Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
477
 

Maçoluğa dair bir başka bakış

Maçoluğa dair bir başka bakış
 

Bir blog ve ona dair bir yorum bu yazıyı yazmama, bu konuda birkaç kelam etmeme neden oldu. Polemik üretmek peşinde değilim ama bunu bir tartışma konusu olarak düşündüğümden tartışmaya katkı kabilinden yazmak istedim.

Her ne kadar kadın ve erkekte maçoluğu birlikte değerlendiren bir yazı olsa da bana bu yazıyı yazdıran, alışılageldiği gibi maçoluk daha çok eril bir ifade olarak kullanılıyor ve benim de yazacaklarım bu yönde.

Bu kavrama ilk itirazım maçolukla eşdeğer tutulan kabalık ve hatta deyim yerindeyse "kıroluk" noktasında oluyor. Eğer bir tavırdan söz ediyorsak ve hatta erkeğe özgü bir tavırdan söz ediyorsak maçoluğu anlatmak için, erkek bir parça maço olmalıdır zaten. Ama asla kaba ve "kıro" değil.

Eğri oturup doğru konuşmak diye bir deyim vardır dilimizde, gelin biz de öyle yapalım. Çoğu kadın için -özellikle her demiyorum- erkekten beklenti de budur zaten. Erkekten beklenir beraberliğe dair bir çok şey ve yokluğunda hep sorun olur. Erkek, kadın çalışsın ya da çalışmasın bir evin geçimini temin etmeli, ailesini koruyup kollamalı, her daim yanındaki kadın kendini güvende hissetmeli, her zaman hesabı o ödemeli, hasılı kelam güçlü olmalı.

Ve bunlara ilaveten, yanındaki kadını koruyup kollarken kıskanç olmalı, sahiplenmeli, önünde siper olabilmeli her durumda. Genel beklenti bu değil midir erkeklerden? Bütün bunlar da o çok eleştirilen maço tavırlarından değil midir erkeklerin?

Erkek dışarıda kafi miktarda güçlü kuvvetli ve dahi biraz yırtıcı olmak zorundadır, çok şanslı olup da hazır yiyici değilse. Çünkü iyi bir yaşamı sunabilmekle mükelleftir. Yine biraz öyle olmalıdır ki, yanındaki kadın her türlü durumda kendini güvende hissedebilsin.

Denilebilir ki, eleştirilen maço tavır kadına yönelik olan kısmıyla ilgili. Evet bütün bunları yapmaya çalışırken kadını da zaman zaman sınırlamaya, korumacı bir önlem olarak kimi engellemeler yapmaya çalışacaktır. Beraberlikte mutlak özgürlük zaten yoktur. Bu bir seçimdir. Beraberlik, kadın kadar erkek için de gerçek özgürlükle vedalaşmayı gerektirir.

Burada anlatmaya çalıştığım sınırlanan özgürlükler, ortak akıl ve ortak kabulle çok ilgili. Zaten biri birine taban tabana zıt iki karakterin sınırlamalarla da olsa bir arada uzun süre kalması çok da olası değil.

Yazımın girişinde sözünü ettiğim blogla ilgili yorumda "medeniyet ölçüleri içinde zaten böyle bir kavram yok" deniyor ve ABD’de bunun bir davranış bozukluğu olarak kabul edildiği ifade ediliyor.

Medeniyet kavramının ölçeğini ABD’de arama hezeyanı bir yana, yine aynı yorumdaki bir başka ifade son derece düşündürücü. Maçoluğu, "erkekte takım elbise içinde kravat gömleği giyip kravat takmamaya" benzetip bunu da eğitimsiz sınıfın bir davranış biçimi olarak vurgulamak tuhaf geldi bana.

Sanırım maço kavramında bir sorun var. Farklı maçoluklar tarif ediliyor farklı kişilerce. Kadına, onun aklına, fikrine, ruhuna, bedenine saygılı, müşfik; koruyup kollama, sahiplenme anlamında da hükmeden olmak zorundadır erkek. Kabalaşmadan, duruşuyla, ağırlığıyla ve gerçek bir beyefendilik içinde yapabilmelidir bunları.

Ve bence, kravatsız takım elbise giymesi de caizdir, halel getirmez onun konumuna. Adı maçoluk bile olsa.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kadınları koruyup kollama,onlara iyi bir hayat sunma kaygısı içinde olan erkeklere önce bir selam edeyim istedim. Kadınlar ne eskisi kadar naif kalabiliyor bir kelebek misali( lakin erkeklerin kurmuş olduğu bir dünyada erkekler gibi olmaya başladık maşallah) Maçoluk denilen şeyde böyle bir evrim geçirmeli bence hani bizler nasıl nazikliği elden bıraktıysak sizde şu maçoluğu elden bıraksanız diyorum biraz törpüleseniz şu ağır abi tiplemelerinizi. İnanın daha çok yakınlaşacak iki cins birbirine biliyoruz sizleri biz gibi analar yetiştirirken BENİM ASLAN OĞLUM İLERİDE BÜYÜYECEK EŞİNE ÇOCUKLARINA KOL KANAT GERECEK DİYOR AMA... Günümüzde kola kanada ihtiyacı yok kadınların en kaba saba olan bayan bile erkeğinin yanında huzurlu hissetmek ister kendini Nolurbiraz bu konuyu düşünün hayat sizin sandığınız kadar adil değil bizim için sadece sevgi ve saygı istiyor kadınlar.. Sadece sevgi ve saygı ...

HAYAL ARSLAN 
 20.01.2007 10:30
Cevap :
Hangi cümlenizle ilgili bir şeyler yazayım bilmiyorum. O yüzden yorumunuz için teşekkür etmekle yetineceğim. İyi bir yaşam diliyorum.  22.01.2007 8:36
 

Her bayan yanında güçlü,onu kıskanan erkek ister diye düşünüyorum. Zor anlarında ona destek veren ve hiçbir zaman yıkılmayan erkek. Çünkü sırtını ona dayamak ister rahat bir şekilde. Ayrıca kıskanmak sevginin bir ölçüsüdür. Bu sadece türk bayanlarının değil yabancı bayanlarında isteyebileceği bir durum olarak düşünüyorum. Bunu maçoluk olarak yorumlayanların aşk yaşantılarında sorun vardır bence. İyi günler.

Snootyboy 
 19.01.2007 22:13
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. İyi bir yaşam diliyorum.  22.01.2007 8:30
 

Maçoluğun , tanımının irdelenmesi gerekir.Maço erkek dendimi , kaba saba , görgü kurallarına uygun davranmayan kıroluk ve magandalık , bencillik çağrışım yaptırılıyor.Halbuki maço erkek korumacı olduğu için kendisinden çok kadınını düşündüğü ve kolladığından ötürü bencil değildir.

Melih Togay 
 19.01.2007 11:41
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.  19.01.2007 13:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 58
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 878
Kayıt tarihi
: 26.07.06
 
 

1969 yılında Tarsus'ta doğdum. İktisat Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi mezunuyum. Amatör olara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster