Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '10

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
1977
 

Mahkeme Kadıya Mülk müdür?

Mahkeme Kadıya Mülk müdür?
 

Ne zordur bilir misiniz? Hakettiğinizin sizden kaçırılması, salt kıskançlık duyguları ile size ait olanın bir başkasının keyfi davranışları nedeni ile size ulaşmaması...

2009 Yılı yaz sonuydu sanırım, Değerli Dostum Pirmete, (şu anda yayında olmayan) bir bolg'u ile sizlere duyurmuştu. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü FAI'nin havacılıkta üstün hizmetleri olmuş, gençlere havacılık sevgisini aşılamış havacılara verdiği ödülü; "Paul Tissandier Diploması"nı benim aldığımı. Utançla karışık bir mutlulukla okumuştum o yazıyı. utanmıştım, özel bir telefon görüşmesinde kendisine verdiğim bu bilgiyi, övgü dolu bir yazı ile sizlere aktardığı için. Mutlanmış ve gururlanmıştım, Uluslararası bir ödülü ülkeme getirdiğim için...

Ülkemizde, havacılık alanında bu türde ödülleri alanlar için bir gelenek vardır. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü FAI'nin Türkiye temsilcisi olan THK Kuruluş Yıldönümlerinde, bu ödülü sahiplerine özel bir törenle ve tüm davetlilerin önünde verir. Bu Türk Hava Kurumu'nun da bir gurur nedeni olur. 16 Şubat tarihli yazımda yazmıştım.( http://blog.milliyet.com.tr/Turk_Hava_Kurumu_85_Yasinda/Blog/?BlogNo=229564) Bırakın bu ödülü almış bir havacı olmayı, yıllarını vermiş bir şube başkanı, son beş yıldır Genel Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış olmam bile kaale alınmamış, 85. kuruluş yıldönümü törenlerine dahi çağrılmamıştım. Burada hakkında onlarca yazı yazdığım, yetiştiğim, feyz aldığım o kutlu ocağın, Türkkuşu'nun kuruluş yıldönümüne de çağrılmadım.

Geleneklerin hiçe sayıldığı, FAI'den aldığım ödülün hakkettiğim şekilde; 16 Şubat Kuruluş Kutlamaları'nda bana verilmemesi üzerine defalarca başvurduğum kurum yöneticileri beni kös dinlediler. Bu ödülü bana ulaştırmamak için ellerinden geleni yaptılar. Önceleri işgüzar çalışanların yeni yönetime yaranma çabaları olarak gördüğüm bu olayın perde arkası çok ilginçti, Türk Hava Kurumu'nun tepe yöneticisi, 40. Genel Kuruldaki rakibim tarafından bu ödül bana ulaştırılmak istenmiyordu.

07 Mayıs cuma günü kurumu arayarak, bana ait olan bu ödülü bana en kısa sürede ulaştırmalarını istediğim zaman, gene uydurulmuş pek çok öykü dinlemek zorunda kaldım. Bahaneler bitip tükenmiyordu. Muhatabıma, son uyarım olduğunu bir hafta sonra, 14 Mayıs Cuma günü hakkettiğimi getirip bana vermemeleri halinde; noterden bir "İhtarname" göndereceğimi ve mahkemeye başvuracağımı açıkca söyledim.

14 Mayıs günü geldiğinde ilgililerden hiç bir haber gelmedi. Saat 12:15 sularında kurumu son kez aradım. Bir gazeteci dostumun da yardımı ile çeşitli haber ajanslarının muhabirleri ile Ankara 10. Noterliğinin İzmir Caddesi Ihlamur Sokakdaki ofisinde olacağımı ve önceki görüşmelerimde söylediklerimi yapacağımı haber verdim. İnanılmaz şeyler oldu. Telefonlarıma lütfen yanıt verenler, kısacık bir süre içerisinde defalarca telefonla aradılar. yapacağım şeylerin çok sevdiğimden emin oldukları kurumumuza vereceği zararlardan söz ettiler. Genel Başkanın bu ödülü bana elleri ile vermekten duyacağı mutluluğu anlattılar. Bu olayda ihmalleri olanların kendileri olduğunu, Genel Başkanın da çok üzgün olduğunu dahi söylediler.

Kararlı olduğumu belirttikten tam 10 dakika sonra, Türk Hava Kurumu'ndan bir Müdür, Basın Yayın Müdürlüğü'nden bir Görevli ve bir Şoför evimin kapısının önündeydiler. Apartman giriş kapısını çaldıklarında, dahili haberleşme aygıtından aşağıya geleceğimi söylediğimde, ısrarla yukarıya çıkma ve ödülü evimde bana vermek ve fotoğraf çekme arzularını yinelediler. "evimin sadece dostlarıma açık" olduğu ifademe de çok üzüldüler.

Hemen apartmanın bahçe kapısı önünde, bana ait olanı bana verirken;" Sayın Genel Başkanımızın...." diye başlayan konuşmayı dinlemedim bile..." Bana ait olan bu ödülü "Şoför Ali"nin elinden almak beni daha çok mutlu ederdi. bilirdim ki, o samimi duyguları ile ve O'nun bunun adını anmadan bu görevi yapardı" demek zorunda kaldım.

Değerli Havacı Dostlarım, Sevgili Blog arkadaşlarım, bu olayı uzun uzun anlatıp sizlerin zamanını aldım. Tüm bu yaşananların nedenini siz de biliyorsunuz. Yıllarımı verdiğim Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığına Aday olmam tüm bunları yaşamama neden oldu. Yıllarını Kuruma vermiş, kurumun hemen her kademesinde görev almış olan bir birey olarak THK Genel Başkanlığına aday oldum. Rakibim daha önce Kurumun önünden dahi geçmemiş, emekliliğine bir kaç ay kala bir şubemize üye olmuş biriydi. Listemden istifa edip, ihanet edenler nedeni ile Genel Başkanlık yarışından çekilince, koşarak yanıma gelmiş " sizi danışma Kurulu başkanı yapmak İstiyorum." bile demişti.

Tanımadığınız bir kuruma başkan olursanız, ne yapacağınızı bilmezseniz yapabileceğiniz çok fazla bir şey kalmıyor sanırım. Bu işi bilenleri uzaklaştırmak en akılcı davranış gibi geliyor. Ben böyle insanlara; kifayetsiz muhterisler diyorum.

Konu ile ilgili yazacaklarım bu kadar. 14 Mayıs 2010 Cuma günü bana nihayet teslim edilen Paul Tissandier diploması da jenerik resminde...

Bundan sonra yazacaklarım da 17 Ekim 2009 tarihinde THK'nun 40. Genel Kurulunda, delegelere dağıtmak üzere hazırladığım "Seçim Bildirisi"dir.

Dilerim Yüce Yaradan bu ülkeyi kifayetsiz muhterislerden korusun...

Türk Hava Kurumu 40. Büyük Genel Kurulu Sayın Delegesi/Değerli Şube Başkanım,

Aday olduğumu duyurduğum mektubumda ve olanaklarımla sınırlı olarak ziyaret edebildiğim şubelerimizde, THK Genel Başkanı seçilmem halinde yaşama geçireceğim projelerimden söz etmiştim. Projelerimi toplam 15 madde halinde sizlere yazılı olarak veriyorum. Bir “senet” niteliğinde olan bu yazıyı saklamanızı ve yaşama geçirilmeyen bir maddenin olması halinde hesap sormanızı rica ediyorum. Desteğinizi bekler, saygılarımı sunarım.

Talip Bölükbaşı

Türk Hava Kurumu Genel Başkan Adayı

1-Türk Hava Kurumu Genel Merkez örgüt yapısı, çağın gerekleri uyarınca yeniden düzenlenecek. İdari yapılanmada, her yönetim biriminde mutlaka ikinci adam uygulamasına gidilecektir.

2- Araştırma Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü’ne işlerlik kazandırılacak, taşra örgütlenmesi bu müdürlük tarafından planlanacaktır.

3-Türkkuşu Genel Müdürlüğü teknolojik gelişmeler ve çağdaş yönetim anlayışı ile yeniden düzenlenecek, sportif havacılık yapanların her türlü gereksinimine açık hale getirilecektir.

4–2860 Sayılı Yardım Toplama Yasası ve ilgili yönetmeliklerin yeniden düzenlenmesi için gerekli girişimler başlatılacak, bu amaçla toplumsal bir duyarlılık yaratılması çalışmaları yapılarak paydaş kurumlarla ilgili hükümlerin kaldırılması uğraşı verilecektir. Paydaş kurumların payları konularında ısrarcı olunması durumunda; her kurumun deri-bağırsak, fitre-zekât toplama çalışmalarında özgür olmaları ve THK’nun topladığı yardımlardan hiçbir kuruma pay aktarılmaması sağlanacaktır.

5- Yardım toplama çalışmaları sırasında, öngörülen, %10 toplama giderleri sınırlamasının makul bir düzeye çıkarılması çalışmaları yapılacaktır.

6- Türkiye’de 30 ayrı yerde, Araştırma Planlama ve koordinasyon Müdürlüğü’ne bağlı olarak, “Bölge Koordinasyon Büroları” kurulacak bu Bürolarda, * Hesap İşleri Uzmanı, * Kurumsal İşler Uzmanı ve * Toplum Organizasyonu Uzmanı unvanlı, özel yetiştirilmiş personel; çalışma bölgelerindeki 15–18 Şube Başkanlığının iş ve işlemlerine yardımcı olacaktır. THK Müfettişleri tarafından, Gönüllü olarak hizmet veren Şube Başkanları değil, bu bürolar denetlenecektir.

7- Koordinasyon Büroları, Hesap İşleri ve Kurumsal İşler Uzmanları şube saymanları arasından seçilecek, önce Uzman Yardımcısı, alacakları eğitimler ve sınavlarda başarılı olmaları halinde de; Uzman olarak atanmaları sağlanacaktır. Hiçbir şekilde yükselme olanağı bulunmayan Saymanların önü Genel Sekreterliğe kadar açılmış olacaktır.

8-Tüm illerimiz ve ilçelerimiz havacılık sporları açısından incelenecek. O yörede yapılabilecek Sportif havacılık aktiviteleri tespit edilecektir.

9- Türkiye’de 30 ayrı merkezde Havacılık sporları merkezi oluşturulacak, bu merkezlerde o yöre gençleri eğitilecek ve eğitimci olarak istihdam edilecektir.

10- 81 İl Valimiz ve Belediye Başkanlarımız Ziyaret edilecek, kurumumuz hakkında birinci elden bilgilendirilecek, bölge ile ilgili projeler anlatılacak ve desteklerini alma çalışmaları yapılacaktır.

11-Düzenli olarak, her şube yılda bir kez bizzat tarafımdan ziyaret edilecek, sorunlar yerinde tespit edilerek çözüm bulunacaktır.

12-Bir Şube tarafından oluşturulan net gelirin en az %50’si o bölge gençliğinin havacılık çalışmalarında kullanılacaktır.

13- “Gençliğe sahip olmanın, geleceğe sahip olmak” olduğunun bilinci ile THK Gençlik Projeleri hızla yaşama geçirilecek, böylece THK’n un geleceği olan gençler kurumun tüm çalışma konularında görev alabileceklerdir.

14-Kurumun taşınmaz mallarının artırılması çalışmaları yapılacak, her şubenin THK işleyişine uygun bir şube binasına sahip olmasına çaba gösterilecektir.

15-Yeni bir Üniversite kurmak yerine; var olan üniversitelerimizle yapılacak işbirliği ve ortak projelerle havacılığı ve havacılık sanayini geliştirme yolları araştırılacak, havacılık alanında eğitim veren tüm Üniversitelerimizle protokollerle iş birliği sağlama çalışmaları yapılacak, Üniversitelerimizin çalışmaları ekonomik olarak desteklenecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR...SEVGiLi TALiP BEYCiGiM..! :-)) GERCEKTEN OLANLARI MALESEF SiMDi OKUYABiLDiM...(Kusura bakmayiniz) MALESEF DEVLET KURUMLARI ve BUROKRASi icindeki iLGiLi iNSANLARI DEDiGiNiZ GiBi KISKANCLIKTAN , BASARI HAZIMSIZLIGINDAN ZAMAN ZAMAN YIPRATIP, YOK ETMEYE CALISIYORLAR.. ASLINDA BU TiP KONULARI COGUMUZDA BiLiP, DUYUYORUZ UZULEREK..! SECiM BiLDiRGENiZDEKi (15) MADDEYE DISARIDAN BiR UCUS HOBi SEVERi OLARAK CANI GONULDEN KATILIYORUM... SiZE ve ANKARA`ya SONSUZ SEVGiLER, SELAMLAR ve SAYGILAR SUNARIM..:-)) NK / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 30.05.2010 16:15
Cevap :
Merhabalar Sayın Necip Köni, Değerli Dostum. Alıştım artık. Beni üzen, tanımadığım insanların tavrı değil, Dost bildiklerimin ihaneti. Facebook'daki sayfamda da yazdım, Bağrım ihanet eden dostlarımı gömmekten Karacaahmet Mezarlığı kadar ceset barındırıyor. Gönlüm öyle geniş ki, tüm dünyayı içine sığdırsam genede epeyce boş yer kalıyor... Yorumunuz için çok teşekkür ederim.Erzurum'dan başta size, Adana'ya ve güzel ülkemin dört bir yanına Sevgi dolu selam ve saygılarımı gönderiyorum...  01.06.2010 21:52
 

Bir saat önceydi sanırım, TRT-1'den törenleri izliyorum, aaaa, o da ne paraşütler iniverdi sahaya; bayrağımızı ve THK bayrağını taşıyan paraşütçüler. (paraşütçülerin ki dört ya da beş kişiydiler, isimlerini söylediler ama not edemedim.) Ve spiker THK'nu bir övdü bir övdü inanamadım!.. İnanamadığıma da inanamadım... Sevgi ve saygılarımla.

derinmavi.. 
 19.05.2010 11:47
Cevap :
Sayın derinmavi, Sevgili Kardeşim. THK da, Paraşütçülerimiz de bizim değerlerimiz. O gün atlayanların hepsini tanıyorsun aslında. Selçuk'ta tanışmıştın. Resim çektirdiklerin bile var içlerinde. Bir önceki yorumuna yaptığım espiriye dilerim kızmazsın. Saygılarımla...  20.05.2010 17:32
 

Kişisel hırsların öne geçmesi, fesatlıkların işi engellemesi anlamında, anlattıklarınız o kadar tanıdık geldi ki bana!.. Sizin bu sayfalarda duruş nedeninizdir Türk Hava Kurumu. Benim ve benim gibi bir çok kişinin, duruşunuz yanısıra savunduğunuz kurum nedeniyle yanınızda oluş nedenimizdir THK. Ve yaşadıklarınız... Bu yaşta bile ders alınacak şeyler olabiliyormuş diyerek onları geçiyor ve sizi kutluyorum. Biliyorum ki gönlünüzdeki THK bitmez ve etrafınızdaki herkese ille de toruna:) bulaşmaya devam eder. Sevgiler, selamlar size ve ailenize ille de toruna, gökyüzü mavileriyle.

derinmavi.. 
 19.05.2010 11:40
Cevap :
Sayın derinmavi, Sevgili Kardeşim, çok teşekkür ederim. Yazdıkların bani sevindirdi. Ancak; "bu yaşta bile" diye başlayan cümlen. :) Gerçekten oradan bakınca çok mu yaşlı görünüyorum?.. :) Saygılarımla...  20.05.2010 17:29
 

Talip Abi, ilk cümleyi okudum ve anladım konuyu. Devamını sonra okuyup tekrar yorum yazarım. O "diploma" elinize ulaşmasa da sizindi zaten. Buna rağmen özel bir çaba sarf etmek ancak bizim gibi ülkelere has olsa gerek. iyi akşamlar olsun diyorum; sevgi ve selamlar aydınlık şehrimden. Not: Katılıp katılamayacağım henüz belli değil ama sizin de katılmanızı isterim; Sema Şener ve Ahmet Balcı 5-6 haziranda Büyükada toplantısı düzenliyor; (İlgili blogları yayında) aklınızda olsun.

derinmavi.. 
 17.05.2010 23:31
Cevap :
Sayın Derin Mavi, Sevgili Kardeşim, kimi şeyleri anlamak için çok uzun okumak gerekmiyor. bana ait olanı benden kaçırmakla sözümona şark kurnazlığı yaptığını sananların hesapları boşa çıktı. Tüm yaşamım boyunca haketmediğim hiç bir şeyi istemedim. Hakım olkanı da kimseye bırakmadım. Büyükada buluşmasına katılmayı ben de çok isterim. Dilerim koşullar elverir, eşimle birlikte bia de orada oluruz. Saygılarımla...  18.05.2010 8:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2308
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster