Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '10

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
3591
 

Macaristan'da üniversite eğitimi

Macaristan'da üniversite eğitimi
 

Macaristanda üniversite eğitimi


Üniversite sınavı geleceğiniz için bir engel değil artık. Macaristan üniversitelerinde YÖK onaylı İngilizce eğitim almak için sadece bunu istiyor olmanız yeterli. Lise diplomanızla istediğinölümü okuyabilirsiniz. Üstelik Macaristan'da üniversite eğitimi almanın maliyeti Türkiye'de bir özel üniversiteye gitmekten çok daha ekonomik. Alacek olduğunuz Avrupa Birliği diploması ise gelecekte hem Türkiye hem de yurtdışında size önemli avantajlar sağlayacaktır.

Macaristan Avrupa Birliğine 2004 yılında tam üye olduğundan beri, gerek uyum süreci ve gerekse AB fonlarından alınan desteklerde eğitim alanında büyük ilerlemeler göstermiş, halihazırda güçlü bir eğitim geleneği olan Macaristan üniversiteleri Avrupa'nın en yüksek standartlı üniversiteleri arasında yerini almıştır. Macaristan bir orta Avrupa ülkesidir ve nüfusu 10 milyondur.Başkent Budapeşte dünyanın en önemli turistik başkentlerinden biri olup aynı zamanda çok önemli üniversitelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Macaristan üniversiteleri Avrupa'nın en güçlü üniversiteleri arasındadır. Günümüze kadar Macaristanda üniversite eğitimi almış olan 14 bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçı Nobel ödülü almayı başarmıştır ki sadece bu bilgi bile Macaristanda eğitim ve üniversite kültürünün ne kadar güçlü olduğunun ispatıdır. Budapeşte ile birlikte Debrecen, Pecs ve Szeged Macaristanda diğer önemli üniversite ve eğitim şehirleridir. Debrecen Macaristan'ın 2. büyük şehridir ve Deberecen üniversitesi tıp başta olmak üzere birçok alanda ülkenin en iyi üniversitelerinden biridir. Pecs şehri 2010 yılında İstanbul ile eşzamanlı olarak Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir.

Macaristanda üniversite eğitimi almak ülkemizdeki öğrenciler için en iyi yurtdışı eğitim çözümlerinen biridir. Macaristanda eğitim maliyetleri oldukça ekonomik olmakta beraber eğitim dili İngilizcedir. Öğrencilerin Macaristanda üniversite eğitimi almak için Türkiyede üniversite sınavını kazanmaları gerekmiyor. Lise diplomanızda kayıt olup, size, potansiyelinize, yeteneklerinize ve ideallerinize en uygun bölümde eğitim alabilirsiniz. 

Macaristan'da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Macaristanda üniversite eğitimi almanın maliyeti ülkemizde bir vakıf üniversitesinde eğitim almaktan daha ekonomiktir. Macaristan üniversitelerinde Tıp fakültesi haricindeki bölümlerin yıllık ücretleri 3000 - 4000 Euro civarındadır.Tıp, dişçilik, eczacılık gibi bölümlerin ücretleri diğer ülkelerde olduğu gibi biraz artış gösterse de, genellikle 8000 - 9000 Euro civarındadır ve Tıp fakültesi eğitimi için bu da oldukça ekonomik bir ücrettir.
Macaristanda eğitim alan öğrenciler için çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Birçok üniversite öğrencilere yurt konaklaması temin ederler.Üniversite yurtları genellikle 3-4 kişilik odalarda oluşmakta olup, standart yurtların aylık ücretleri ortalama 70-100 Euro civarındadır. Daha konforlu ve yüksek standartlardaki özel yurtlarda ise ücretler biraz daha yüksek olmaktadır. Pek çok öğrenci konaklama için ev kiralamayı tercih ederler ve birkaç kişi bir araya gelerek ev kiralarlar. Ev kiraları şehre, bölgeye ve ev özelliklerine göre değişmekle birlikte genellikle 3 kişinin paylaşabileceği standart bir evin kirasının ortalama 350 - 600 Euro arasında olacağı söylenebilir.
Macaristan'da eğitim ve yaşam maliyetleri hakkında detaylı ve karşılaştırmalı analiz için: http://www.elt.com.tr/macaristanda-universite-egitim/macaristanda-egitim-ve-yasam-maliyeti.asp 

Avantajlarınız neler?

1- Bir Avrupa Birliği üniversitesinden, mavi diploma alarak mezun olacaksınız ve mesleğinizi Türkiye ve tüm dünyada yapabileceksiniz.
2- İdeallerinize ulaşmak sizin elinize olacak. Sınav engelleri yüzünden istemediğiniz bir hayatı yaşamak zorunda değilsiniz.
2- Uluslararası bir ortamda eğitim alıp, yaşayacak, İngilizcenizi aktif olarak kullanacaksınız.
3- Sahip olacağınız Schengen vizesi sayesinde tüm Avrupa'yı gezip görebilecek, eğitiminizin ardından Avrupa Birliğinde staj ve kariyer başlangıcı yapma hakkı elde edeceksiniz.( KKTC ve Türkiye'deki hiçbir üniversite size bu olanağı veremiyor!)
4- Şu andaki ile aynı hatta daha ile az para harcayarak Avrupa Birliğinde eğitim almış olacaksınız. 

Macaristanda üniversite eğitimi, üniversiteler, bölümler, ücretler, tanıtım videoları ve daha birçok bilgiyi ELT Resmi web sitesinden edinebilirsiniz. http://www.elt.com.tr/macaristanda-universite-egitim/default.asp 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3270
Kayıt tarihi
: 10.01.09
 
 

1999 yılından beri yurtdışı eğitim sektöründe akademik danışman olarak faaliyet göstermekteyim. Bu a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster