Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Genel Cerrahi Uzmanı Dr Yasir GÖZÜ

http://blog.milliyet.com.tr/yasirgozu

21 Aralık '16

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
9043
 

Makat Fissür ve Makat Fistül arasındaki fark nedir?

Makat Fissür ve Makat Fistül arasındaki fark nedir?
 

Anal Fissür ve Anal Fistül Arasındaki Fark Nedir?


Makat Fistül ve Makat Fissür söyleniş ve yazılış bakımında birbirine oldukça benzetilmektedir. Bu nedenle bu iki rahatsızlık birbiriyle sıklıkla karıştırılmaktadır. Ancak, bölge olarak aynı olmalarına rağmen tamamen farklı rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Anal fistül ve anal fissürün mutlaka ayrılması gerekir. İki rahatsızlığı birbirinden kolaylıkla ayırt edebilmek için tanımlarını ve belirtilerini bilmek gerekmektedir.

Anal Fissür Nedir?

Anal fissür, makat bölgesinin anal kanalın zorlanmasına bağlı oluşan çatlaklardır. Cildin açılması ile kalın bağırsağın son kısmındaki adalelerin ortaya çıkması ve görünmesi durumudur. Uzun süren kabızlık sorunu olan kişilerde ve hemoroid hastalarında daha sık rastlanılan Fissür rahatsızlığı, kendini ağrı, kanama, şişlik ve kaşıntı yoluyla belli etmektedir. Özellikle ağrılı dışkılama en sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Makat bölgesindeki kasların kasılması söz konusu ağrıya sebep olmaktadır. Tuvalet esnasında veya tuvalet sonrası şiddetli ağrılar gözlemlenmektedir.

Anal fissür, akut ya da kronik fissür olarak sınıflandırılır. Akut Fissür, o bölgenin ani zorlanmasına karşı oluşan çatlaklardır. Tedavisi medikâldir (ilaç tedavisi).  Kronik fissür ise, tekrarlayan şekilde çatlak oluşması ya da oluşmuş fissürlerin ve çatlakların iyileşmemesi sonucu oluşur. Bunun tedavisi ise botoks ya da cerrahidir.

Makat Fistül Nedir?

Anal fistül ise, makat bölgesi içindeki herhangi bir iltihap ya da çatlağın oluşmasıyla başlar. Anal bölge etrafında apse olan ve daha önce oluşmuş kişilerde daha çok görülen anal fistül rahatsızlığı, makat deliğinin hemen dışında oluşan küçük tünelcik şeklinde delik ya da deliklerdir.

Bu bölgede bulunan enfeksiyon ya da çatlaklar, apseleşmeye yol açar. Bu apseler de ilerleyen dönemlerde kanal oluşturarak cilde doğru bir kanal oluştururlar. Bu duruma da anal fistül denmektedir. Anal fistül rahatsızlığı olan hastaların çamaşırlarına dışkı ya da kan bulaştığı görülebilir. Anal fistül teşhisi koyabilmek için makat deliğinin dışında 1 cm ya da 8-10 cm uzaklığında kalça bölgesinde veya iki bacak arasındaki bölgede bir fistül ağzının-deliğin bulunması gerekir. Muayenede hastanın makat bölgesine bakıldığında bu fistül gözlemlenebilmektedir. Makat fistülü aynı zamanda makattan kokulu, kanlı veya iltihaplı akıntı gelmesi, makatta ağrı ve makatta kaşıntı gibi belirtiler verebilmektedir. Makatta şişlik, titreme, ateş ve genel durum bozukluğu gibi belirtiler görülür. Makatta apse gözlemlendiği durumlarda ise, apseli fistül mutlaka cerrahi olarak boşaltılmalıdır.

Anal Fissür ve Anal Fistül Rahatsızlıkları Benzerlik Gösterir Mi?

Söz konusu iki rahatsızlık (anal fissür ve anal fistül) birbirinden tamamen farklıdır. Tedavileri de farklıdır. Fistül, müdahale edilerek tedavi edilir. Aralarındaki tek ilişki ise makat çatlakları sonucu tedavi edilmeyenlerde fissürün, fistüle dönebilmesidir. Anal fissür tedavi edilmediği durumlarda iltihap oluşur ve iltihabı atabilmek için kanal oluşur. Böylece fissür, fistüle dönüşmüş olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 506
Kayıt tarihi
: 11.06.15
 
 

1972 yılında Elazığ'da doğdum. 1998 yılında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster