Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
749
 

MAKÜ Kurucu Rektörü Prof. Gökay Yıldız Akit Gazetesini İftiracılıktan Manevi Tazminata Mahkûm Ettird

MAKÜ Kurucu Rektörü Prof. Gökay Yıldız Akit Gazetesini İftiracılıktan Manevi Tazminata Mahkûm Ettird
 

MAKÜ Kurucu Rektörü Prof. Gökay Yıldız


MAKÜ Kurucu Rektörü Prof. Gökay Yıldız Akit Gazetesini İftiracılıktan Manevi Tazminata Mahkûm Ettirdi

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Kurucu Rektörü Prof. Gökay Yıldız yazılı bir açıklama yaparak, “Hem Yasakçı, Hem Yiyici” şeklinde başlıklarla yayın yaparak kendisine iftira atan Anadolu’da Vakit Gazetesi ile haberi yapanların manevi tazminat cürümüne mahkûm edildiğini belirtti ve “Yüce Türk Adaleti ’ne olan sarsılmaz inanç ve güvenimin tecellisi” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Burdur 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı manevi tazminat davasını kazanan ve hakkında 2010 yılı Eylül ayında “Hem Yasakçı, Hem yiyici” şeklinde manşetten verdiği haberle kendisine saldıran Vakit Gazetesini manevi tazminata mahkûm ettiren MAKÜ Kurucu Rektörü Prof. Gökay Yıldız, yazılı bir açıklama yaparak “Yüce Türk Adaleti ’ne olan sarsılmaz inanç ve güvenimin tecellisinden duyduğum memnuniyeti belirti.”

Neler olmuştu

7 Ekim 2010 tarihli Anadolu’da Vakit Gazetesinin manşetten “Hem Yasakçı, Hem Yiyici” başlıklı haberi Burdur’da gündeme bomba gibi düşmüş; bu haberin fotokopilerini Gazi caddesinde Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mücahit Kılınç, öğretmenden çok bir tetikçi militan gibi, Akbank’ın önünde sloganlar atarak, avazı çıktığı kadar bağırıp çağırarak gelen geçene dağıtmıştı. Bu gelişme kamuoyunda, MAKÜ’deki rektörlük seçimlerinin arifesinde cereyan etmesi nedeniyle MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Gökay Yıldız’ın rektörlüğünü engelleme yönündeki bir provokasyon olarak değerlendirilmişti.

İlerleyen günlerde tepkiler de gecikmedi.

MAKÜ rektörü Prof. Gökay Yıldız bir basın açıklamasıyla gazete yayınına ve tetikçilik faaliyetlerine sert çıktı.

Toplumun duyarlı kesimleri de tetikçi provokasyona karşı basın açıklamalarıyla tepki göstermiş; Eğitim İş, rektörlük seçimlerinin arifesinde MAKÜ üzerinde oynana oyunlara dikkat çekmiş; CHP ise, “Ey Eğitim Bir Sen, Burdur Belediyesi’ndeki Sayıştay Sonuçlarına Neden Suskunsunuz?” şeklinde bir basın açıklaması yapmıştı.

Prof. Gökay Yıldız’ın basın metni aşağıdadır. Kamuoyunun ve KıvılcımHaber okuyucularının ilgi ve bilgisine sunarız.

 

KAMUOYUNA DUYURU

            Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi rektörlüğü görevini yapmakta iken 07 Ekim 2010 tarihli “Anadolu’da Vakit Gazetesi”nde manşetten verilen “Hem Yasakçı, Hem Yiyici” başlıklı haberle şahsıma çirkin bir saldırıda bulunulmuş ve kamuoyu yanıltılmaya çalışılmıştır.

            Söz konusu haberle ilgili olarak haberi yapanlar ile gazete hakkında 27 Ekim 2010 tarihinde T.C. Burdur 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde manevi tazminat davası açmış olup, adı geçen dava 06 Nisan 2012 tarihinde lehime sonuçlanmış bulunmaktadır.

            Yüce Türk Adaleti ’ne olan sarsılmaz inanç ve güvenimin tecellisinden duyduğum memnuniyeti belirtir, konuyu kurucu rektörü olmaktan onur duyduğum Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi camiasına ve hizmet etmekten ve birlikte yaşamaktan mutluluk duyduğum çok değerli Burdurlu hemşerilerime saygıyla duyururum.

                                                                                                          Prof. Gökay YILDIZ

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 510
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 501
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster