Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '15

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
195
 

Maltepe'de 2. Uluslararası Diyalog Konferansı

Maltepe'de 2. Uluslararası Diyalog Konferansı
 

 

 

 

İnsanlar pek çok şeyi öğrenmişler; 
Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi, 
Fakat çok basit bir şeyi öğrenememişler: 
Kardeş gibi yaşamayı…

Martin Luther King 

 

 

 

Maltepe Belediye Başkanlığının öncülüğünde düzenlenen  2.Uluslararası Diyalog Konferansı ”, 23-24-25 Ekim 2015 günlerinde Cevahir Hotel İstanbul Asia’da yapıldı. Konferansa Türkiye, Almanya, İran, İngiltere, Kenya, Karadağ, Avusturya, KKTC, Angola ve Çin Halk Cumhuriyeti, gibi ülkelerin belediye başkanlarıyla kimi yetkin adları katıldı.

Son gün özlü bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: “Şahsım ve Maltepe Belediye Başkanlığı adına tüm katılanlara teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek Nazım’ın aşağıdaki şiirin birkaç dizesini seslendirdi:

“ Asya-Afrika Yazarlarına

                                            Nazım Hikmet Ran

Kardeşlerim 
bakmayın sarı saçlı olduğuma 
ben Asyalıyım 
bakmayın mavi gözlü olduğuma 
ben Afrikalıyım 
ağaçlar kendi dibine gölge vermez benim orda 
sizin ordakiler gibi tıpkı 
benim orda arslanın ağzındadır ekmek 
ejderler yatar başında çeşmelerin 
ve ölünür benim orda ellisine basılmadan 
sizin ordaki gibi tıpkı 
bakmayın sarı saçlı olduğuma 
ben Asyalıyım 
bakmayın mavi gözlü olduğuma 
ben Afrikalıyım 
okuyup yazma bilmez yüzde sekseni benimkilerin 
şiirler gezer ağızdan ağıza türküleşerek 
şiirler bayraklaşabilir benim orda 
sizin ordaki gibi 
kardeşlerim 
sıska öküzün yanına koşulup şiirlerimiz 
toprağı sürebilmeli 
pirinç tarlalarında bataklığa girebilmeli 
dizlerine kadar 
bütün soruları sorabilmeli 
bütün ışıkları derebilmeli 
yol başlarında durabilmeli 
kilometre taşları gibi şiirlerimiz 
yaklaşan düşmanı herkesten önce görebilmeli 
cengelde tamtamlara vurabilmeli 
ve yeryüzünde tek esir yurt tek esir insan 
gökyüzünde atomlu tek bulut kalmayıncaya kadar 
malı mülkü aklı fikri canı neyi varsa verebilmeli 
büyük hürriyete şiirlerimiz”

Moskova - 22.01.1962

 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: "Türkiye'de bile belediye başkanlarımızın yan yana gelmekten kaçındığı, siyasi parti genel başkanlarımızın bir araya gelmekten kaçındığı, siyasetin bir uzlaşma sanatı olduğunu bilmelerine rağmen bu uzlaşma kültüründen her geçen gün biraz daha uzaklaşarak, bizleri kutuplaştırmaya çalışanlara bu, Uluslararası Diyalog Konferansımız bir ders olsun istiyorum. Maltepe'deki bütün toplantılarda hep söylüyorum, biz geleceğimizi sadece birkaç siyasetçinin Ankara'da oturan siyasi parti liderlerinin tekeline sokmamalıyız, sokturmayız da. Burada halkların birlikteliği var, halkların kardeşliği var. Bizlerde onlar kadar düşünebiliyoruz. Bizler de üretebiliriz. Bu duygularla, bu tür toplantıların öncelikle ülkemizde, halkın oylarını alarak seçilmiş olan liderlerin biraz daha kendilerine çeki düzen vererek, dayatmadan, danışarak, kucaklayarak, ötekileştirmeden, yan yana durarak, sorunları ortak platformda çözebilmelerini diliyorum. İşte burada gördük, bakın dünyanın çeşitli yerlerinden belediye başkanlarımız geldi. Ayrı dillerde konuşuyor olsak da, ortak dilde, ortak dinde, ortak kültürlerde buluşabiliyoruz." tümceleriyle konuştu.

Sözlerine devamla Kılıç: "Ayrı dillerde konuşuyor olsak da, ortak dilde, ortak dinde, ortak kültürlerde buluşabiliyoruz." dedi İlgiyle dinlenen konuşmasını sürdürerek: “Hiç kimse düşünce ve inancın nedeniyle ötekileştirilemez. Hiçbir ırk, diğerinden üstün değildir. İnsan hakları savunucusu,şiddet karşıtı olan ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınan Martin Lüther King’i anımsayalım. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ilgili maddelerinin uygulanması beklenir. Yerel yönetimlere önemli ölçüde görevler düşmektedir. Güneşin her ülkeye doğudan doğduğu bir gerçektir. Gelecek yılın sonbaharında deneyimleri paylaşmak ve sorunları en aza indirmek amaçlı Maltepe’de buluşalım.” diyerek sağında ve solunda yer alan konuklarına sırasıyla söz verdi.

İran Belediye Başkan Yardımcısı Ahmad Agasi, Angol de Bala Belediye Başkanı Filipe Barros Espanhol, Kenya Mombasa Kültür ve Eğitim Bakanı Tendia Lewa Mtana, Münih Eski Belediye Başkanı Christian Ude, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Altona Belediyesi Bölge İdare Müdürü Dr. Liane Melzer, Kenya Büyükelçisi Kiema Kilonzo, Almanya Yeşiller Partisi Milletvekili Memet Kılıç, ortak basın toplantısı ile konferansın önemine değgin çevirimci eşliğinde düşüncelerini açıkladılar.

Aylardır yapılan hazırlık çalışması sonucu dünyanın (10) değişik ülkesinden (44) belediye başkanının katılımı, etkinliği renklendirdi!

Belediye başkanlarının ortak basın toplantısında konuşan Başkan Ali Kılıç: “Değerli basın mensupları, tüm olumsuzluklara karşın yerel yönetimler olarak ortak hareket etmeyi amaçladık. Ülkemizdeki kimi yetkililere, parlamentoda bulunan siyasi parti yetkililerine de çağrıda bulunduk. Tüm belediye başkanlarımıza ve yurtdışındaki birçok belediye başkanına davet ettik. Almanya’dan çok sayıda konuklarımız katıldı. Katliamlar ve mülteci konusunu ele aldık. Göç ve Göç Sorunları Bakanlığı kurulması önerimizdir. Üç gün süreli, düzenli, düzeyli, kaliteli ve dolu dolu konferans gerçekleşti.” Dedi. Kimi basın temsilcilerinin soruları da yanıtlarını buldu.

Çay ve dinlenme arasındaki kısa konuşmamızda Başkan Kılıç’ı kutladım!  Özel Kalem Müdürü Melih Morsünbül ile merhabalaştık. Kültür ve sanattan sorumlu Başkan Yardımcısı Canan Döner ile tanışma fırsatımız oldu. Başkan Yardımcılarımdan Gültekin Karataş, Sağlık İşleri Müdürü Şenol Karasu ve Gazeteci Şair Bayram Şahin ile kısa kısa söyleştik. Tanıdık yüzlerle göz göze geldik…

Etkinlik sonrası Otelden ayrıldım. Başkan Ali Kılıç’ın panoları bezeyen özgün sözcüklerini okuyarak Yalı Mahallesi kaldırımlarında yolumu adımladım.

*

 

NOT: Konferansla ilgili kimi fotoğraflar,  slâyt görünümünde aşağıdadır.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 486
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1327
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster