Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '12

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
316
 

Malatya; Bulunmaz Eşin

Malatya; Bulunmaz Eşin
 

Beydağlarının etekleri, Ovası’na kavuşur, doğuda Yıldız Tepesi, batıda Beyler Deresi çevresine siperdir, Yukarı Fırat’ın incisi, 11.777 kilometre kareye kurulu, ünlü türküsündeki deyişle; “eşi bulunmaz” Malatya belirir.

Malatya, sekiz bin yıllık tarihiyle, Akadlar, Araplar, Hititliler, Urartular, Yunanlılar, Selçuklular, Osmanlılara ev sahipliği yapmış, bir Türk kenti olarak Cumhuriyet ile beraber yükselmiştir.

O kadar öyledir ki, kentte kurulu bulunan İpaş, Anateks, Kaletaş, Güntaş gibi tekstil fabrikaları, 1937’de açılan Sümerbank’ı örnek almış, Cumhuriyet’in okuma-yazma seferberliği, kız çocuklarının okullaşma oranını yükseltmiş, bugün çeşitli eğitim kademlerinde 1000 dolayındaki okulunun yanında üniversitelerde 1.500’e yakın akademisyene sahip olmuştur.

Malatya, bu bilinçle, ülkemizde hayvancılık çökertilirken ve tarım gerilerken, en temel üretimine, 50 bin ailenin yani nüfusunun yüzde 33’ününü geçimini sağladığı, kayısısına sahip çıkmayı bilmiş, 800 bin dekar alanda elma, üzüm ve armut istihsaline de önem vermiştir.

Nitekim, 495.588’i il ve ilçelerde, 259.342’si belde ve köylerde olmak üzere, 757.930 kişilik nüfusuyla Malatya; geçen yıl, 545 bin ton ile kayısı üretiminde Dünya şampiyonu olmuştur. Kentimizde, yılda 56 bin Tır “kayısı için çalışmakta” ve yıllık ortalama 350 milyon dolar ihraç geliri elde edilmektedir.

Malatya’da imalat yapan 861 firmadan 126’sı tekstille uğraşmakta, bu sektörde çalışan 10.749 kişi, sanayide toplam olarak çalışan 21.468 kişiye oranla, (hizmet sektörü hariç) toplam istihdamın yarısını oluşturmaktadır.

Yani Malatya üretim olarak yarı yarıya kayısı, istihdam olarak yarı yarıya tekstil kentidir.

Malatya Ticaret ve sanayi Odası’na kayıtlı 8 bin üye bulunmakta, SGK kayıtları bazında 9 bin civarında iş yeri faaliyetlerini yürütmektedir.

Malatya’da, halen, ikisi merkezde ikisi ilçelerde olmak üzere, 4 Organize Sanayi Bölgesi, 17 bin kişinin iş kapısıdır.

Üniversite ile sanayi iş birliğine önem veren Malatya, yalnız kayısı ihracatıyla değil, madencilik, su ürünleri (alabalık yetiştiriciliği) ve tekstil alanında hızla ilerleyerek, Fırat Kalkınma Ajansı, İnönü Üniversitesi ve Ticaret ve Sanayi Odasının dayanışmasıyla, dış satımını 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflemektedir.

Malatya’da ilin ekonomisine katkı yılda 20 milyon TL katkı sağlayan 74 alabalık üretim tesisi ve 2 milyar ton rezervi ile Türkiye’nin 330 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek Hekimhan’daki demir cevheri rezervlerini düşününce, bu hedefin, bir hayal olmadığı da anlaşılabilir.

Bu hedef doğrultusunda yeni kurulacak ve 3,5 milyar dolara mal olması beklenen Organize sanayi Bölgesi’nde, katma değer yaratma potansiyeli bulunan 55 firmaya öncelik tanınması planlanmış.

Ekonomik kalkınma kadar kültürel kalkınmaya da önem veren Malatya, Uluslararası Film Festivali’ne ev sahipliği yapmış, “Malatya Okuyor” kampanyası, Anadolu’nun en büyük Kitap Fuarına sahip kentimize, zenginlik katmıştır. Malatya’da 1 milyon 400 bin çiçeğin açması için çalışmalar yapılmış, 18 adet çocuk ve dinlenme parkı açılmış, 5 müzesi, iki sinema salonu, yıl boyunca hizmetlerine devam etmiş.

Malatya’da -her türlü zorluğa karşın- son yıllarda yerel basın daha da gelişmiş olup, bugün, kentimizde, 13 günlük, 5 haftalık gazete, 7 TV kanalı, 7 haber portalı, yayın yapmaya devam etmekte.

Malatya, Kalkınma Bakanlığı’nın gelişmişlik verilerine göre Türkiye’de edindiği 42. sıradan daha yukarılara taşımak, ticaret hacmini artırarak, kenti, uluslararası standartlara göre rekabet edecek alt yapıya kavuşturmada, havayolu, demiryolu ve kara yolu yatırımları çok önemli.

Malatya, hedef koyan, onu uygulayan ve gereğinde “hedef büyüten” bir kent olma potansiyeline sahip. Bu amaçla bazı yatırımların ve planların hayata geçmesi gerekiyor.

Kayısı, altın bir meyve… Kentimizdeki heykeldeki gibi daim el üstünde tutulmaya devam edilmeli. Malatya Tarım ve Gıda Teknoloji-kentinin kurulması önemsenmeli; belki Vadeli İşlemler Borsası için erken olabilir ama Kayısı Uzmanlık Borsası oluşturulması düşünülmeli.

Öte yandan, Hekimhan civarında planlanan her biri yıllık 1,5 milyon ton işleme kapasitesi olan dört adet Peletleme tesisinin kurulması ve bu konuda, Erdemir’in öncülüğü önemli.

Ve elbette, 12 milyar dolar rezerviyle Akçadağ Mermer İhtisas Organize sanayi Bölgesinden tam randıman almak için gereken çalışmalar yapılmalı.

Malatya’nın Kürecik’teki gibi radar üslerine değil, yeni fabrikalara, işliklere, atölyelere ihtiyacı var, bu anlamda, Vagon fabrikasına ortak arana dursun, mutlaka tevsii yatırımları gerçekleştirilmeli.

UMEM beceri kurslarının arkası getirilmeli ve Lojistik Meslek Lisesi ve Yüksek Okulu, önemli bir kazanım olarak belirlenmeli.

Kentimizde çok yerinde bir kavram-yapıt olarak Semt Konakları geliştirilmeli, Kent Araştırmaları Merkezi’nin kurdelesi kesilmeli; halkımızın hizmetine sunulmalı.

Evet, ekonomik olanakları, kültürel yapıtları, yerel medyası, okulları, sağlık kurumları, her geçen gün daha da gelişeceği umulan sosyal ve sportif tesisleriyle, Malatya, yeni yüzyıla hızla hazırlanmak durumundadır.

Malatyalılar “bulunmaz eşin” diyorlar; haklılar. Hiç kuşku yok, bu “eşsiz” güzelliğe yaraşan, daha çok gelişme için, daha fazla kalkınma için; demokrasi ve Cumhuriyetimizin çağdaş kompartımanlarında, güzel geleceklerine yol alacaklar.

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 478
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Merhaba! Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel olgularla ulusal ve evrensel düzlemde ilgilenme..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster