Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
26
 

Makul Çizgi Keskin Çizgi

Terbiyesiz olmayan hitaplarımız rahatsız etmemeli. Rahatsız ediyorsa sorun sizde değil, karşınızdaki bilinçsiz. Rencide etmeyen ve gerçek olan her şeyi söyleyebilmeliyiz.

Makul çizgi törpülenmiş kişiliktir. Söylediğiniz her şey bir başkasının hoşuna gidiyorsa, normal karşılıyor rahatsız olmuyorsa doğru konuşmuyorsunuz. Korkup çekinerek ya da karşı tarafı kırmamak için onun istediği gibi… Makul çizgili kişilik deniyor buna. Bizim gibi toplumlar biraz böyle ve gelişmiş toplum oluncaya kadar böyle devam edecek.

Bazı cesurlarımız keskin çizgili kişiliğe sahip, sözünü sakınmıyor. Bir de bu şekildeki insanlar sivri dilli diyerek dışlanıyor.

Ben senin istediğini değil kendi istediğimi söylerim. Tabii ki yok böyle bir toplum. Her sözde eveleme geveleme, özür, affedersin…

Keskin çizgili değilseniz suç sizin değil, ortam müsait değil, amucam kaşının üzerinde kara var desen kavga çıkarıyor çünkü. Kültürlü ortamlarda yine de az da olsa gerçekleri konuşabiliyoruz.

Ben de keskin çizgili kişiliğe sahibim ama belirttiğim nedenlerden dolayı benim de bıçağım kesmiyor maalesef.

Üzmeyen kırmayan makul çizgili kişilikleri dinlemek zaman kaybı çünkü herhangi bir gerçeği ortaya koymuyor. Terbiyesiz değil bilgisiz ve cahil de değilse söylediği rahatsız etmez, ediyorsa sorun karşısındakinde.

Bir de bu üzmeyen kırmayanlar terbiyeli oluyor bizler terbiyesiz. Ne gördüysem ne biliyorsam onu söylüyorum ama hoşuna gitmiyor.

Lütfen bana üzmeyen kırmayan makul çizgili karakterler hiçbir şey söylemesin! Terbiyeli olsun, cahillik etmesin, bilerek söylesin istediğini söylesin, söylediği isterse beni yerin dibine soksun! Ben gerçeği istiyorum!

Sonuç; sorun toplumun dışladığı sivri dillilerde değil sözde saygılı konuşanlarda ve sizi konuşturmayanlarda.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sorun,eleştiriye açık olmamamızda.Bizler büyütülürken,büyüklerimize ses çıkarmamamız tembihlendi hep.Hakkımızı aramak için ağzımızı her açtığımızda,şamar yedik.Sindik,sindirildik.Böyle büyüyen bizler,çocuklarımız bunu yaşamasın istedik ve biraz ipin ucunu kaçırdık galiba...Şimdiki kuşak,nerede ne konuşacağını hiç bilmiyor.Bizim tam tersimiz.Bunun tam ortasını bulduğumuzda,rahat edeceğiz umarım da,bizler görmeyiz artık bunu.Saygı ve selamlar efendim...

fisun gökduman kökcü 
 14.11.2019 18:28
Cevap :
Yorumun ilk cümlesinde zaten söylemişsiniz her şeyi...   18.11.2019 17:12
 

Geleceği aydınlatacak tek araç gerçeği söylemektir sevgili kardeşim... Haklısınız:) Saygılarımı sunuyorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 12.11.2019 19:21
Cevap :
Gerçeği söylemek çok önemli elbette, sağ olun.   15.11.2019 17:11
 

Kerim Bey, bana göre herkesin doğrusu ve gerçeği farklıdır. Onun için konuşurken dikkatli olmak lazım. Mesela sizle ben bazı konularda farklı düşünüyoruz ama makul çizgide kaldığımızdan arkadaş ve hatta dostluğumuz sürüyor. Ortak noktalarımız da çok tabi. En azından kültürlü insanlarız. :) Kaleminize ve emeğinize sağlık. Mutlu akşamlar.

Dr Atanur Yıldız 
 12.11.2019 17:35
Cevap :
"Farklı düşünüyoruz ama makul çizgide kaldığımızdan dostluğumuz sürüyor" Çok beğendim bu ifadenizi.   15.11.2019 16:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4768
Toplam yorum
: 12825
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster