Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '11

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
25552
 

Mallet Finger ( Çekiç Parmak )

Mallet Finger ( Çekiç Parmak )
 

Mallet finger deformitesi diye tabir edilen hastalık parmağın, tırnağı içeren boğumunun yukarı kalkamaması yani yukarı kalkış kaybının olması durumudur.

Parmağın yukarı ve aşağı hareketini sağlayan hareket organları bilindiği üzere kaslardır, ancak kaslar işlevlerini tendon dediğimiz ip şeklindeki yapılarla sağlar. Yani kas parmağın üst kısmındaki tendonu çekince parmak yukarı, parmak alt yüzdeki tendonu çekince de parmak aşağı ve içeri kıvrılır.

Mallet finger deformitesinde kaza sonucu ( ör: parmağın ezilmesi veya parmak ucunu bir yere çarpma durumu ) parmağın uç kısmındaki boğumunda, tendon yapısında zedelenme olur ancak bu zedelenme tendonda kopmaya yol açmaz sadece zedelenme sonucu tendon fonksiyonunu tam olarak yerine getiremez.

Parmağın sadece uc kısmının kalkmamasının sebebide sadece parmağın uç boğumundaki kısmını içeren tendonun zedelenmiş olmasıdır.

bkz: Ekstensor tendon

Tedavi

Tedavide ilk aşama olarak atel uygulaması yapılır ve yaklaşık 4 hafta parmak ucu düz duracak şekilde parmak atele alınır. Amaç tendonun iyileşme süresinde parmağı düz tutarak tendon fonksiyonunda kayıp oluşmasını önlemektir. Atel gece uykudayken de takılı kalır. Eklemde donma oluşmaması için her gün 2 dakika atel çıkartılıp parmağın bükülmesini sağlamak yeterlidir.

Bkz: Atel

Cerrahi Tedavi

Cerrahi atel tedavisi işe yaramazsa, ilk kazada ciltde kesilme oluşmuşsa veya hasta kazanın üzerinden 1-2 ay süre geçtikten sonra hekime başvurmuşsa uygulanır. Ancak çoğunlukla atel tedavisi süre çok geçmişsede denenebilir. Kazadan bu yana geçen süre arttıkça atel tedavisinin başarı şansı düşer.

Cerrahi tedavide parmağın uç kısmında üst yüzeyde yapılan kesi ile tendona ulaşılır ve değişik yöntemlerle tenoplasti gerçekleştirilerek  fonksiyonu geri kazandırılır.

Cerrahi tedavi sonrası iyileşme sürecinde de 4 hafta atel kullanımı zorunludur.

Bkz: Mallet finger cerrahi video

Saygılar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, iki gün önce parmağıma voleybol topu dik bir şekilde çarptı ve sol el serçe parmağımın üst eklemi yamuldu. Acilen doktora gittim ve ortopedide tendondan ufak bir parça kopmuş mallet finger diyoruz tıpta atel al takalım dedi ateli taktı 6 hafta hiçvir şekilde çıkarmayacaksın dedi. Elimi yıkarken haliyle üstündeki bant da ıslanıyor içine de su girebiliyor. Bugün morarma olduğunu farkettim eklemden tırnağıöın alt tarafına kadar. Tam oturması lazımmış sanırım atelin parmağa ama 1 numara aldığım halde biraz boşluk var. Her ne kadr elim büyük olsa da parmaklarım ince ve uzun. Çıkardım baktım parmağım şişmiş iyice. Bantı zaten değiştiriyordum bu sefer daha geniş sardım. Morluktan çok korktum ne yapmam lazım?

Anıl Cglyn 
 02.01.2016 13:30
Cevap :
atelin parmağınızı sıkarak, parmak dolaşımınızı bozmaması gerekiyor. mevcut atelin 1-2 numara büyüğünü de ödünç alıp mevcut ateliniz ile birlikte ortopedi doktorunuza başvurunuz. uygun atel boyu hangisi ise doktorunuz size yardımcı olacaktır.  08.02.2016 13:50
 

merhabalar; parmağımın üzerine düşmem sonucu bir eğiklik var,inanılmaz derecede ağrı var.Serçe parmağımı kullanamıyorum hatta tırnağım bile uzamıyor.Bir çok yere gittim hiç bir tedavi uygulanmadı en son gittiğim hastane liflerim kopup yanlış birleştiğini söyledi. ne yapmam gerek yardımcı olabilir misiniz?

gülşah SOLAY 
 24.01.2015 10:11
Cevap :
Öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz olay çekiç parmak hastalığına uyuyor. kemiklerinizde bir kırık oluşup yanlış kaynamadıkca tedavi şansınız çok yüksek. size tavsiyem, el cerrahi uzmanı varsa ilinizde ona başvurmanız, yok ise eğer plastik cerrahi kliniğine başvurmanız olacaktır. Tedavisi için amelliyat olmanız gerekiyor.  24.01.2015 23:24
 

çekiç parmak 9 ay onçe operasyon yaptılar parmağımı kestim şu anda cok iyi parmağımı kaldırabiliyorum hareket edebiliyorum ama düşük eskisi gibi düz durmuyor ne yapsam

Bahri sezgin 
 05.01.2014 14:55
Cevap :
Geçmiş olsun, parmağınızdaki kayıp miktarı önemli. Kullanımını etkileyecek seviyede düşüklük varsa , cerrahi olarak düzeltmekte fayda var.  06.01.2014 14:18
 

Merhaba doktor bey benim bir sorum olacak ben 11 ay önce işaret parmağımı kestim ve ameliyat oldum 1 ay boyunca parmağıma demir taktılar ve bir ay sonra çıkarıldı parmağımı oynatabiliyorum yanlız bir sorun var parmağımın ucu duşuk kaldı yanı aşağıya doğru oynatabiliyorum ama yukarıya doğru biraz kalkıyo ama eskısı gibi düz durmuyo ve tam duz duracak şekilde kalkmıyo tavsiyelerinızi bekliyorum

Bahri sezgin 
 23.12.2013 18:06
Cevap :
Parmağınızda yukarı harekette yetersizlik mevcut ise, ekstensör tendonunuzda hasarlanma ya da eklemlerinizin yapısında yaralanma sonucu donma olmuş olabilir. Bir plastik cerrahi kliniğine başvurarak yapılacak muayene ve röntgen gibi tetkiklerle temel sorunun ne olduğu anlaşılabileceği gibi aynı zamanda tedavi seçenekleri hakkındada bilgi edinebilirsiniz. Geçmiş olsun...  06.01.2014 14:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 19940
Kayıt tarihi
: 18.07.11
 
 

          Op. Dr. Mehmet Haşim Güner  ortaokul ve lise eğitimini memleketi olan Giresun'da il sek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster