Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '19

   
  Kategori
  Kültürler
  Okunma Sayısı
  32
   

  Mahya

  Siz hiç evinizin çevresin de iki minareli cami gördünüz mü?

  Anlatılana göre; bir adam sokakta yürürken gözü, bir caminin arasına baka kalır. O sıra yoldan geçen arkadaşı onun bu durumunu görür ve ona "nereye bakıyorsun?" der. Arkadaşı eli ile iki minareyi gösterir ve ona dönerek "orası boş" der.  Ee ne olmuş boşsa demeyin çünkü bu şekilde, sizlerin camiler de her razamazan  iki minare arasına yazılan yazılar diğer adı ile mahyalar ilk defa camilere asılmaya karar verildi (ilk on beş gün yazılı mahya, ikinci on beş gün resimli mahya olacak şekilde.).

  Bir süre sonrasında Üsküdar ilçesinde bir isyan çıktı ve isyan öyle bir isyan oldu ki tüm ülke de yayıldı. İsyan şu idi; Üsküdar halkı, ilçesinde iki minareli cami olmadığını ve bu yüzden ilçelerinde ki camilerden bazılarına ikinci minare yapılmasını istiyordu. İstiyorladı ancak Osmanlı da padişah dışında kimse yaptırdığı camiye birden fazla minare koyamazdı. Bu kural kaldırıldı ve Üsküdar da Mihrimah Sultan Camisine ikinci bir minare dikildi. 

  Bir süre geçmişti ki, bir isyan da Eyüp Sultan Cami önünde Başladı. Eyüp halkı, Eyüp  Sultan Camisinin iki minaresinin küçük olduğunu ve bu nedenle mahya asılamadığını ve Minarelerin yıkılıp boyları yükseltilecek şekilde tekrar yapılması ister. İlk başta karşı çıkmalar olsa da halkın istediği olur ve Eyüp Sultan Cami minareleri yenilenir. 

  Bizler tarihimiz boyunca, sanat ile iç içe yaşamış bir milletiz ki, eğer hayatınız sadece bir saat değil, bir ömür boyunca bakmaya vaktinizin yetemeyeceği eserler ile doludur tarihimiz ve tarihimiz eserlerle dolup taşmaya devam edecektir.
   

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 32
  Kayıt tarihi
  : 12.05.19
   
   

  Merhaba ben Akif. 18 Eylül 1997 İstanbul doğumluyum. Eğitim hayatımın da, liseye kadar İstanbul d..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster