Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '17

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
172
 

Maden

Maden
 

İş kanununun 72.maddesi der ki; "Maden ocakları ile kablo döşemesi, kanalizasyon, ve tünel inşaatı gibi yer altında veya su altında çalışılacak işlerde her yaştaki KADININ  çalıştırılması YASAKTIR!

İş hukukunda ki bir çok şeyi düzenlediği gibi bunuda düzenlemiştir iş kanunu. İş kanununun var olmasında ki amaç takdir edebileceğiniz gibi işçi-işveren arasında ki olası anlaşmazlıklara çözüm bulmak, işçinin ve işverenin haklarını korumaktır.

En temel yasamız olan Anayasada da belirtildiği gibi herkesin çalışma hakkı vardır. Üstelik din, dil, ırk, kadın, erkek ayrımı gözetilmeksizin tüm insanlara eşit mesafede durulması  bir zorunluluktur. Aksi taktirde hukukun eşitliği ilkesine aykırı davranılmış olur ve hukuka olan güven zedelenir.

Lakin düzenlenen bu maddeyle kanun koyucu kadınların iş hayatında ki yerini kısıtlamıştır. Hemde alenen. Mevcut sistem de toplumumuzda kadınların çalışması bu kadar zorken kanun maddesiyle bunun meşrulaştırılması ne kadar doğrudur?

Şimdi derseniz ki madende , su altında kadının can güvenliğini sağlayamam ve özellikle de cinsel saldırı tehlikesi göz ardı edilemez,buna engel olunamaz. Malum bizim toplumun erkeklerinin bir kısmı damacanayla bile cinsel münasebete girme potansiyeli yüksek; e ozaman devlet olarak sen neden varsın? Tecavüze uğrayan insanların rızası vardı diyip cezalardan indirim yapmak için mi?

Örneğin bir hakime "seni s*kerim"diye küfür ederseniz ceza almanız muhtemeldir. Lakin bunu eyleme dönüştürür ve gerçekten ırzına geçerseniz karşı tarafında rızası olduğunu iddia ederek bu durumdan kurtulmanız kuvvetle muhtemeldir ki hoşgeldiniz burası Türkiye efenim.

Gerçi biz daha gündelik yaşamımızda kadınların tecavüze, tacıze uğramasının, öldürülmesinin önüne geçemiyoruz öyle değil mi.. PARDON !

Dağınık yaşamdan toplumsal yaşama bir toplum sözleşmesiyle geçtik. Bilindiği üzere öncesinde darma dağınık yaşamakta, kafasının estiğini asıp kesmekteydi atalarımız. Ama baktılar ki hayat böyle geçmez, bir arada yaşamaya karar verdiler. E bir arada yaşamak demek belli kurallar çerçevesinde birleşmek demek, oturdular bir sözleşme yaptılar. En kısasından budur birlikte yaşama hikayemiz. Budur kanunların ortaya çıkmasının evveliyatı.

Teee bilmem kaç sene önce insanlar bir devlet olgusu oluşturmuşlar ve demişler ki; "Beni ve haklarımı koru !" Budur bir devletin var olma amacı. Meşruluğunu buradan alır. Vatandaşını korumak, haklarını korumak,hatta ve hatta yeri geldi mi vatandaşın kendisinden dahi korumak bu hakları, devletin görevidir. Zorunluluğudur. Ama geliyoruz bakıyoruz günümüze ve görüyoruz ki devlet bizi korumaktan aciz kalıyor !!

Şimdi kıllarınızdan geçen soruyu az çok tahmin eder gibiyim ; " Hadi madene in diyelim inecek misin ? Afedersin ama yer mi ? "

16 nisan öncesi sayın cumhurbaşkanı yapılacak olan halk oylamasıyla alakalı olarak açıklama yapmak amacıyla bir televizyon programına katılmıştı. Özellikle en çok kafa karıştıran, en çok gündem olan meclise girme yaşının 18'e düşürülmesi yeniden kendisine soruldu ve aynen şöyle bir açıklama yaptı; "Biz gençlerimize güveniyoruz. Onlara bir şans vermek istiyoruz. Bu yüzden bu maddeyi düzenlemek istiyoruz. Ama bu demek değil ki meclisi 18 yaşındakilerle dolduracağız. En fazla 10 tane olurlar.. "

Şimdi siz o maddeyi düzeltin, bana hakkım olanı verin, madene inip inmemesi de bana kalsın......

Nil ALAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sağol der sana Atelyedekiler.. Umut var dedirtir senin gibi gençler.. Aslan kardeşim İZEL..

yucel evren 
 01.05.2017 8:46
Cevap :
Teşekkür ederim abicim. Selam olsun :)  01.05.2017 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 215
Kayıt tarihi
: 29.09.16
 
 

Dünyada yaşamaktan yoruldum, marstan atama bekliyorum.. Söyleyebileceklerim bu kadar. Tesekkürler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster