Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '09

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
522
 

Maliye Bakanı ABD' ye neden gitti

Maliye Bakanı ABD' ye neden gitti
 

Maliye Bakanı


Sayın Maliye Bakanına acil şifalar diliyorum. Galiba ciddi sağlık sorunları var ki, Türk hekimlerine güvenemeyip ABD' li hekimlere kendini teslim etmek üzere ABD' ye hareket ettiğini öğrendik.

Sayın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın Türk hekimlerine neden güvenemediğini de bir vatandaş olarak ben şöyle yorumluyorum.

Biliyorsunuz son zamanlarda birtakım yasalar çıkarılarak hekimler üzerine önemli baskılar uygulanmaktadır. Bir uzman hekimin 1. derecenin 4. kademesinden aldığı maaşın 1500 TL olduğunu, yine bir uzman doktorun özel hastanedeki muayene ücretinin 8 TL olduğunu belirtmek galiba yeter.

Özel muayenehanesinde bir uzman doktora asgari 70 TL ye muayene olabiliyorsunuz. Bundan eksiğini Maliye Bakanlığı kabul etmiyor. Fazla ne kadar isterseniz alabilirsiniz.

Uzman bir hekime özel hastanede 8 TL ye muayene olabilecek bir hasta, özel muayenehanesinde neden 70 TL versin de muayene olsun.

Ne var ki, Özel sağlık kurumları da bu şartlar altında yani 300 liraya ameliyat 8 liraya muayene ederek ayakta duramayacakları gün gibi ortada. Çok yakın bir gelecekte Türkiye’deki tüm özel sağlık kurum ve kuruluşları kapanacaklardır.

İşin başka bir cephesi ise patır patır muayenehanelerini kapatmakta olan hekimlerimiz, bulundukları devlet hastanelerinde 1500 liraya çalışmaya mahkum edilmektedirler. Özel bir sağlık kurumuna geçmek isteseler bile buna izin verilmemektedir.

Hekimlerimiz, altı yıl tıp eğitimi aldıktan sonra ortalama dört yıl da ihtisas yaparak uzman olabiliyorlar. Bu kadar yılını eğitime harcamış bir hekim neden bir hakim kadar maaş almasın. Ya da bir vali, kaymakam kadar bile aylık alamasın?

Bu durum hekimlerimizin sosyal durumlarını uzun vadede bozacaktır. Artık onlardan beklenen verimi alamayacağız. Her Türk vatandaşının da ABD veya Avrupa ülkeleri gibi ülkelere gidip de tedavi olamayacağına göre durumunun ne olabileceğini varın siz hesaplayın.

Bir başka açıdan bakarsak, bu şartlar altında büyük özveri isteyen hekimlik mesleğini kimse tercih etmeyecektir. Yani sağlık açısından bir kaos ülkemizin kapısını çalmak üzeredir. Böyle bir kaosu bu ülke kaldırmaz.

Sayın sağlık bakanımız Recep Akdağ, kendisi de bir hekim olarak bu duruma nasıl hoşgörü ile bakabiliyor bunu anlamak mümkün değil.

Bu hükümet eğer popülizm için yani halka hoş görünmek uğruna bu işleri yapıyorsa çok büyük bir yanlış içinde olduğunu buradan hatırlatmak isterim. Yok popülizm uğruna değil de cehaletinden yapıyorsa yine kendilerini uyarıyorum dikkatli olsunlar.

Bindikleri dalı kesenler soluğu ABD' de alabilirler. Buna bizler şaşırmıyoruz. Ama kendileri de şapkalarını önlerine koyup bir düşünsünler istiyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 505
Kayıt tarihi
: 20.07.08
 
 

Trabzon doğumluyum. Bir kamu kurumundan emekliyim, İktisat Fakültesi mezunuyum. İdeolojik saplant..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster