Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
484
 

Makam ya da Vatan. Hangisi?

Makam ya da Vatan. Hangisi?
 

Bu yazımı fazla ümitli olarak yazmıyorum aslında ama, hani olur da 1-2 makam sahibinin daha istifasına vesile olursam ne mutlu bana.

Ülkemiz zor zamanlardan geçiyor. Ne yazık ki bir sahipsizlik duygusu almış yürümüş. Bugünümüze ve yarına dair ümitlerimiz eriyor. Haksızların sesi sayıları az olduğu halde çok çıkıyor. Haklı ve vatansever insanların sesleri ise az çıkabiliyor. Oysa kan ağlamaya başladı içimiz.

Geçen gün, bazı illerin AKP parti Başkanlarının istifa ettiğini bazı milletvekillerinin de AKP hükümeti elindeki Türkiye'nin gidişatına yönelik, eleştirilerini okudum. Bu istifalarda AKP merkezi ve Parti Yönetimine duyulan tepkiler muhakkak ki vardır. Bu birkaç istifa birilerinin canını sıkmaya başlamıştır. Herşeye sahip herşeyi tekelinde gören bu birilerinin canı daha da sıkılmalıdır bence. Canı sıkılmalıdır ki"ben ne yapıyorum sorusunu sormaya başlamalıdır. Tabii ABD ve bilmediğimiz uzantılarla yapılan görüşmelerde alınan kararlardan dönülmesi neredeyse mümkün değildir ama ülkemizin kaosa gidişine karşılık yeterli kararlı tedbirleri almayan, Filistin'in Arap ülkelerinin sorunlarına Türkiye sorunlarından çok önem atfeden birileri en azından ülkenin onlara babalarından miras kalan özel mülkleri olmadığını hatırlasınlar.

Bazı dönemler özeldir ve özel, zor kararlar gerektirir.

Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı ve illerde parti başkanlıkları hoş etkili makamlardır. Ancak normal seyrinde giden bir süreç yaşamıyoruz yazık ki. Zor dönemler de zor kararlar gerektirir.

Bugün Tokat, Trabzon ve Konya AKP Parti Başkanlarının istifa ettiklerini öğrendik. Küçük ama etkili kararlardır bunlar. Ülkemin her coğrafyasındaki insanlar müslümandır evet ama aynı zamanda vatanseverdir.Ülkesinin kötüye gitmekte olduğunu gören bir dini bütün bir politikacı için, " Bütün dini inancıma fikirlerime AKP de karşılık buluyorum" diyte düşünme vakti geçmektedir. Böyle düşünme lüksü yoktur kimsenin. Çünkü bu gemide hepimiz varız ve gidişattan zarar görenler mağdur olanlar da zaten vatansever ve müslüman olan vatandaşlardır. Yani dini inançların yanında vatanseverliği de gösterme vakti gelmiştir.

Vatanseverlik ise çeşitli biçimlerde gösterilir. Bir insan ülkesi için askerlik yapar bazen. Bazen, bilimle uğraşır. Bazen ihracat yapar. Bazen de Kamu da yürüttüğü görev için canla başla çalışır.

İnsan ülkesi için değişik zamanlarda değişik fedakarlıklar yapabilir. Kimi zaman bir makama gelmesi çok anlam taşır, kimi zaman o makamdan istifası.

İşte şimdi öyle bir dönemdeyiz. Şehit analarının, bürokratların, askerlerin, pırıl pırıl genç insanların anlatamadığı konuları 10-15 partilinin aniden istifası anlatabilir Başbakana ve yüksekteki birilerine.

Hatta yeteri kadar milletvekilinin istifasıyla ülke seçime gidebilir ve asıl açılımı sandıkta yapabilir.

Hepsi olabilir hem de en demokratik ve kanuni yöntemle.

Herşey olabilir. Makam tatlıdır muhakkak ama ülke çıkarı için elbette ki feda edilebilir.

Unutulmamalıdır ki "Söz konusu olan vatansa, gerisi teferruattır".

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O istifa eden il başkanları, genel merkezin talimatı ile istifa ediyorlar. Yoksa demokrasinin gereği için değil. Selamlar...

Mesut KARİP 
 07.01.2010 12:01
 

Çok güzel dilekleriniz .Ama nasıl şeyse o koltuk kimse bırakamıyor. Erdem sahibi insan olmak gerekiyor sanırım o koltuktan vazgeçmek için

hülyalya 
 01.01.2010 22:36
Cevap :
Şu ara fikirler kafama yığılıyor çoğunu yazmıyorum ya da otokontrol sonucu epey değişik yayınlanıyor. Ben AKP lilerden pek ümitli değilim. Aslında bu saatten sonra zaten geri dönüş zor gibi. İnsanları ümitlendirdiler epey taviz vermek zorundalar açılım uğruna. İnşallah 2010 ülkem için iyi bir yıl olsun. Size de sağlıklı mutlu bir yıl dilerim  02.01.2010 20:35
 

Merhaba...Makam ve mevki sahibi olmak tatlı şeydir; doyum olmaz...Güç ve otorite simgesidir...Kolay kolay bırakılmaz...Makam ve mevki sahibi olmak, koltuk sevdasıyla daha da güzelleşir... Üstelik bizim ülkemizdeki koltuklar zamklıdır...Oturanın şeyine yapışır; zorla kaldırmaya çalışırsanız pantolon yırdılır ve bir yerleri açıkta kalır...Böyle işte. Selamlar.

cdenizkent 
 28.12.2009 22:11
Cevap :
Haklısınız. Bence makam koltukları tılsımlı. İnsanların egosuna çok iyi geliyor. Orada bir gün daha kalabilmek bile çok önem taşıyor. Tabii ki bizde böyle. Gelişmiş ülkelerde esas olan görev ve topluma yararlı icraat yapabilmek.İyi günler  29.12.2009 9:36
 

İstifa edeceğiz, diyen eski DTP lilere buna meclis kararverir diyerek bir anlamda hayır diyen zihniyet, sizin bahsettiğiniz erdemleri taşımıyor korkarım. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 28.12.2009 21:22
Cevap :
Haklısınız. Son aylarda hızla gelişen değişen gündem psikolojimizi bozdu. En azından yazıyla içimizi döküyoruz. Ben de ümitli değilim hükümetten. Aslına bakarsanız eğer bu PKK nın ardından giden kürt grup IRA veya diğer terör grupları gibi etrafı yakıp yıkmak yerine makul ve gerçekten barışçı bir niyetle masaya otursaydı ben de konuya ılımlı bakabilirdim. Ancak bu insanlar ilkel kabileler gibi şiddet sergiliyorlar.Görüşme ve uzlaşma kültürleri hiç yok. Saygılar  29.12.2009 12:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 158
Toplam yorum
: 210
Toplam mesaj
: 58
Ort. okunma sayısı
: 399
Kayıt tarihi
: 21.09.07
 
 

Merhaba...  Üniversite mezunu Kamu İdaresinde  çalışan bir bayanım. Ankara'da iki oğlumla yaşıyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster