Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
39
 

Mağduriyetten Nemalanmak!

Bazı insanlar vardır sürekli haksızlığa uğradıklarından yani mağduriyetten söz ederler. Çoğu kez de bunlar öncelikle kendi yakınları tarafından haksızlığa uğratıldıklarını söylemeye başlayarak size yaklaşırlar. Bu anlattıkları gerçek de olabilir. Böylece sizde bir acındırma durumu oluştururlar. Siz de vah vah dersiniz, çok yazık dersiniz ve elinizden bir şey geliyorsa yardımcı olursunuz. İnsan olmanın gereği de budur zaten.

Ama biraz araştırınca, o kişiyi iyice tanıyınca bunu bir çeşit taktik olarak kullandıklarını ve bundan çeşitli getiriler elde etmeye çalıştıklarını görürüsünüz. Açıkçası bu kişiler mağduriyetten nemalanmaktadırlar. Herkese dert yanıp onlardan bir şeyler koparmaya bakarlar. Mesela geçim sıkıntısı çektiğini, maaşının az olduğunu, evdekilerin de kendisine yardımcı olmadıklarını, her şeyi kendisinden beklediklerini anlatır durur. Bunu o kadar ustaca anlatırlar ki siz de biraz safsanız ha şuna biraz yardım edeyim de rahatlasın dersiniz!

Bizde, yani Türk toplumunda mağduriyete oynayanlar çoktur! En basitinden dilenciler mesela, her türlü mağduriyeti sergilerler. Sonunda herkesten zengin olurlar. Halkımızın düşünmeden hep mağdurun yanında yer alması da bu sonucu doğurmaktadır.

İşin çok enteresan bir yanı da şudur: Bu kişiler eğer sizin arkadaşınız ya da bir yakınınız ise zamanla sizden de şikayetçi olurlar, kendisini mağdur ettiğinizi anlatmaya başlarlar! Dediğim gibi bunu öyle ustaca yaparlar ki sizi de buna inandırırlar! Artık bu saatten sonra nemalanma katlanmaya başlar, eğer benim gibi saftirikseniz tabi! Bizim tolumda saftiriklerin sayısı da az değildir hani!

Mağduriyetten nemalanma sadece insan ilişkilerinde olmaz, iş dünyasından siyasete kadar her alanda olduğunu, biraz dikkat ederseniz rahatlıkla görebilirsiniz…

Çoğu sahte mağduriyettir…

Bunlardan kurtulmak mı dediniz; işte o çok zor!

Çünkü sorun onlarda değil bizdedir!

*

Dr. Atanur Yıldız

7 Ağu. 19

Kocaeli

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 521
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster