Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '12

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
564
 

Maceracı Adana Kültür Günlerinde

Maceracı Adana Kültür Günlerinde
 

Binlerce yıllık tarihe sahip,Toros Dağlarının eteklerinde,uçsuz bucaksız ovasıyla,şehrin içinden geçen Seyhan Nehri ve iç gölünün etrafında düzenlenmiş kilometrelerce mesire alanlarıyla Adanamız o kadar çok göç almıştır ki bu göçler sonucu farklı bir  çok güzel kültür birikimi oluşturmuştur.

Seyhan Belediye Başkanımız Prof.Dr.Azim ÖZTÜRK'ün girişimiyle  23-24-25 Mart tarihleri arasında 1.Adana Kültür Günleri düzenlenmiştir.

Farklı yayın organlarının bir çok kategorisinde kitap günleri,konferanslar,dinletiler,halk oyunları gösterileri, SEYMER'lerde yapılan el becerileri ve yemeklerin satışları ile yöresel yemek yarışmaları yapılmıştır.

İmza günleriyle yazarlarımız okurlarıyla buluşmuş ve Kültür merkezi binası içinde Çanakkale,Kutsal Emanetler ve Tarihi Adana Fotografları sergileri de gezilmiştir.

Adana Bosna Derneği üyeleri ve koordineli olarak okuma yazma kurslarında çalıştığımız AÇEV gönüllü öğretmenleriyle  24 Mart 2012 Cumartesi günü bizde açılıştaydık.

Dernek başkanımız Kasım Gül ile Onursal Başkanımız Fatma KİMİNSU 25 Mart'ta yapılacak olan Nevruz Etkinlikleri nedeniyle Kardeş Kültür Dernekleriyle birlikte organizasyon işlemleri için Menderes Adasındaki çalışmalara katıldıkldrından,  açılışa gelemediler.

Açılış sonrası standları gezdik. O kadar çok emek verilerek yapılan yemeklerin de tadına baktık. Fotograf sergilerini gezdik ama,en güzeli yemek yarışmasıydı. Sunucu Maceracı Murat olunca bir anda herkes oraya yöneldi.Yemek Jürisinde bulunan Mustafa ve Salih Beyle,Nurdan hanım zor karar verdiler.

Adana'mızın yöresel yemeklerinden Kuru dolma,İçli köfte,Yüksük çorbası,Analı-kızlı köfte,Sarmısaklı Köfte yemekleri yarıştı. Her yemek için 3 veya 4'er yarışmacı bayan vardı. Jüri sunum ve lezzete bakarak değerlendirirken Maceracı Murat esprileriyle yarışmayı izleyicilere aktardı.

Seyhan Belediyesi Meslek Edindirme Merkezlerinde aşçılık kursuna devan eden kursiyerler ve ev kadınları yarıştılar.

Geleneklerimizin gelecek kuşaklara aktarılması için bu tür etkinliklerin yapılması gerekir. Bizler Adanalı Boşnaklar olarak yaşadığımız ilin tüm etkinliklerine destek vermeliyiz.

(ADANABOSNAHABER Fatma GÜLKAN)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 261
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1388
Kayıt tarihi
: 21.03.08
 
 

Hacettepe Ün. mezunuyum. Öğrencilik yıllarımda ve okulu bitirdikten sonra bir gazetenin muhasebe ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster