Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
121
 

Mal, Mülk Allah'ın; Tapusu Kulların

Mal, mülk Allahın, tapusu ise kulların diyorlar. 

Allah’ın malını, mülkünü birbirine satarlar, kiraya verirler. Allah'ın malıyla, mülküyle hamdü sena etmezler, Lillah için değil, desinler, görsünler ve söylesinler için gösteriş yaparlar. 

Övgü takdir ve tatmin hastalığına yakalanırlar. Nefisleri kamçılanmış şahlanıp dörtnala koşan bir at misali, hiçbir gem kamçılanmış nefsi durduramaz.

Fakirlerin akıllarını engellerler, yetim ve öksüzlerden, toplumun sair kesimlerinden ve nihayetinde devletten çalarlar, harama haram eklerler.

Kendilerine benzemeyenleri tenkit, ikizlerini ise takdir ederler. Sahte imalata başvururlar, noksan gramla yoldaş olurlar, asgariyi aza indirirler. Sabah, akşam etiketlerdeki fiyatlarla oynarlar.

Demirden, çimentodan, kumdan çalarlar. Haktan, hukuktan kaçarlar. Zihinlerine kirli emeller katarlar. Dillerinde mal, mülk Allah’ın, yüreklerinde, özlerinde ise atamdan, babamdan kaldı derler.

Böylelikle kelimenin yerini, sözün anlamını değiştirirler, eğriyi doğru, doğruyu yanlış gösterirler. Rahmani görünürler lakin özlerinde hep şeytani düşünürler.

Rüzgârın estiği yöne koşarlar. Sahte merhamet tutkunları olurlar. Yaradılış gayesinden uzaklaşırlar. İnsanı insanlıktan çıkaran kimyaya bürünürler.

Yağı çamurla karıştırırlar kimine yağ, kimine çamur bulaştırırlar. Özsaygılarını yitirirler, inandıkları değerleri ve doğruları söylemezler, güçlülere sattıkları yağlarla beslenirler.

Allah’a kul, insanlara yararlı ve şahsiyetli birer insan olmayı kaybederler. Çünkü çıkarları ve menfaatleri bunu emreder.   

Allah’ın kulları demezler ki Allah’ım senin malını, mülkünü biz kullanıyoruz, satıyoruz, kiraya veriyoruz, birbirimize devir ediyoruz.

Sen malımı, mülkümü satmayın, kiraya vermeyin demiyorsun sabır gösteriyorsun. Buna rağmen biz kulların olarak sana şükür etmiyoruz.

Malı, mülkü Allah bize bağışlamış demiyoruz. Atalarımızdan, babalarımızdan bize intikal etmiş diyoruz.

Demezler ki atalarımızda bu dünyadan göç ederken Allah’ın malını, mülkünü beraberinde alıp götüremedi.

Bakın mülkü Pir Sultan Abdal’a, tapusu Âşık Hasan Hüseyin’e ait

“ Gafil Gezme şaşkın” dizeleri neler söylüyor.

Gafil gezme şaşkın bir gün ölürsün, Dünya kadar malın olsa ne fayda,

Söyleyen dillerin söylemez olur, Bülbül gibi dilin olsa ne fayda,

Sen söylersin söz içinde sözün var, Çalarsın, çırparsın oğlun, kızın var,

Bu dünyada üç beş arşın bezin var, Tüm bedesten senin olsa ne fayda,

Söylersin de sen sözünden şaşmazsın, Haramını, helalini seçmezsin,

Tükenir kepeğin su da içmezsin, Akan çaylar senin olsa, Karun kadar malın olsa ne fayda..

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence bir insanın ihtiyaçtan fazla nesi varsa hepsi haram....örneğin ev : sorarsan ikinci ev ihtiyaç, üçüncüsü yatırım, dördündüncüye vardığında zaten öldüğünden habersiz birincide =şuursuz

jale kasap 
 13.03.2019 5:37
Cevap :
Kıymetli Jale Kasap; Dünya bir gelin misali süslenmiş bazılarının nefislerini köle yapmıştır.Bir de hamdı sena etseler, Allah'ım sana şükürler olsun senin malından, mülkünden yararlanıyorum deseler.Yok onların atalarından kendilerine kalmış.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  16.03.2019 18:20
 

Değindiğiniz konu son zamanların toplumsal görüntüsünün bozukluğudur sevgili arkadaşım... Bu dünya gelip geçici bunu bilip yapacağımızı ona göre yapmalıyız... Sağ olunuz sağlıklı kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 12.03.2019 23:26
Cevap :
Kıymetli Halil Güven Sökeli: Mal, mülk Allah'ın sözleri dillerinden düşmez, lakin hiç demezler Allah'ım sana şükürler olsun atam, babam ve ben senin malından, mülkünden faydalanıyoruz.Saygılar sunuyorum. Hocamıza hep sağlık ve hep mutluluk diliyorum.  16.03.2019 18:18
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum! Çok önemli güzel bir paylaşım canınıza sağlık. Allah'ın verdiği mala, mülke hamdüsenalar etmek gerek, ama insan oğlu aç gözlü bir türlü doymak bilmiyor.Selam sevgi ve saygılar, sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 12.03.2019 17:42
Cevap :
Kıymetli Nahide Çelebi: Mal, mülk Allah'ın diyorlar,sonra bir birin satıyorlar, devir ediyorlar, kiraya veriyorlar. Demiyorlar ki Allah'ım sana hamdı senalar olsun ki atalarımız, babamız ve biz senin malından, mülkünden yararlanıyoruz.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  16.03.2019 18:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1941
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster