Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '11

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
2493
 

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı bir üst kurula devredilebilir mi ?- IV- Devlet hile yapmaz

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı bir üst kurula devredilebilir mi ?- IV- Devlet hile yapmaz
 

http://www.tumgazeteler.com/?a=2332273


Devlet Vatandaşına Hile Yapar mı? 

Vergi borcu zamanaşımına girmesin diye müdürler cebinden 1 yeni lira yatırmalı mı? Cevap : Hayır !!!! 

Son yıllarda Devlet odaklı yönetimden Birey odaklı yönetime hızla yönelme olduğu ifade edilmektedir. Zamanın ruhu Bireye Merkezli Demokrasi’den bahsetmektedir. Siyasiler bu konuda dokunaklı sözler söylemektedir. Devlet ne yapar da bireyi önemser? Devlet ne yapmaza da bireyini yok sayar? Devlet ne yapar da bireyine tuzak kurar veya kandır? İster birey odaklı , ister devlet odaklı yönetim olsun Devlet vatandaşına tuzak kırmaz, hile yapmaz veya hakkın kullanımını ortadan kaldırmaz. 

Vergi gelirlerini artırmak için mükellefi mercek altına alan Maliye`yi zamanaşımı telaşı sardı. Vergi dairelerinde vergi borçlarının zamanaşımına uğramaması için seferberlik başlatıldı. 

Birçok iş rafa kaldırılırken, denetim ve inceleme birimleri mesailerinin tümünü vergi dairesi müdürleri ceza ödemesin diye bu konuya ayırdı. Vergi dairesi müdürleri, dosyaların zamanaşımına uğramaması için kendi ceplerinden 1 veya 5 lira yatırıyor. Çünkü vergi borçları 5 yıl içinde tahsil edilememesi halinde zamanaşımına uğruyor. 

Tahsilatı yapmak, ilgili vergi dairesinin görevi olduğu için sorumluluk vergi dairesi müdürlerine ait. Kamunun saymanı durumunda bulunan müdürler, herhangi bir kusurları bulunması durumunda vergi borcunu kendi cebinden ödemek zorunda kalıyor. Vergi dairelerinin devletin alacağından yükümlü olduğunu aktaran bir yetkili, "Herhangi bir davanın zamanaşımına uğraması ilgili müdürler için büyük bir risk. Görevinde herhangi bir aksama meydana gelirse zararı kendisi ödemek durumunda kalabilir. Bunun için de bazı zamanlarda süreyi uzatmak için kendi ceplerinden bile ödeme yapıyorlar. Örneğin 100 YTL`lik borç için 5 yeni lira yatırılırsa süre beş yıl daha uzuyor." dedi. Vergi dairesi müdürleri dosyaların zamanaşımına uğramaması için 5 YTL`yi kendi ceplerinden ödeyerek süreyi 5 yıl daha uzatıyor. Vergi borçları 5 yıl içinde tahsil edilemediği durumda zamanaşımına uğruyor. Ancak, borçlu hakkında haciz takibi, tahsilat yapılması veya ödeme için daireye başvuru olduğu takdirde beş yıllık zamanaşımı süresi kesintiye uğruyor. Vergi hukukunda iki tür zamanaşımı bulunuyor: Bunlar; tarh (tahakkuk) ve tahsil zamanaşımı. 

Zamanaşımı; süre geçmesi suretiyle vergi alacağının ortadan kalkmasını ifade ediyor. Vergi, doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından itibaren başlayarak beş yıl içinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmezse, tarh zamanaşımına uğruyor. Vergi, ödeme vadesinin rastladığı takvim yılını takip eden takvim yılın başından itibaren 5 yıl içinde tahsil edilmezse, tahsil zamanaşımına uğruyor. Maliye Bakanlığı, eylül ayından itibaren vergi dairesi başkanlarına performans sistemi getirmişti. Bu sisteme göre, Vergi dairesi başkanlarına artık performans notu verilecek. Tahakkuk ve tahsilat artışının yanı sıra bakayaları azaltmak mecburi hale getirildi. Maliye, denetim ayağını güçlendirmek için el bilgisayarlarıyla ceza kesme sistemini de kurmuştu. Elektronik haciz uygulamasına geçen İdare, şimdi de taşınabilir el bilgisayarı aracılığı ile cezayı anında kesecek. Trafik polislerinde olduğu gibi yoklama memurları, yeni geliştirilen bir program sayesinde merkez ile on-line bağlantı sağlayacak. İşletme denetimi sonucu yazılan tutanak elektronik ortamda takip edildiğinden ceza kesmek için vergi dairesine gidilmesine gerek kalmayacak. Ceza makbuzunu vakit geçirmeden saat farkı gözetmeksizin mükellefe verecek. (x) 

(x) http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=607871 

Ben konunun vergi açısından daha çok Birey-Vatandaş ilişkisindeki Devletin daha doğrusu Devlet adına görev yaptığını zanneden Devlet Görevlilerinin (Başka bir deyimle Devlet Memuru) yaptklarının ulaşılmak istenilen hedefe uygun düşmediğini vurgulamaya çalışıyorum. 

“Vergi görevlileri de vergi kaçakçılığını önlemeye çalışıyor, Neden eleştiriyorsunuz?” denebilir. Devlet mi o memura hile yap ve vatandaş adına 1.- TL vergi borcu yatır demektedir? Devlet dediğin “Sen, Ben, O , hepimiz…” Kanunsuzluğu önlemek için kanun dışı yollara baş vuran devleti eleştiriyorsak, Vergi dairelerinde uygulanan bu uygulamayı da eleştirelim ki; birey odaklı devlet güçlensin. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vergi dairelerinin hedef tahtasına yerleştirildiği galiba doğru! Vergi işlemlerini bu denli iyi bildiğini düşünen yazarların Vergi Dairelerinin yılın son saatlerinde gözlerinin faks cihazında olduğundan,yılın son gününe kadar bekleyen ve yukarıdan gelen zamanaşımını kesme talimatları için tetikte beklediğinden, son günlerde ve son anlarda gelen zamanaşımlı raporların tebliği derdine düştüğünden, daha önemlisi zamanaşımına uğramış amme alacağından vergi dairesinin sorumlu tutulduğundan: Devleti zarara uğratan ve Devletine olan vergi borcunu ödemeyen, 70 milyon insanın hakkını gasp eden kişiler bir yanda, bundan vergi dairesi çalışanlarının sorumlu tutulması diğer yanda..' haberi yok! Geçende bir gazeteye konu olmuş yazıda belirtilen vatandaş N.T tapu harcını eksik ödemiştir. 5 değil 10 yıl bile geçse; vicdan sahibi, "Allah Korkusu" olan bir vatandaş ise o, zaten kamunun hakkını öder. "Zamanaşımlı vergi mükellefi 45 dakikada bulunur ama nerede" başlıklı blogumu okumalarını öneririm. Syg.

Ahmet AK 
 23.01.2013 11:03
Cevap :
Bu yazı ile Devlet adına hareket edenlerin işi son saate bırakmadan ve yorumu yapan yazarın dediği gibi 45 dakikada mükellefi bulması yoluna yönlendirecek ÜST KURUL önerisini vurgulamaya çalışmaktayım. Devlet çalışanların sınırsız fedakarlıkları yerine belirli kurallarla çalışır. Yazımın vermek istiği genel kavram ve içeriği ile yapılan yorumun içeriği farklıdır.   23.01.2013 14:48
 

Gerçekten önemli bir konuya temas etmişssiniz. Ancak vergi dairesi personelinin de yapacağı başka bir şey yok aslında. İflas etmiş trilyonluk vergi borcu bırakmış, mal varlığı yok veya kaçırmış,devleti alacağı zaman aşımına uğradığında sorumlu memur, şef, müdür yardımcısı ve müdür birlikte ödemek zorundadırlar. Siz olsaydınız bu durumda ne yapardınız? Durumu Gelir İdaresi Başkanlığı da bilmektedirler, yasal çözüm bulsunlar o zaman. Aslında bu uygulamanın hukuken bir geçerliliği bulunmamakta, vergi dairesi çalışanları kendilerini kandırmaktadırlar. Mükellef borcunun zaman aşımına uğradığını iddia ederek vergi mahkemesinde dava açarsa kazanma ihtimali çok yüksektir. Vergi dairesi müdürünün cebinden ödediği bilgisi doğru değil, kaynak bir şekilde bulunuyor, saygılarımla.

İsmail Kavasoğlu 
 18.05.2011 11:42
Cevap :
Açıklık ilkesinin en büyük faydası ne kadar ulvi amaçla olursa olsun yaptığın hata konuşulur hale geliyor. Konuşacağız, eleştireceğiz ve yine en iyisini biz bulacağız.  23.05.2011 21:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3815
Kayıt tarihi
: 02.03.09
 
 

15 yıldır  İnsan yaşamı ile doğanın kuralları arasındaki benzerlik, kaos, değişim, kaostan düzene..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster