Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '06

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
704
 

Madonna, bizim için de söyle!

Madonna, bizim için de söyle!
 

Madonna küresel yıldız. En son Moskova'da parladı. Kilisenin işgüzarlığına aldırmadan sahnede ışıldadı. Devlet Başkanı Putin'in "Madonna hayranı" olan kızlarının etkisiyle ona 'resmi' bir akşam yemeği daveti vermek istediği bile yazıldı. Gerçekleşti mi o aile yemeği bilmiyorum. Ama Madonna'nın o davet üzerine tepkisini unutmuyorum: "Dünyanın sorunlarını konuşmak istediğini" söylemiş. Bu özgüvenin sergilenmesi açısından önemli, bir, onun gerçek küresel bir yıldız olduğunu bir kez daha göstermesiyle de dikkat çekici, iki...

Belli ki dünyanın önde gelen ülkelerinden birinin lideri ve ailesiyle paylaşacağı akşam yemeğini yeterince ciddiye alıyor, dünyanın sorunlarını konuşmak gereğiğ ve sorumluluğu sanatçı alnında bir ışık gibi yansıyor. Madonna ve onun gibi endüstriyel toplumun ürünü olan star'lar yüklü miktarlarda servet de edinirler. Bu, "iş"in doğasında var. Biraz kapris de üretiyormuş bilenlerin söyediğine göre. Ancak aynı Madonna ve daha niceler Afrika'da aç çocuklara yardımdan, yağmur ormanlarının kurtarılmasına ve salgın hastalıklar için aşı tedarikine kadar değişik zamanlarda programlara da katılıyorlar.

Kendi toplumlarına karşı ekonomik ödevlerini de vergilerini kuruşuna kadar ödeyerek yerine getiriyorlar. Canları böyle istedikleri için değil, daha çok, onları o noktaya getiren sistem bunu bekliyor. Madonna'ya hayran mıyım bilemem. Ancak onun "hafif opera" (umarım doğru tanımlamışımdır-BK) tarzında canlandırdığı Evita Peron'a hayranım. Madonna ve Eva Peron'un farklı tarihsel kesitlerde çakışan yönleri de var. Her ikisi de yoksul ailelerden geldiler. Her ikisi de hırslı ve akıllıydılar. Ve tabii, bir ölçüde de şanslı! Her ikisi de yükseldikten sonra içinden çıktıkları sınıfı hor görmediler, yetiştikleri toplumu aşağılayarak yüceleceklerini sanmadılar. Tam tersine aça, çıplağa, yoksula yardım ederek ve bunu tevazuu içinde gerçekleştirerek yüceldiler.

Sakın bana "bizden" örnek ver demeyin lütfen. Bizde ilk iş görgüzülükle malul bir kendini beğenmişliktir zamane figürleri için marifer sayılan. Onların özel hayatlarını adeta pazarlanmasından ve yaptıkları hayır'ları başa kakmaktan başkaca tafraları pek yoktur. Dediğim gibi "zamane" olanlar için geçerli bu, yoksa bu toplumda değer yargıları olan nice gerçek sanatçılar ve mesleğinde yükselen, eşini taşıyan hanımefendiler yetiştirmişti. Madonna ile ilgili bir sözüm de şu: O'nu annelik görüntüsü açısından çok olumlu yansımalarla gözlemledim. Anneliğine doyurulmayan Prenses Diana gibi gülümsüyordu çocuklara. Bir insan İtalyanın köylerinden Amerikanın tüketim ve rekabet koşullarını yırtarak hem kendisine yer açmayı başarmış hem de potansiyel bir anne olarak yüreğini sıcak tutmayı becermişse, bu, takdir edilmelidir bence. Madonna sana Milliyet aracılığıyla seslensem duyar mısın?: Gel bizde her yıl bir konser ver. Öylesine mahsun ki bu toprağın çocukları... Hem onlar için birleşsin seni alkışlayan eller hem de görsün nasıl küresel yıldız olunurmuş sana öykünenler!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 481
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster