Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
253
 

Makbul gazeteciler, memur zammı ve Putin tanıdık yöntemlerle kazandı...

Makbul gazeteciler, memur zammı ve Putin tanıdık yöntemlerle kazandı...
 

Türkiye bu günlerde hararetle 28 Şubat sürecinde basında bugünkü yandaş gazetecilerin rolünü oynayan gazetecilerin yargılanacağına dair haberle yatıp kalkıyor.

 ‘Bavullu gazeteci’ olarak nam salan Baransu soruşturmanın “28 Şubat medya patronları ve gazetecileri kapsayacağını “ öne sürerken soruşturmanın kapsayacağı gazetecileri isim isim sayıyor.

A.Kekeç ise köşesinde ‘Ahmet Şık ve Nedim Şener faciasının yaşanmamasını’ istiyor.

C.Çandar ise  açılacak davanın, “Ergenekon davasından “ daha önemli olacağını ilan ediyor. 5 Mart tarihli yazısında hazırlık aşamasındaki operasyonun bir ‘cadı avı’na dönüştürülmemesi gerektiğini söylerken, “'Darbe'deki 'rol dağılımı' ve 'sorumluluk hiyerarşisi'ni doğru saptamak, elmayla armutu birbirine karıştırmamak gerekiyor. 'Özel yetkililer' de yakın geçmişte yürütülen bazı soruşturmalarda yapılan hatalardan, özellikle, 28 Şubat soruşturması için ders alınmalı. Bu operasyon hata kaldırmaz” diyor.

28 Şubat sürecinde medyada “sürece destek oldukları iddia edilen”  köşe yazarlarının bugün değişen konjöktürde adeta rollerini çalan kalemleri tutabilene aşk olsun. Ortak noktaları iktidara/vesyaete adı her neyse güce tapınmaları. Okur olarak baktığımızda; o gün yapılanlarında, bugün yapılanlarında gazetecilik olarak değerlendirilemeyeceği açık.

Kamuoyu adına görev yapan gazetecilerin sorumlulukları iktidar/egemen/vesayet vs.’nin uygulamalarını ne geçmişte ne de bugün onaylamak değildir. Gazeteci gerçekleri ortaya çıkarmak, halkın haber alma hakkına saygı duyarak iktidarların/egemen olanın /vesayetin yanlışlarını eleştirmek olmalıdır.

Aslına bakarsanız medyanın yatacak yeri yok! Hani ilk taşı en günahsız olan atsın desek taş atacak sayı herhalde iki elin parmaklarını geçmez.  

Çağımız en mahrem bilgilerin bir biçimde ortaya döküldüğü ve dolayısıyla köşe/yazar takımının günahlarının ortalığa saçıldığı bir çağ. Medyamızdaki gazetelerin 12 Eylül faşizminin “karıştır barıştır” felsefesine göre biçimlenerek, her görüşten köşe/yazar barındırma ve kısaca “ne sağcıyız ne solcu” mesajı vererek patronların devlet/iktidar ile kolay iş görme(!) aracı haline gelmesi sürecinin evriminin geldiği nokta bu.

Gazetecilik ile ayakta duran gazetelerin satış sayıları da ortada.Dolayısıyla 28 Şubat ile hesaplaşma ayağına yeni 28 Şubat süreçleri yaşanacak görünüyor.

***

MEMUR ZAMMINI ÜÇ VAKTE KADAR ALACAK!

Memur zammına ilişkin Takvim’de verilen haberi sitesine taşıyan memurlarnet’te  okur yorumlarını paylaşacağım ama önce memurun %12 zam alacağına ilişkin habere bir bakalım.

Memur, 15 Mayıs'ta zamlı maaş alacak. Memurlara 5.5 yıllık fark ödeneceği ortaya çıktı. Buna göre en düşük maaş alan memurlar için de toplu ödeme tahminen 537.9 lirayı bulacak. Şimdilik kesinleşmeyen rakamların kesinleşmiş hali ise toplu sözleşme ile belirlenecek. Takvim'in haberine göre, memurun zammı yüzde 11.25 oluyor. Toplu sözleşmede oranın 1-2 puan artması bekleniyor.”

Memurlar net okurlarının yoğun ilgi gösterdiği habere yapılan yorumların sonuna  rumuzlarını ekledim:

 “Elhamdulillah.. Elhamdülillah.. Elhamdülillah.. maaşınız yanmıor birikiyor daha da şikayet eden hesaıbını kitabını bilmeyen kredi kartları limit aşmış kesimdir yada beynini idoloji esir almıştır.(soykankaan)”

“memurlar eğer sürünüyosa yani var ya bu ülkede asgariş ücretliler ölsün...ben de memurum arkadaşım ve ben 2 kez kazandım memurluğu...yani ortalıkta maaşımız az..zor şartlarda çalışıyoruz,çok çalışıyoruz vb bahanelerle ortalıkta tv lerde dizilerde ağlayan görünce nasıl kaptırıyorum bilemezsiniz ..bu insanların hepsi bi zmanlar ah memur olsam diye kadrolu olsam diye yalvaran insanlardı...polis öğretmen memur hiç farketmez...biraz şükredelim geldiğimiz yeri unutmayalım...ayrıca kutsal meslek yapıyoruz saçmalığını da bırakın,herkes birilerine hizmet ediyo başbakan bile bize hizmet ediyo..kısacası // unutmayın ki yaşamış olduğunuz hayat birilerinin hayali olabilir,,bugünümüze ve sağlığımıza şükür olsun (kayseri0015)”

“5 yıllık öğretmenim 1628 lira alıyorum....(OZAN1984)”

“Kayserili,Biz değil bizi süründürenler utansın."Adaletsizliği getiren,adaletsizliğe katlanandan daha sefildir".(Mevlana Celaleddini Rumi)(lemzen)”

“ocak ayından beri memura verilen bu kaçıncı zam ama bizim cebimize giren bir şey yok yalancının ....(escc)”

“memurun maaş farkı alacağı kesin ama bunun 3 mü 1 mi olacağı net değil zamanı gelince netleşir herhalde aceleye gerek yok.(enaz)”

“kendilerine 3000tl birden artıran sözde müslümanlar,yerine gelince hep millet derler ama iş paraya gelince önce milletvekilleri ve bürakratlar derler bizim gibi koyunlar bu duruma ses çıkarmazlar,şimdi anlıyorumki gerçek müslümanlar solcularmış,bunca yıl onlara haksızlık ettiğim için bütün solculardan özür diliyorum,bizim müslümanlar hala boş laflara inanmaya devam etsinler tüsiata patron diyenler kendileri ne oluyor, diye sormak lazım nerde öyle yürekli gazeticiler,sanki sırça köşklerde oturanlar kendileri değilmiş gibi vay halkım vay yetmez ama evet demeye devam edin.(şarlon)”

***

PUTİN TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALDI KAZANDI!

Dünyanın merak ettiği Rusya seçimleri sonuçlandı, Putin’in gözünde iki damla yaş ile medyaya yansıyan resimleri  Ukraynalı femen üyelerinin çıplak protestosunun “Putin için çalıyorum, Kremlin fareleri,Üçüncü hırsızlık” sloganlarının gölgesinde kaldı. Seçimde yapılan yolsuzlukların  ayyuka çıktığı haberlere rağmen Putin kesin galibiyetini ilan etti.

Çeçenistan'daki 451 no'lu seçim merkezinde, Vladimir Putin 1482, rakibi Juganov ise 1 oy aldı. Merkezdeki kayıtlı seçmen sayısının 1389 olması ise kafaları karıştırdı. Nitekim, Putin'in 1482 oy alması, katılımın yüzde 107 olduğunu gösteriyor! Bu sonuç memleketimizdeki sandık sonuçlarını çağrıştırmadı desem yalan olur. Otobüs ile sandıktan sandığa seçmen taşıma, devlet olanaklarını kullanma vb seçim ile ilgili haberler Rusya’dan gelen haberler tanıdık.

Rus muhalefet partileri, pek çok kişinin mükerrer oy kullandığını ve seçimde yaygın şekilde hile yapıldığını savundu.

Bağımsız seçim gözlem kuruluşu Golos  seçim komisyonunun verdiği rakamların doğru olmadığını, Vladimir Putin'in oyların yüzde 50'sini aldığını açıkladı. Putin'in aldığı oy oranının yaklaşık yüzde 64 olduğunu açıklanmıştı.

Golos, seçmenlerin mükerrer oy kullandıklarına dair ellerinde pek çok kanıt olduğunu, Putin'e oy vermesi için çok sayıda seçmenin otobüslerle başta Moskova olmak üzere bir seçim sandığından diğerine taşındıklarını söyledi.

 Rusya'da seçimde hile yapıldığını söyleyen binlerce Komünist Parti taraftarı, Moskova’da ve ülkenin ikinci büyük kenti St-Petersburg'da eylem yaptı. Çok sayıda tutuklu var.

İngiltere Başbakanı David Cameron Putin'le beraber çalışmayı dört gözle beklediğini söylerken Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Putin'i tebrik etti.

LİBYA BÖLÜNDÜ

Zengin petrol yataklarının bulunduğu Sirenayka (Barka) bölgesi özerklik ilan etti.Kaddafi döneminde  Libya Trablus, Fizan ve Sirenayka olmak üzere 3 ayrı bölgeden oluşuyordu. Özerklik kararı aşiret liderleri ve milis komutanlarının bulunduğu 2 bin kişinin katıldığı bir toplantıda alındı.

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Deniz ulaşım sektörü canlanacakmış...Mayıs farlarıyla gemi almayı düşünürüm...Aklımı seveyim :)) Necati Bey Öğretmenime selamlar...sevgiler...

Mesut Selek 
 07.03.2012 14:30
Cevap :
Kentsel dönüşüm inşaat sektörünü canlandıracakmış, ben yatırımım inşaat sektörüne yapacağım! Birde özel İHL açmayı düşünüyorum imşaat işlerinden çokk para kazanacağım için öbür tarafıda garantilemek lazım:))Selamlar,saygılar...  07.03.2012 17:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster