Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
73780
 

Mahsun Kırmızıgül’den yaşanmış gerçek bir aşk hikâyesi filmi: Mucize!

Mahsun Kırmızıgül’den yaşanmış gerçek bir aşk hikâyesi filmi: Mucize!
 

Mahsun Kırmızıgül'den yaşanmış gerçek, acıklı bir aşk hikayesi filmi geliyor. 'Mucize' filminin Yönetmen ve Senaristi Mahsun Kırmızıgül. Bu film 2014 yılında çekilen son film herhalde. Ve 2015’de vizyona girecek olan ilk film olacak. Zira bu film 1 Ocak 2015’de sinemalarda gösterime başlayacakmış.  Bir özelliği bu güne kadar çıkan Türk filmleri arasında 930 kopya ile vizyona çıkıyor. Bu da demek ki, 930 salonda gösterime başlayacak.

Mahsun Kırmızıgül daha önceleri sırasıyla, New York’ta Beş Minare, Beyaz Melek, Gecenin Kanatları ve Güneşi Gördüm filmlerine imza atmıştır. Boyut Film bu film için 6 ay hazırlık yapmıştır. 11 Haftada çekimlerini tamamlamıştır. Konu üç mevsimde geçer.

Filmde rol alan Aktörler: Ali Sürmeli, Talat Bulut, Mert Turak, Mahsun Kırmızıgül, Erdem Yener, Metin Yıldız, Tansel Öngel, Şenay Gürler, Yıldız Kültür, Seda Tozun ve Meral Çetinkaya.

Filmin verilen özeti kısaca şöyle:

Ekran Alıntısımucize.1a

1961 yılında, memleketin en batısında güzel bir sahil kentinden, memleketin en doğusunda insanların sıcak ve samimi olduğu “kendi halinde bir dağ köyü” ne tayini çıkan bir öğretmenin, Mahir’in istemeyerek de olsa köye gelmesiyle başlar hikayemiz. Mahir, korkularıyla önyargılarıyla gelir, okul binasının dahi olmadığını görünce hemen dönmek ister… Ama dönemez. Kalmak için tek şartı vardır, kızlar da okula gönderilecektir. El ele verilip okul yapılır önce… Ne sakatlık, ne fakirlik, ne farklı diller, ne ayrı kültür, ne de doğal şartlar engel olamaz onlara. “Kar yağar, yollar kapanır” ve köy kaderiyle, Aziz ve çocuklar öğretmenleriyle baş başa kalırlar…

Ekran Alıntısımucize.2

Mucize filminin şarkısı ‘Deh Deyin Kızlar’ da ilginç bir şarkı var. Öğretmen Talat Bulut yönettiği koruyu oyuncular söylüyor. Ben klibini Internetten izledim, beğendim, pek de güzel olmuş.

Ekran Alıntısımucize.9

Filmin fragmanını seyrettim. Ağa köy gençlerine; “Evlenmek isteyenler öne çıksın” der. En az 6 kişi öne çıkar. Gençlerden biri anasına; “Ana Allah’ını seversen benim için karıya iyi bak, bıyıkları, bir de sakalları olmasın.

Ekran Alıntısımucize.3a Ekran Alıntısımucize.3b

 

Dişlerini benim için iyice bak, dişler benim için en mühimidir.” Der. Anası görücüye gider. Kız kahve verirken, yakın mesafe konuşur, kızın ağzı koktuğunu anlar.

Ekran Alıntısımucize.5a Ekran Alıntısımucize.5b

Köyde kız babası ile oğlan babası anlaşırlar.  “Sen bana hayatımı verdin, ben de sana kızımı verdim gitti.” Oğlan Aziz’in babası; “Benim oğlum sakattır.’ Der. Kız babası; ‘Kalbi sakat olmasın’. Ve Aziz’in babası; “Aziz oğlum sana bir kız buldum anan görmeye gidecek.” Der.

Ekran Alıntısımucize.6

Anlaştıkları gibi kızı verirler. Aziz’in düğünü olur, evlenir. Kız evden çıkarken, kapıda adettenmiş testi kırılır.

Ekran Alıntısımucize.11

Umudun bittiği yerde mucize başlar. İşte tahminin mucize burada… Aziz, evlenince kızı çok sever, aşık olur. Ve iyileşir, aşkın gücü bu mucizeyi gerçekleştirmiş, Aziz iyileşmiştir.

Ekran Alıntısımucize.4 Ekran Alıntısımucize.8

Tahminim çok güzel bir film olmuş, bu sabah TV8’de "Aramızda Kalsın" programını izledim. Sunuculardan Salih Keçeci geçtiğimiz akşam filmim gala gecesine katılmış. Anlattığına göre çok beğenmiş, hatta seyrederken ağladığını söyledi. Mucize bir dram filmi olmasına rağmen, yer yer komedi sahneleri de varmış. Deli Aziz’i oynayan Mert Durak’ı çok beğendiğini söyledi. Ben de geçen sezon Mert Durak’ın oynadığı “Beni Böyle Sev” dizisinde ‘Nezih’ karakteri olarak beğenerek izlemiştim. Kendisi takdir ettiğim bir komedyen ve tiyatrocudur.

Ekran Alıntısımucize.7

Salih Keçeci’in anlattığına göre, filmin önceki akşam yapılan Gala Gecesinde birçok ünlü sanatçı varmış. Orhan Gencebay, Edip Akbayram, Kubat, Zara, Özcan Deniz, Nebahat Çehre, Mustafa Sandal ve filmin oyuncuları başta Mahsun Kırmızıgül, Mert Turak ve diğer oyuncu kadrosu geceye katılmışlar.

Ben ilk fırsatta sinemada seyretmek istiyorum. Siz de anlattıklarımdan daha fazlasını ve filmi görmek istiyorsanız en yakın bir sinemaya gitmeniz gerekli.

Mucize’in seyircisinin ve de hasılatının bereketli olmasını dilerim.

 

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

Blog: balcilar-blog.com

Not: Film hakkında bilgi İnternetten, Aramızda Kalsın programından, Görseller filmin fragmanından tarafımdan alınmıştır.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2021
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2949
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster