Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '06

 
Kategori
e-Ticaret
Okunma Sayısı
2913
 

Madem e-ticaret yapıyorsun oku o zaman

Madem e-ticaret yapıyorsun oku o zaman
 

Benim elektronik ticaret ile ilgili Türkiye’nin en büyük bankalarından birinde yöneticilik yaptığım dönemde şöyle bir yanlış kanı vardı: E-ticaret yaparak oturduğum yerden para kazanacağım. Ama kazın ayağı öyle değildi.

Artık internet "sosyal" olana kazandırıyor. Sosyal ağlar ve buna bağlı uygulamalar oldukça yayılmış durumda. Bu duruma paralel olarak şimdi size e-ticaret yapanların mutlaka "izlemeleri" gereken şeylerle ilgili birkaç ipucu vereceğim.

1. Firma Adı – Arama motorlarında, gruplarda, dizinlerde firmanızın adını yazarak aramalar yapın. Nerelerde adınızın geçtiği çok önemlidir.

2. Firma web adresi – Firmanızın web adresini arama motorlarına fgirerek kimlerin size link verdiğini izlemelisiniz. Google bu konuda arama kısmına link:www.siteadi.com yazdığınızda otomatik getiriyor.

3. Dışa Dönük Şirket Personeli – Patron, yönetici yada çalışanlarıda yien arama motorlarına yazarak izlemek gerekir. Olumlu yada olumsuz her şey firmanızı etkileyebilir. Özellikle bu kişilerin firmanız ile ilgili söyledikleri şeyler eğer internette yer alıyorsa başkaları tarafındanda okunuyor demektir.

4. Ürün Adları – Ürünlerinizin isimlerinde arama ile izlemelisiniz. Ürünlerinize ilişkin müşterilerin yazdıkları bir şeyleri yakalayabilirsiniz.

5. Ürün web adresleri – Firma web adresi gibi ürünlerinizinde linklerini izlemenizde fayda var.

6. Sektörünüze yada konunuza ilişkin sıcak noktalar – Bunlar bloglar, mesaj grupları, forumlar, şikayet siteleri vb. Yi izleyerek he molası gelişmeleri izler, hemde hizmet ve ürün kalitenizi geliştirebilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizle kontağa geçmenizde mümükün olabilir.

7. Çalışan aktiviteleri/blogları – Marka ve şirket imajınızı çalışanlarınızın online aktiviteleri etkiler. Ben size perdonelinizi casus gibi izleyin demiyorum ama haberiniz olsun. Personeliniz sişzin onlarıon bloglarını yada çalışmalarını takip ettiğinizi bilsinler.

8. Sohbetler – Forumlar yada sitelere yorum olarak gönderilmiş yazılarda şirketinizin adının geçiyor olması, sizin hakkınızda iyi yada kötü bir sohbetin geçtiği anlamına gelir ki izlemenizde fayda var. Bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç yer önerebilirim: Commentful, coComment, ve co.mments.

9. Marka İmajı – Marka imajınız nedir? İnsanlar markanızı duyunca gözlerinde ne canlanıyor? Test edin.

10. Rakipler – Yukarıdaki 9 maddeyi rakipleriniz içinde yapın. Her hangi bir fırsat yakaladığınızda size çok avantaj sağlayacaktır.

Ben eicaret yöneticiliğine başladığımda Türkiye’de aylık 200 bin usd civarında bir eticaret cirosu var idi. 2004 yılının sonuna doğru ayrıldığımda ise 40 milyon usd olmasını bekliyorduk. Şimdi 200 milyon usd civarında. Artık Türkiye’de eticaret anlamlı bir sayısal büyüklüğğe gelmiş ciddi bir alandır. Ciddi bir işi ciddiye almak gerekir ki buda profesyonel olarak yapılması gerekenleri mutlaka yapmak anlamıana gelir.

Bana eticaret’e ilişkin istediğiniz soruyu bu yazıya soru olarak gönderebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

iyi günler e-ticaret ile ilgileniyorum ama nerden başlayacağımı bilmiyorum bu konuda ilk olarak kursa gitmem gerektiğini söylüyorlar sizce ilk olarak kursa mı gitmem gerekir eğer kursa gitmem gerekiyorsa önerebileceğiniz bir isim var mı? bilgilendirirseniz sevinirim...

levent seker 
 16.12.2008 17:32
Cevap :
öncelikle http://eticaret.garanti.com.tr adresinde tamamen benim hazırladığım 4 adımda eticaret konulu bölümü iyice okumanızı öneririm. buradaki bilgileri okuduktan sonra kendinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda fikriniz olacaktır. kurslar iyidir ama size önerebileceğim ve bildiğim bu konuda iyi bir kurs yok maalesef  16.12.2008 19:32
 

İnternet ilk popüler olmaya başladığı zamanlar bir insanın interneti kullanarak para kazanması için zeki ve azimli olması yeterliydi ama şu an öyle değil..İnternette artık vahşi kapitalizmin gözdeleri arasında..Öyleki artık ABD ve İsveç gibi ülkelerde ''internet ekonomisi'' gibi kavramlar bile literatüre girdi..İnternette adam gibi iş yapabilmek de artık güçlü bir finans kaynağını zorunlu kılıyor..Mesela en basit örnek olarak benim internette çok ses getirecek dünyada daha önce hiç uygulanmamış bir projem vardı..Bu öylesine bomba bir projeydiki uygulandığında milyarlarca dolarlık yepyeni bir sektör haline gelecekti..Ama uygulanamadı..Neden öğrenci olduğum için..Binlerce belkide milyonlarca dolarlık yatırımlar yapamadığım için..İnternette herşey para olmuş..Domain adı para,server para,tasarım para...internette de maaliyetler iyice artmış..proje finansmanı yaptığını iddia eden firmaların ise tamamı bilgi hırsızlığından başka birşey yapmıyor..parasız ama yaratıcı gençlere ne önerirsiniz?

SERHAT ARSAL serhat_arsal@mynet.com 
 01.10.2006 3:09
Cevap :
Neredeyse 10 yıldır sürekli internet projeleri ile uğraşıyorum, yüzlerce fikir ve projeyide dinledim. "Milyarlaca dolarlık" kazanç getirme kısmı biraz soru işareti. Kosgeb, TTGV, iLab Holding, Doğan Holding, mynet gibi internete yatırım yapan yerlere projenizi götürebilirsiniz. ama öncelikle çok iyi bir iş planı hazırlamalısınız. Projenizi bu firmalara sunar ve kabl ettirirseniz size bu işi gerçekleştirmek için ihtiyaçlarınızı soracaklar, gerekli yatırımı yapacaklar fakat size küçük bir yüzde verirken operasyonel tarafını sizin yapmanızı isteyecekler. Unutmayın kimse fikire para vermez, hayata geçirip gerçekleştirmeye para verirler. Öte yandan atık maliyetler yüksek değil; yahoo'da domain 3 yıl 20 usd, bedava hosting ve site şablonları mevcut, sanal pos'tan para almayan bankalar var. Yine unutmayın ki milyonlarca dolarlık yatırım gerektiren internet işlerinin hemen hemen hepsi battı.  02.10.2006 7:32
 

Ürünlerimi e-ticaret ile pazarlamak istiyorum ama bu sadece banka havalesi ile olabiliyor zira banka en az 5 yıllık pos calışması olmadan mail order veremiyormuş Bu durumda kredi kartı kullanımı sunamıyorum. Türkiyedeki bankalar bu konuda henüz fazla cesaret kırıcı değil mi sizce de?

Başak ALTIN 
 20.08.2006 9:47
Cevap :
Hangi bankaya başvurduğunuzu bilmiyorum ama bir yerlerde başlamadan 5 yıllık tecrübe olmaz zaten. Banka şubeleri birer kar merkezi olarak çalışırlar. Yani kar ve zararlarından kendileri sorumludurlar. Bu yüzden özellikle tanımadığı yeni müşterilere çekince ike yaklaşırlar. Sanal POS cirolarıda yeterince yüksek olmayı belirli bir risk içerdiğinden zora koşuyor olabilirler. Size önerim başka bankalarada başvurunuzu yapmanız. Eğer bir yasağınız yok ise (Merkez Bankası kaydı vb.) ve bankayı eticareti ne kadar ciddiye alıp yapacağınıza ikna edebilirseniz bence kolaylıkla sanal pos alailirsiniz. (Geçmişte kötü niyetli sanal pos alanlar çok olduğu için bankalara da anlayış göstermek lazım)  21.08.2006 7:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5352
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster