Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mart '12

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
1477
 

Maine’li sıçrayan Fransız Sendromu

Maine’li sıçrayan Fransız Sendromu
 

Şizofreni, obsesif kompulsif bozukluk, vajinismus, patolojik kumar, narsisistik kişilik bozukluğu, kleptomani (çalma hastalığı), kompulsif biriktirme (hiç bir şeyi atamama, nesneleri biriktirme), seksomni (uykuda seks), pika sendromu (besin değeri olmayan maddeleri –toprak, alçı, saç, sünger, cam parçası, kibrit çöpü vb- yeme bozukluğu) bunları daha önce duymuştum da meğer ne acayip başka bozukluklar daha varmış da haberimiz yokmuş!

Örneğin “Aralıklı Patlama Bozukluğu”, “Hipergrafi”, “Kudüs Sendromu”, “Yabancı Aksan Sendromu”, “Maine’li Sıçrayan Fransız Sendromu” ve 30 küsur tane daha başka bozukluk... İsimleri de açıklamaları da birbirinden acayip!

Beş-altı ay önce elime bir kitap geçti, yazarı “Dennis Diclaudio” adı “Paranoyak - Ruh Sağlığından Şüphe Duyanların El Kitabı”. Aşağıda kitaptan aynen alıntılıyorum:

Maine’li Sıçrayan Fransız Sendromu

-Çünkü sana söyleneni yapacaksın, hem de hemen.

Kendinizi Sınayın

Sinirli ya da kaygılı bir yaratılışa mı sahipsiniz?

Kolay ürker misiniz?

Başkalarının emirlerine duyarlı mısınız?

İnsanların size yapmanızı söylediği her şeyi yapar mısınız?

 İç Ses

Kahretsin, Frank geliyor. Aptal herif. Seni istediği gibi sömürmekle komiklik yaptığını sanıyor. Bu sefer izin vermeyeceksin. Senden ne yapmanı isterse istesin, yapmayacaksın. Ne olursa olsun, yapmayacaksın. Onu dinleme. Ona kulak asma. Unutma; yapmayacaksın. Yapma. Yapma. Yapma.

Kahretsin! Kendi yüzünü neden yumrukluyorsun? Kahretsin! Yapıyorsun işte! Aptal!

Bir dahaki sefere. Bir dahaki sefere sana ne yapacağını söylemesine izin vermeyeceksin.

Tanı

Biri elinize bir fare kapanı tutuşturup sizi rahminde dokuz ay taşıyan annenizin yanına dikse ve kapanı annenizin suratına kapatmanızı istese, yapar mısınız? Ya bunu size bir çırpıda, yüksek ve vurgulu bir ses tonuyla (bir tür havlamayla diyelim) söylese? Öyle bir yaparsınız ki! Hem de hiç düşünmeden yaparsınız. Yaptığınızın farkında bile olmadan yapar, sonra da saatlerce zavallı annenizin o melek gibi yüzünü sabunlu suyla yavaşça, özenle siler, sizi bağışlaması için ona yalvarırsınız. Nedenini biliyor musunuz? Çünkü Maine’li Sıçrayan Fransız Bozukluğu’ndan muzdaripsiniz.

Bu bozukluk, emri çabuk, yüksek sesle ve vurgulu bir biçimde verdiği sürece, herhangi birinin size yapmanızı söylediği her şeyi yaptığınız ruhsal bir bozukluktur.

Nedenler

Bu bozukluğun edimsel koşullanmadan kaynaklandığı düşünülüyor. Size tekrar tekrar söyleneni sorgusuz sualsiz yapmanız öğretilmişse, bu düşünce zihninize kazınır. İtaatsizliğin ağır biçimde cezalandırıldığı zor koşullarda kendinizi kolay etkilenirken bulabilirsiniz. Ancak ruh sağlığı uzmanları bu bozukluğun neden bazı koşullar altında görülüp bazılarında görülmediğini tam olarak anlayabilmiş değiller.

Tedavi

Profesyoneller tarafından araştırılmış vaka o kadar az ki, tedavi yöntemleri konusunda fazla bilgi oluşmamış. Bilişsel davranışçı terapi yararlı olabilir.

Yaa işte böyle, daha ne acayiplikler var bir bilseniz... Bir de “fobiler” ve “maniler” var ki, onlar da evlere şenlik. Belki bir gün onlardan da bahsederim. Sorusu olan?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 948
Kayıt tarihi
: 15.03.12
 
 

Yoğun bir iş yaşamından sonra anne olmuş ve anneliğin getirdiği sağlık sorunları sebebiyle işe ar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster