Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '11

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
748
 

Made in Turkey

Made in Turkey
 

Turkey


Bir şey üretmek, hele onu ilk yapan olmak ne kadar gurur vericidir. Bir de o ürünü yabancı ülkelere satabiliyorsanız daha da büyük bir başarı ve onur kaynağıdır. Bu yazımda ele almak istediğim husus, ülkemizde üretilen çok sayıdaki ürün’ün üzerine veya kutusuna yazılan ‘’Made in Turkey’’ yazısı ile ilgili akla getirilmeyen veya önemsenmeyen bir ayrıntıdır. Ülkemizin adı Türkiye’dir. Uluslararası camiada her nasılsa Turkey olarak yer etmiş ve kullanılmaktadır. Oysa İngilizcede ‘Turkey’, Türkçemizde ‘hindi’ olarak isimlendirdiğimiz hayvana verilen isimdir. Bunun en tipik örneği, Ünlü ABD'li siyahi şarkıcı Nat King Cole’ün ‘chestnuts roasting on an open fire’ isimli ‘cristmas song’ yani yılbaşı şarkısında, o geceyi tasvir ederken masada duran hindi’yi ‘turkey’ kelimesi ile ifade etmesidir.İşte şarkının sözleri; 

Chestnuts roasting on an open fire
Jack Frost nipping at your nose
Yuletide carols being sung by a choir
And folks dressed up like Eskimos
Everybody knows a turkey and some Mistletoe
Help to make the season bright
Tiny tots with their eyes all aglow
Will find it hard to sleep tonight
They know that Santa's on his way
He's loaded lots of toys and goodies on his sleigh
And every mother's child is gonna spy
To see if reindeer really know how to fly
And so I'm offering this simple phrase
To kids from 1 to 92
Although its been said
Many times, many ways
Merry Christmas to you...

Bu kelimeyi uluslararsı kullanımdan çıkarmak için gereken çalışmaları, başta Türk Dil Kurumu olmak üzere ilgili makamlar gerekeni yapmalıdırlar. Ülkemizin adı, bir çok duyarlı kişi ve kurumların kullandığı biçimde '' Made in Türkiye’’ veya ''Turkia'' olarak tanıtılıp benimsetilmeli, üreticiler, basın ve sanayicilerimiz bu hususta uyarılmalı ve yönlendirilmelidir. Hemen netice alınmasa bile belirli bir zaman içinde tüm dünyanın diline yeleştirilmelidir. Bu çok da zor bir iş değildir. Tabi ki yapmak istenirse.. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir konuya temas etmişsiniz, sizi tebrik ederim. Şu an adını hatırlayamadığım bir ülke adını değişitrmiş ve tüm dünyaya bundan sonra yeni adı ile yazılmamış herhangi bir belgeyi ( NE OLURSA OLSUN ) kabul etmeyeceğini bildirmşti. Sonuç; tüm dünya anında kabullendi. Çünkü hakikaten asla eski ülke adı ile gelen bir belgeyi kabul etmediler. Mektuplar adresinde bulunamadı kaşesi ile geri gönderildi. O insanlar, o ülkelerin yöneticileri ülkelerini düşündüler. Bizizm yöneticler mi ??? Herkes koltuk derdinde, nasıl ihale alırım, nasıl seçim kazanırım derdindeler. Ülkeleri mi ? Ne önemi var ? Dik duruş mu ? O da ne ?

UĞUR BOZDOĞAN 
 16.08.2011 11:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 646
Kayıt tarihi
: 22.12.09
 
 

1969 Tarhan Kolej (lise), 1978 Atatürk Eğ. Ens. Türk dili ve edebiyatı bl. Mezunuyum. Araştırmak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster