Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '06

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1355
 

Maliyet düşürmekten anladığımız

Maliyet düşürmekten anladığımız
 

Ekonominin kötü gidişatına paralel olarak işler biraz kötüye gittiğinde en büyüğünden küçüğüne tüm şirketlerde maliyet düşürme çalışmaları başlar. Özellikle Türkiye’de ekonominin iyi olduğu dönemlerde "lale devri" yaşayan firmalar ekonomik kriz ile birlikte "sinekten yağ çıkarmaya" başlarlar. Özellikle büyük firmalarda tüm maliyet kalemleri masaya yatırılır ve maliyet kalemlerinin her birinde neler yapılabileceği üzerinde çeşitli komiteler kurulur, projeler başlatılır.

Hatta şirket içi bu kurullar arasında en çok maliyet düşürenin ödüllendirilmesi veya takdir görecek olması "kraldan kralcı" yöneticilerinde su üstüne çıkmasını sağlar. Zamanında milyarları önemsemeyen şirket kuruşların hesabını yapmaya başlar. Zaten başından beri en ekonomik şekilde yürütülmesi gereken bu işler neden krizde masaya yatırılır bilinmez.

Öncelikle danışmanlık ve eğitim giderleri kesilir. Daha sonra en büyük gider kalemi olan insan kaynaklarına sıra gelir ve işten çıkarmalar, daha ucuz eleman almalar ve dış kaynak kullanımı yapılır.

İşte bundan sonrası zorlaşır çünkü yapılacak maliyet indirimlerinin anlamlı bir yüzde olabilmesi için gereken büyük lokmalar yutulmuştur. Şimdi ufak tefek işlere yönelinilir. Müşterilere kağıt olarak gönderilen evrakların eposta ile gönderilmesi, daha önce masrafsız olan işlemlerden masraf alınması, şirket arabalarına konulan benzine sınırlama, seyahatlerde kısıtlama, uçak yerine otobüs kullanımı, makam arabalarında daha ucuz modele geçiş, prim-temettü dağıtılmaması, dağıtım aracının zaman sabit kalmak kaydı ile daha çok yere uğraması vb. onlarca örnek sayılabilir.

Benim üzüldüğüm nokta bu tip durumlarda çalışan moralinin 2. plana atılması oldu. Aslında çalışan morali gerek kazançları artırmada gerekse maliyetleri düşürmede en önemli noktalardan birisi diye düşünüyorum.

Türkiye’yi eleştirirken dünyada da maliyet düşürme konusundaki çalışmaların çok farklı olmadığını gördüm. Bazı yurtdışı örnekler vermek istiyorum;

- Renkli yazıcı-kartuş kullanımından vazgeçmek (Credit Suisse - Citigroup)
- Temsil – ikram vb. misafirleri yemeğe götürmenin kesilmesi (Credit Suisse)
- Akşamları güvenlik görevlisinin gezerek açık monitörleri kapaması(Intel)
- Yıllık izinlerin resmi tatiller ile aynı günlere denk getirilmesi (Yahoo)
- Tatilleri ücretsiz yapma (Microsoft)
- Personel imnastik salonlarını kapama(J.P. Morgan Chase)
- Personele verilen cep telefonlarını kapatma(J.P. Morgan Chase)

Önemli olan bir diğer noktada yapacağınız maliyet düşürücü çalışmanın kazanç getirici etki yaratabilmesidir. Eğer sadece maliyet düşürüyorsanız zaten bir noktada sınıra gelip dayanacaksınız. Eğer bu kesintiyi kazanç getirici bir aksiyon ile tamamlarsanız örneğin kağıt yerine eposta gönderiminde eposta içine reklam satınalma vb. anlamlı olacaktır.

Sizlerinde bu konuda yaşanmışlıklarınız olduğuna eminim. Size en komik gelen maliyet düşürücü eylem neydi? Eğer aklınıza gelirse buraya yorum olarak gönderebilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Almanya'da Sirkete ait sabit telefonlari, elemanlar özel telefon görüsmeleri icin kullanmalarina isveren sicak bakmiyor. Elemanlarin, özel e-postalarina bakmak icin de olsa, calisma esnasinda internete girmeleri sakincali görüldügü icin yasak. Personele ait özel mektuplarin posta ücretini, sirketin üzerinden karsilanmasi yasak. Almanya'da bir personel sirketin pullama makinesini kullanirken, kendi özel mektubu icin de kullanmis. hakimin aldigi karar; bu gibi durumlarda sirket sahibi isterse personelin istifasini verebilecek.

mine objektif 
 02.10.2006 23:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5354
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster