Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1563
 

Mal, mülk Allah'ın, tapular kul Abdullah'ın

Mal, mülk Allah'ın, tapular kul Abdullah'ın
 

Görsel alıntı


Onlar ki saman altından su yürütürler. Fiil ve faaliyetleri değil Lillahi için. Bütün arzuları görsünler, söylesinler ve desinler için. Yağı çamur ile karıştırırlar, kimine yağ sürerler, kimine çamurlu lekeler.

Kelimenin yerini, sözün özünü, anlamını değiştirirler, Dillerinden ise baldan damlalar düşer. Doğruyu eğri, eğriyi doğru gösterirler. Rahmani görünürler, aslında şeytanidirler.

Dünyanın malına, mülküne göz dikerler. Samimiyetten uzaklar, güven vermezler. Samimi duygularla ve ihlâs içinde yapılması gereken ibadetleri, manevi hizmetleri desinler için yaparlar.

Özsaygılarını yitirirler, inandıkları değerleri ve doğruları söylemezler. Güçlülere sattıkları yağlarla beslenirler. Allah’a kul, insanlara yararlı ve şahsiyetli birer insan olmayı kaybederler. Çünkü çıkarları ve menfaatleri bunu engeller.  

Övgü, takdir ve tatmin hastalığına yakalanırlar. En yararlı tedavinin Allah'tan korkmak olduğunu unuturlar. Desinler, görsünler, söylesinler için yapılan tüm fiil ve faaliyetlerin omuzlarında ağır bir yük olduğunun farkına varmazlar.

Nefisleri ise, kamçılanmış, yolunu şaşırmış bir at misali şahlanıp dörtnala koşar, artık nafile atı gem ile durduramazlar. Ne ölüm, ne ülke ve ne de topluma mal olan hüzün, acılar onların akıl ve yürek sınarlarından geçmez.

Onlar kendilerinden başka hiç bir şey düşünmezler. Onlar rıza-i ilahi yolunda hiçbir adım atmazlar. Kişilerin akıllarını engellerler. Yetimden, fakirden, toplumun sair kesiminden ve devletten çalarlar.

Hemen fetva kapısına dayanırlar, helalden sayılması için fetva alırlar. Güçlülere sattıkları yağlarla, çaldıkları maddiyatlarla güçlenirler. İçten olmayan söz ve söylemlerle güçsüzlerin ellerini, ayaklarını, gözlerini ve dillerini bağlarlar.

Kendilerine benzemeyenleri tenkit ederler, kendileri gibi olanları alkışlarlar. Maddiyatı ve menfaati asıl ulvi değerlerden üstün tutarlar. Gösterişe önem verirler, zihinlerini kirli emeller için yorarlar.

Kendilerine, evlatlarına, torunlarına ve hatta torunların torunlarına yetecek kadar dünya malını, mülkünü biriktirirler. Mevki, makam tutkunları olurlar. Mevcut yararlı ortama uymasını pek bilirler. Rüzgârın estiği yöne doğru ne gerekiyorsa onu yaparlar.

Gelin mülkü Pir Sultan Abdal'a, Tapusu, Aşık Hasan Hüseyin'e ait "Gafil gezme şaşkın" başlıklı ibretlik sözleri okuyalım.

Gafil gezme şaşkın bir gün ölürsün / Dünya kadar malın olsa ne fayda / Söyleyen dillerin söylemez olur / Bülbül gibi dilin olsa ne fayda...Sen söylersin söz içinde sözün var / Çalarsın, çırparsın oğlun, kızın var / Bu dünyada üç beş arşın bezin var / Tüm bedesten senin olsa ne fayda...Söylersin de sen sözünden şaşmazsın / Haramını, helalini seçmezsin / Tükenir kepeğin su da içmezsin / Akan çaylar senin olsa ne fayda...Kul Himmet Üstadım gelse otursa / Hakk'ın kelamını dile getirse / Dünya benim deyi zapta geçirse / Karun kadar malın olsa ne fayda...

Vah Anam vah. Onlar bunları ne okurlar, ne dinlerler ve nede anlarlar. 

Sahte merhamet gösterilerinde de bulunurlar, yeri geldiğinde dersler ve fikirler verirler. Gurur, tutku, hırs, makam ve mevki arzusu onları bu dünyanın rezil rüsvası, esas dünya ahretin müflisi yapacağını bilmezler.

Yalan ve beyhude dünya için renk ve kabuk değiştirerek, yaradılış gayesinden uzak bir başka kimyaya bürünürler, gerçek yüzlerine yüzlerce maske takarak yaşamı sürdürürler. Allah’a gerçek kul olmaktan uzaklaşırlar, ciddi bir hastalığa duçar olurlar. Ne yazık ki bu hastalığa teşhis ve tanı bulamazlar. 

İşte bunlar, saman altından su yürütürler, görsünler, desinler, söylesinler içindir bütün fiil ve faaliyetler. Dilleriyle mal, mülk Allah'ın  derler. Kalpleriyle ifrazlı, parselli, mühürlü tapuların kul Abdullah’a ait olduğunu tasdik ederler.

 

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN   

 

 

 

 

 

 

                                                                              

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazıda yer yer beni de konu etmişsin gibi geldi bana...Bazı bölümler bana uyduğu için bu yazıyı beni adam etmek için yazdığını düşündüm.

Kerim Korkut 
 01.08.2014 14:53
Cevap :
Kıymetli Yazarımız,Sayın Kerim Korkut: Maalesef bilemediniz, benim gözümde ve yüreğimde Kerim Korkut önemli bir yazarımız. Onun başarıları beni hep sevindirir.Bu biçare onu adam gibi adam bilir.Ne yazık ki yazarımız kendi kadir kıymetini bilmiyor.Bizim gibi abuk, subuk yazılar yazan birinin Kerim Korkut'a miskal de zerre kadar bir taş atması mümkün değildir. Beni tahrik etmenize gerek yok.Saygım yine aynı saygı,güven biraz zedelendi.Geçmişte bir buçuk yılı iyi düşünüp yanlış değerlendirmeyiniz.Yağ sayabilirsiniz ama en acımasız yorumlarım size yazılmıştı.Şimdi onların nişaneleri bile kalmadı.Çürük tahtaya basıyorsunuz.Birde Atatürk'ün Üniversitesinde okumuşsunuz.Atatürk adına üzüldüm. Yorumunuza cevap vermemek saygısızlık olurdu.Her şeye rağmen iyi ki Kerim Korkut'u tanımışım.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   03.08.2014 13:39
 

Dini maske yaparak arkasına sığınmak ve dini ticarete alet etmek sonucunda menfaat temini affedilir değil. Herkesin inancı kendine ve ibadet gizlidir sözünün güzelliğini kabul ederim. Yaşantılar, gönül güzelliğinin veya çirkinliğinin doğrultusundadır. Sızlanan kişiler önce kendilerini sorgulamalı. Mal mülk çok şey ifade etmiyor en önemli zenginlik içimizdeki insani zenginliktir, bacından selamlar...

Yurdagül Alkan 
 22.07.2014 11:57
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Başımın tacı bacım, zaten dini maske yapmadan söylenenleri pek kale almayız.Dini alet ederek, sözün, kelimenin yerini değiştirerek, insanları bilgisiz, kabiliyetsiz sanıp Din aracılığı ile fiil ve faaliyetlerini yanlış yollara süren insanlara sitemimiz var.Sözde mal, mülk Allah'ın diyorlar aslında tapularının sayısını onlarda bilmiyor.Özde mal, mülk Kul Abdullah'ın oluyor.Saygılar sunuyorum.Zahmet, zaman ve yorumlarınız için hakkınızı helal ediniz.Tüm ev halkına sağlık ve mutluluk diliyorum.   23.07.2014 12:08
 

Merhaba Mehmet Bey. Abdullahlar o kadar çoğaldı ki; tapuları koyacak yer bulamaz oldular! Selamlar...

Mesut KARİP 
 20.07.2014 15:36
Cevap :
Kıymetli Mesut KARİP : Haklısınız belki sayılarını kendileri bile bilmiyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  21.07.2014 18:09
 

Merhaba sevgili Mehmet Bey kardeşim, sizler güzel ve yerinde yazıyorsunuz.Anlayana tabi...Bu yazınız bana ünlü halk ozanı Yunus Emre'nin şu dizelerini hatırlattı: "Mal sahibi, mülk sahibi / Hani bunun ilk sahibi ? / Mal da yalan ,mülk de yalan, / Haydi biraz sen oyalan...Fakat ne yazık ki hala mal, mülk peşinden koşanlar vardır. Onların gözünü toprak doyursun... İslam adına yanlış fetvalar çıkaranlar da az değildir. Dinini,imanını para uğruna satanlara ne demeli??? Koca Yunus'un bu sözlerinden ders almamız gerekmez mi ? Selamlar ve saygılar aziz meslektaşım....

Abdülkadir Güler 
 20.07.2014 13:17
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz,Sayın Abdulkadir GÜLER: Onlar öyle bu dünyanın kendilerine baki kalacağını sanıyorlar.Teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum  21.07.2014 18:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2059
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster