIZILOT 11 Ocak 2009 tarihinde Hürriyet Gazetesinde yayımlanan köşesinde konuya yer verdi.. Aynı yazıda Adana Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Abbas Bilgili’ nin bu konudaki endişesini de şöyle özetliyor: "Bugünkü kriz ortamında bir işçinin maaşına üçüncü kişilerce, özellikle bankalarca el konulması çok yaygın bir uygulama. Bu daha da artacak. Bir işçinin maaşına haciz konuldu diye işine son verilmesi, ne kadar doğru bir hareket olabilir?"

Yargıtay içtihatları her somut davada yapılan ayrıntılı incelemeler sonucu ortaya çıkar.. Ancak bazı konularda içtihatlar bir teamül oluşturabilirler.

İnşallah bu içtihat sadece o dava ile sınırlı kalır ve bir teamüle yol açılmaz..

Aksi olursa çok kötü olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Memurlara yıllardır uygulanıyor. maaşına haciz gelen memura sırasıyla disiplin cezası verilmektedir. Devletin kurumunu küçük düşürmekten. Oysa asıl memıru küçük düşüren yoksulluğa iten devlettir.

Yapukay 
 14.01.2009 20:31
Cevap :
Kamu çalışanlarına yapılan uygulamayı bilmiyordum. Gerçekten çok çirkin ve inanılmaz.. Sanki o kişi kendi kendini haczettirmekten keyif mi alıyor yani...Nasıl bir zihniyet bu böyle...Konuya katkı sağlayan yorumunuz için çok teşekkürler.  14.01.2009 23:57
 

Bir zamanlar personel departmanı amirliği yaptığım için bu olayları yaşadığımı söyleyebilirim. İşveren için külfet oluşturan şey, İcranın işçi maaşından kesinti yapılarak icraya yatırılması ve takibi konularında işvereni zorunlu ve sorumlu tutulmasıdır. Bu da işveren için gereksiz külfettir. İşçi korunmak isteniyorsa tebligat, uygulama ve takip zorunluluğu işverene değil bizzat işçinin kendisine veya işçinin maaşını bildirilecek bankaya havale ettirilip icra ile ilgili işlemlerin banka aracılığı ile takibi sağlanabilir. İcranın ödemeyi garantiye almak için işçinin maaşından kesinti yapıp icraya yatırma, takip konusunda işvereni sorumlu tutması yanlıştır. Hiçbir işveren de sorunlu işçi ile çalışmak istemez. Bilirsiniz işyerleri hayır kurumu değil ticarethanedir, saniyesi paradır. İşi duygusallıkla değil akılla çözmek gerekir. Selam ve saygılar.

akar 
 14.01.2009 14:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 397
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 3335
Kayıt tarihi
: 25.12.08
 
 

İnşaat mühendisiyim. İTÜ mezunuyum.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster