Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1454
 

Macaristan'da neler oluyor?

Macaristan'da neler oluyor?
 

Macaristan'da neler oluyor?


Olan kısaca şu. Macaristan, Borca Dayalı Para Sistemiyoluyla sadece insanları değil artık ülkeleri esir almaya başlayan küresel bankerlere karşı direniyor. Onlar da AB, ABD, IMF, Dünya Bankası vs kurumlarıyla onları yola(!) getirmeye çalışıyor. Macaristan direnirse sömürüden kurtulur. Direnemezse sonu Yunanistan’dan beter olur.

Haberdem’de konuyla ilgili en son haber: Macaristan’a bir hafta süre verilmiş.

Haberi aşağıda aynen paylaşıyoruz.
Macaristan’a Bir Hafta Süre 12 Ocak 2012 Perşembe 08:47
Avrupa Komisyonu, bütçe açığını kapama konusunda gerekli adımları atmadığı gerekçesiyle Macaristan’ı uyardı.

Budapeşte ve Brüksel arasında geçen haftalarda tırmanan gerginlik, Avrupa Parlamentosu’na taşındı.

Avrupa Parlamentosu’nda yapılan toplantı, Macaristan’a karşı ciddi uyarılar içeriyor.

Toplantıda açıklanan kararlara göre, Brüksel Budapeşte’yi hem ekonomik hem de toplumsal hayatta ve demokrasi hayatında attığı adımlar nedeniyle suçluyor.

Toplantıdan çıkan ilk karar, Macaristan’ın Avrupa Birliği Maliye Bakanları toplantısı gündemine taşınması yönünde verildi.

Avrupa Birliği yetkilileri tarafından alınan ikinci kararda, Macaristan’a tartışmalı 3 yasasını geri çekmesi için bir hafta süre tanındı.

Bu kararlar, Macar ekonomi ve bütçe politikası ile demokratik hakları kısıtlayan yasalara karşı en ağır önlemlerin alınabileceği anlamına geliyor.
Bu önlemlerin başında Macaristan’a yönelik Avrupa Birliği yapısal dönüşüm yardımlarının kesilmesi geliyor.
TrtHaber
TrtHaber’de yayınlanan bu haberden sonra yazarımız Prof. Dr. Gültekin Çetiner’in daha önce değindiği bir konuyu hatırlatmakta yarar görüyoruz…
“Macaristan’a dikkat

Parayı hala devletler basıyor zannedenlere Macaristan’ı iyi takip etmelerini öneriyorum. Macaristan, fiziksel para üretme mekanizması olan devlet tahvili yani bankalara borçlanma ihalesini faizler aşırı yüksek olunca iptal etti. Ardından Borca Dayalı Para Sistemini terk edecekleri yönünde izlenim veren Merkez Bankasının devlete bağlanması yönünde Anayasa çalışması yapıldı ve kabul edildi.

IMF ve AB yetkilileri Merkez Bankasının devlete bağlanacak olması nedeniyle protesto için ülkeyiterk ettiler.

Olayın farkında olmayanlar Macaristan’da diktatörlük geliyor diyerek küresel bankacıların değirmenine su taşıyorlar. Anayasada yargı kurumlarının bağımsızlığı gibi konular elbette ayrı olarak düşünülmelidir ama Macaristan Merkez Bankası konusunda işin sağcılık ve solculukla ilgisi yok. Desteklenmesi gerekir. Yeni anayasa konusunda koparılan fırtınanın gerçek sebebi de Merkez Bankasının devlete ait olma ve parayı bankalara borçlanmadan devletin basması ihtimalidir.

Macaristan Merkez Bankası’nda devletin ağırlığının artırılması yönünde anayasa değişikliği çalışmalarına başlanmasından beri Macaristan’la ilgili ABD ve AB tarafından sürekli açıklamalargeliyor. Hatta bir ABD yetkilisi sanki AB’nin patronuymuş gibi Macaristan AB’den bile çıkarılabilirdemiş.

Macaristan’la ilgili son günlerdeki haberleri iyi değerlendirmek ve yanıltma haberlerine itibar etmemek lazım.

Macaristan’ın Merkez Bankası konusunda yapmaya çalıştığı şey doğrudur ve gerçekleştirebilirlerse güzel bir örnek olurlar. Küresel bankerlerin elinden ve “öğretilmiş çaresizlik” açmazından kurtulurlar.”

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dünyanın dört bir yanında hep birbiriyle ilintili benzer oyunlar. Dünyanın tefecileri kendilerine çalışmayan, haraç vermek istemeyen, ulusal çıkarlarını ön planda tutan bütün ülkeleri hizaya getirebilmek için türlü oyunlar oynuyor. Ellerinizi halkların üzerinden çekin kan emici vampirler. Ellerinize sağlık. Saygılar

Ayrıntıda gezinmek 
 15.01.2012 1:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 13556
Kayıt tarihi
: 07.11.06
 
 

Çalışma alanlarım: Ekonomi, Finans, Mühendislik Yönetimi, Bilişim Sistemleri, Yapay Zeka, Veritab..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster