Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '19

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
74
 

Maden Suyu - Soda Farkı

Eylül ayının yaklaştığı şu zamanlarda yaza veda ederken “ Patlat soğuk, serinletici, buzlu bir yazı daha özge! “ dedim kendi kendime. Malum bu aylarda hep sizlere dondurmadır, soğuk içecek çeşitleridir yazıp duruyorum. Ne soğuk çaylardan bahsetmediğim kaldı ne de dondurma makinalarından…  Bu sefer de yaz kapanışını bana sık sık sorulan bir soruyu cevaplayarak ve dikkatimi çeken bir üretimden bahsederek kapatayım en iyisi dedim.

Soda ve maden suyu farkı. Bu soru sürekli siz tüketiciler tarafından merak ediliyor.  “İkisi aynı şey mi kızım? Mineralli olan maden suyu değil mi? “ gibi cümleler favorilerimden. Bu ayrımı bilmek ve merak etmek tüketicilerin en doğal hakkı. Bilmeden tüketmek, “Amaaaan“ diyip geçmek ise en tehlikelisi biliyorsunuz. Severek cevaplayayım, hiç de aklınız karışmaz aslında. Maden suyu adı üzerinde içerisinde mineraller bulunan bir doğal kaynak. Soda dediğimiz içecek ise bildiğimiz suyun karbondioksitli, birkarbonatlı hali. Bu kadar…  Tabi bu aşamada ne aldığınızı bilmeniz güzel olur, ambalaj rengine göre ya da tasarımın dikkat çekiciliğine göre mi alışveriş yapıyorsunuz yoksa onun soda ya da maden suyu olduğuna bakarak mı mesela? Bu ayrımdan sonra sektörde dikkatimi çeken başka bir üretim ise maden suyu cephesinden geldi. Genelde soda üretimlerinde meyveli ve aromalı üretimlere alışığız ama son yıllarda maden suyunda olan çeşitlilik çok iyi değil mi? Öyle birkaç tat da değil, oldukça fazla. Mango&Ananas, Karadut&Frenk Üzümü, Yeşilçay& Lychee, Kivi&Limon, Mandalina çeşitleri ilgimi çekenler arasında. Maden suyu üretiminde çeşitliliğin bu derece artması tüketicinin de oldukça dikkatini çekmiş ki bana çoktaaan ulaştı haberi.

Tüketiciler gıda sektöründe böyle bilinçli ve takip eden bir karakterde olunca çok hoşuma gidiyor. Sürekli sorgulayan ve yenilikleri kaçırmayan bir tüketicinin her şeyin farkında olduğunu düşünüyorum. Üreticiler de böyle çeşit yarattıkça piyasada rekabet artıyor, üretimler renkleniyor. Pozitif manzaraya bakar mısın, içim açıldı oh be!

 Sağlıkla Kalın!

Not: “ İtiraf edeyim hep soda diye seslenirim kendisine . “

Gıda Mühendisi

Nermin Özge BİLGE

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 373
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 296
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster