Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '09

 
Kategori
Yurtiçi Tatil
Okunma Sayısı
923
 

Macahel - Saklıkent

Macahel - Saklıkent
 

Doğu Karadeniz'in nadide yerlerinden biri Macahel... Yeşilliklerin içinde saklıcennet...

Macahel ya da Maçahel, günümüzde Türkiye ve Acaristan Özerk Cumhuriyeti sinirlarina yayilan ve toplam on sekiz köyden olusan bir vadinin adidir. Vadiye, Macahela veya Maçahela vadisi de denir.

Macahel tarihteki önemli göç yolunun hemen bitisiginde yer alir. Batum sehrine 25-30 km mesafededir. Batum dogal limani Karadenizin en eski limanlarindan biridir. Bu nedenle Batum ve çevresi tarih boyunca çok defe istilaya ugramis ve o dönemlerde yasanalar efsanelestirilerek günümüze tasinmistir.

<ımg hspace="10" src="http://www.turkiyeinternette.com/resimler/MACAHEL_1.jpg" align="right" vspace="10" border="0"> Karçal Dağları ile çevrili vadiye dağların buzul göllerinden akan sular hayat verir ve bu sular Türkiye sınırlarını geçerek Gürcistan’a akar. Çevredeki yaylalar, yaylalarla çevrili doğal ve yaşlı ormanlar, fauna ve florasıyla ilk bakışta çarpıverir insanı. İnsan elinin değmediği yaşlı ormanlarla çevrili Beyazsu ve Gorgit yaylaları cennetten kesitler sunar.

Vadinin Acaristan tarafinda kalan bölümünde (Asagi Macahel) on iki, Türkiye tarafindaki bölümünde (Yukari Macahel) ise alti köy yer alir. Yukari Macahel, Camili yöresi olarak da anilir.

Gürcüce orijinli bir kelime olan Macahel, elimizin bilek kismi (Maca) ve el (hel)kelimelerinin birlesimidir. Bilek, vadinin merkezindeki Camili Köyünü, el ise vadiye yayilmis diger köyleri ifade etmektedir. Bu yaygin anlayisin yani sira, Macahel kelimesinin, “çamurlu ve verimli olmayan yer” veya cahe (çig, olgunlasmamis) kelimesinden hareketle “meyve ve sebzelerin geç olgunlastigi yer” anlamlarina geldigi de ileri sürülmüstür.

Macahel, Osmanlilar tarafindan Fatih Sultan Mehmet döneminde fethedilmistir.

Macahel bölgesi, Acar-Suyu’ndan (Acar-is-Tzkgali) önce sagdan Çoruh’a karisan ve 16 Mart 1921 Moskova Antlasmasiyla Batum ile Acaristan’i (1877 de Türkiye’ninken Çarliga birakilip, 3 Mart 1918 Brest-Litowsk Antlasmasiyla geri alindigi halde) Anadolu’dan kopararak Sovyetler Birligi'ne birakan ve daha sonra 13 Ekim 1921 tarihli Kars Antlasmasi'yla olusan son devlet sinirina göre, bas kollari beride kalan Akriya (Ugur)-Çayi boylarindaki balkanlik derelerden ibarettir. Bu çayin baslarindaki Artvin’e bagli 6 köyden ve mahallelerinden ibaret Macahel Bucagina, öteden beri halk arasinda “Yukari Macahel” ve sinir ötesinde kalan 20 (daha sonra göçlerle 18) köylük büyük bölümüne de “Asagi Macahel” ve Acarlarca “Macahel-is-Pir” (Macahel agzi) denilmektedir. 1289 (1872) tarihli IV. “Trabzon Salnamesi”ndeki mülkî düzen cetvelinde; merkezi Batum olan Lazistan Sancagi’nin, merkezi Khula (Kula/Kule) olan Acaristan Kazasi’nin Macahel Nahiyesi’nde, halkinin hepsi Müslim olan 3955 evli 26 köy bulundugu belirtilmistir. Iste bunlardan 6 si bugün Türkiye sinirlari içerisindedir.

Artvin’de Il Genel Meclisinin 1925 yilindaki toplantisinda kamilen degistirilmis olan eski köy adlarinin yerine konulan yenileri, bugün de resmen kullanilmaktadir. Artvin’in Borçka Ilçesi’ne bagli “Macahel Bucagi”nin (bugün için bucak yönetimi bulunmamaktadir) 6 köyünün 1925’ten önce ve sonraki adlari söyledir: 1) Khertvis (Bucak merkezi): Camili (buranin mahallesi “Kaftaret” =Sirtlanli’nin yarisi sinirin ötesinde kalmistir), 2) Mindiyet: Maral / Maralköy, buranin mahallesi Iremet’tir. 3) Çayin basindaki Akriya: Ugur / Ugurköy, 4) Kuvabis-Tavi (Acara-Gürcücesinde (Acarca'da): “kayalarin-tepesi” demektir): Kayalar, 5) Eprat: Efeler, 6) Zedvake: Düzenli. Resmî sayim yayinlarinda Artvin ilinde gösterilen “Gürcüce konusanlarin” bütünü Borçka’nin “Maradit (Muratli)” (ve Macahel) Bucagi ile Savsat’in Imerhev/Meydancik bucaginin köylüleri olup, dilleri “Acara-Gürcücesi” (Acarca) sayilir ve eski ile yeni Kipçak ve Anadolu Türkçesi sözleriyle dolu bulundugundan, Imeret (Kutayis) ve Kartli (Tiflis) Gürcülerince anlasilmaz.<ımg hspace="10" src="http://www.turkiyeinternette.com/resimler/MACAHEL_2.jpg" align="left" vspace="10" border="0"> Ulasim:

Camili Artvin ili Borçka ilçesinin kuzey dogusunda Türkiye Gürcistan sinirinda yer almaktadir.Borçka’ya uzakligi 45 km Artvin'e uzakligi 75 Km dir. Borçka ilçesi Trabzon havaalanina 230 km Erzurum havaalanina 280 km uzakliktadir.


Konaklama

Havza içerisinde ekoturizm amaci ile gelenlerin konaklayabilecegi yer olarak;

Camili muhtari Riza BURSAL'a ait pansiyon (0466 485 20 13) ,
Hasan YAVUZ'a ait pansiyon (0466 485 20 14) ile Efeler Köyünde 15 yatak kapasiteli Fehmi AVCI'ya ait pansiyon
(Telefax: 0466 485 20 96) bulunmaktadir


Yürüyüs Yollari:

Havza içerisinde ekoturizm amaçli 9 adet yürüyüs yolu belirlenmis olup güzergahlar 4 saatten 2 güne kadar sürmektedir. Ilerleyen tarihlerde Güzergahlari gösterir haritalar sitemize islenecektir. Yürüyüs yollarinda turistlere kilavuzluk yapacak egitimli yerel kilavuzlar vardir.

<ımg hspace="10" src="http://www.turkiyeinternette.com/resimler/camera_1.jpg" align="left" vspace="10" border="0">
VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 384
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1663
Kayıt tarihi
: 02.05.09
 
 

Yazmayı, okumayı, paylaşmayı, özgürlüğü seven, "BİLGİ"lenirken, "BİLGİ"lendiren dünya insanıyım. Lai..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster