Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '11

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
289
 

Makinalı tarımda yapılan hatalar

Toprak çalışmalarım.

Arkadaşlar toprak işlemede makina kullanımı ile kendi adımıza işlerimiz kolaylık sağlanırken, toprakların organik yapısında büyük kayıplar yaşanmaktadır.

İnsanlarımız bencil çıkarları uğruna, toprakların işlenirken daha sonra koruma tedbirleri almadıklarını gözlemlemekteyim, bahçelerindeki topraklarında bakım adına bu makinaları kullanarak toprakların yapısında düzenleme ile gevşetilmektedir.

Toprak içi oksijen alımına yönelik yapılan bu çalışma ile toprak yapısı doğanın vahşi ortamının sert acımasız şartlarına kurban edilmektedir.

Toprak içine sağlıyacağımız oksijenin faydaları yanında sert rüzgarlara ve yağan yağmurların yarattığı erezyonun önünde gevşetilen bu topraklar savrulup gitmektedir, bu erezyonun kayıplarını şiddetli yağmurlarda akan dere suyunun renginde görebiliriz.

Cehalet kuyusundaki insanımızın çapa makinası tutkusunun toprak üstündeki çocukların oyun anlayışı ile yaptığı bu toprak işleme aslında insanımızın zevke dönüşmüş olan, topraklara verdiği zararların göstergesi olmaktadır.


Esasında bu tip makinaları kullanılarak gevşetilen toprakların bu işlemeden sonra, malç yapılması ve ahır gübrelerinide bir örtü gibi kaplanması ile yukarıda saydığım zararlardan azami ölçüde kurtulabiliriz.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1020
Kayıt tarihi
: 14.01.11
 
 

Elektronik teknisyeni olarak emekliyim, 1997 Ağustos'u itibariyle toprakla ilgili hobi çalışmalar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster