Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
5084
 

Magrip'ten Maşrık'a duyulan ses

Magrip'ten Maşrık'a duyulan ses
 

Çok sevdiğim yazarlardan Leo Buscaglia bir eserinde; telefonun ahizesini kaldırıp her ' Alo ' deyişinde hep aynı heyecanı duyduğunu yazmıştı. Kilometrelerce uzaktaki birinin yanıbaşındaymış gibi sesini duymaktan dolayıymış bu heyecanı.

Günlük yaşamın koşmacası içinde ve belki de teknolojinin akıl almaz bir hızla yeni buluşlarla bizi şaşırtmaya devam ettiği bir yüzyılda; sabit telefondan duyulan ses hepimize heyecan vermeyebilir, şu son on yılda cep telefonlarının teknolojik açıdan katettiği yol ortadayken hem de. Bu bağlamda çekmecemdeki -eski telsizlerle aşağı yukarı aynı boyuttaki- cep telefonuma alaycı bir gülümsemeyle baktığımı itiraf ederim.

Annem küçükken ninesi; Gün gelecek, Magrip'ten Maşrık'a ses duyulacak, dermiş. ( Magrip / Garp Batı anlamında, Maşrık / Şark Doğu anlamında kullanılmıştır ) Radyonun sesini bile ömrünün son günlerinde duyan annemin ninesi için telefon elbette akıl ötesi bir icattı.

Oysa şimdi 80'li yaşlarını sürmekte olan babam, Amerika'daki yeğenimle, yani torunuyla yüzünü görerek konuşabilmekte ve tıpkı annemin ninesi gibi şaşkınlıkla karışık bir hayranlıkla karşılamakta bu durumu. Okyanus ötesindeki sevilen bir yüzü görmek ve sesini duymak; tıpkı Leo Buscaglia gibi babamı da heyecanlandırıyor, itiraf edeyim, kimi zaman beni de. Çünkü ben, herkesin kanıksadığı pek çok şeyin hâlâ mucize kadar güzel olduğuna inananlardanım.

Bundan altı yıl önce küçük oğlum askerdeydi. Cep telefonunu götürmemişti giderken. Bizi de sabit telefondan arıyordu bu yüzden. Hafta sonları da messenger aracılığıyla görüşebiliyorduk. Bilgisayar başına oturduğu zaman bizi haberdar etmesi için oğluma telefonumun internet şifresini vermiştim. Benim şifremle girdiği sistemden, gene benim telefonuma mesaj yollayıp haber ulaştırıyordu bize, internet üzerinden. Böyle günlerden birinde cereyanımız kesik olduğu için eşimin cep telefonundaki messenger üzerinden görüşebilmiştik. Şu anda bu yazıyı okuyan biri için hiç de özel bir durum gibi görünmeyebilir bu olay. Çünkü cep telefonundan messenger görüşmesi yapmak günümüzün en sıradan olaylarından biri oldu.

Kanıksamak...İşte insanın içindeki heyecanı yok eden en önemli etken bu; kanıksamak! Hayatımıza giren her türlü yeniliği öylesine kolaylıkla kanıksıyoruz ki; kilometrelerce ötedeki sevdiğimiz birinin yüzünü görüp sesini duyunca şaşırmıyor, heyecanlanmıyoruz. Ve böylece hayatımız gitgide sıradanlaşıp anlamsızlaşıyor.

Belki de interneti seviş nedenlerimden biri de budur; yüzünü görmediğim, sesini duymadığım insanların yazdıklarını okumak, çektikleri fotoğraflara bakmak, yorum, mesaj, mail yazmak gibi hoş bir uğraşıda olmak, kısacası bilinmezliğin içindeki o yolu adımlarken duyduğum heyecandır.

Bilinmezlik, sıradanlığa ve anlam yitimine izin vermiyor. İlgi ve merak en insanca duygularımızdan heyecanı yitirmememizi sağlıyor. Ben kendi adıma Buscaglia gibi her ' Alo ' kelimesinden heyecan duyduğumu söyleyebilirim, hele ki Magrip'ten Maşrık'a kadar duyurabiliyorsam sesimi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben nasıl görmemişim bu yazıyı? Leo Buscaglia benim son gençlik dönemimin yazarıdır. 1990'lı yıllarda Leo Buscaglia'nın bütün eserlerini ortakokul öğrencilerime okutmuştum. Şimdi o sınıfın hepsi (beni takip eder gibi Öğretmen Lisesi'ne gelmişlerdi giriş imtihanını kazanarak. 24 kişiydiler.) branş öğretmeni. Hatta 12 tanesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni. Bayramda birçoğu ziyaretime gelmişti. Hatta biri ne dese beğenirsiniz? "Hocam, Leo Buscaglia'nın 'Sevgili Babam' kitabının şarap yapımıyla ilgili kısmını bantlamıştınız bize durumu anlatarak. Ben üniversitede okurken sahafta buldum o kitabı o bölümü okudum. Tebrik ederim anlamlı bir yazıydı. Beni 18 sene önceye götürdü. Selam ile...

Kongar Tekin 
 25.11.2010 1:10
Cevap :
Kutsi bey, Buscaglia benim hayata bakış açımı değiştirmiş bir yazardır. Elimde yetki olsa okullarda eserlerini, ya da eserlerinden alıntıları okuturdum. Ne mutlu size ki bunu uygulamışsınız öğretmenlik yaparken. Ve gene ne mutlu ki öğrencileriniz de bunun değerini bilmişler. Ben öğretmenlerimin hiçbirini unutmadım, unutmam da. Eminim ki sizi ve Buscaglia'yı asla unutmayacaklardır. Saygı ve selâmlarımla...  25.11.2010 11:41
 

sonrasında faturam bana aloo diyince şok oluyprum ama:))) Şaka bir yana ben de seviyorum ve çok yerinde bir blog konusuydu.

mea culpa 
 15.11.2010 21:48
Cevap :
Ben de seviyorum ama, daha iki saat konuşabileceğimi söyleyen sistem, faturamı yollarken çark edip iki saatimi bitirdiğimi söylüyor:)  17.11.2010 22:18
 

deyirem...alo...eyvallah...

nedim üstün 
 22.10.2010 10:37
Cevap :
Akdeniz'in bir ucundan diğer ucuna geldi sesin Nedim dost:)  23.10.2010 22:42
 

gerçekten de heyecanı yok ediyor...Kanıksayınca bir işe, bir duruma, bir ilişkiye duyduğumuz özen azalıyor...Ne hoş ve pozitif açıdan yaklaşmışsın internetin hayatımıza kattığı şeylere...:) Bende bu mucizevi icat sayesinde neler yapabildiğime bakıyor ve büyüleniyorum...Dur bakalım daha neler göreceğiz...:) Sevgilerimle...

fatma iyibilgin 
 20.10.2010 23:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2125
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster