Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '17

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1410
 

Manavdan portakal seçmek gibi evlilik

Manavdan portakal seçmek gibi evlilik
 

Meclis harekete geçmiş!


Herhangi bir konuda meşru mazeret ve elde olmayan nedenler hariç geç kalmak, birçok zararlara, birçok mağduriyetlere sebebiyet verir.

Gönülleri kırar, güveni sarsar, dostluğu bitirir, yürekleri dağlar, birçok insanın hayallerini söndürür, umutlarını kurutur.

Ülkemizde bazı TV da canlı olarak yayınlanan evlilik ve izdivaç programları Avrupa’dan ithal edilmiş ve bu programlar yıllardır yayına devam etmektedir.

Toplumun değerlerine aykırı ve birçok genci, anaları, babaları hayal kırıklığına uğratmıştır.  

TV programlarında verilen arada reklam tüccarlarını sadece yetkisiz toplum mu izliyor? Yetkili ve etkili büyüklerimiz, kıymetli temsilcilerimiz izlemiyor mu?       

Daire satmak için çocukları reklamda kullananları, sözde deva olduğunu iddia ettikleri otları, hapları ve ilaçları satan tüccar satıcıların TV ekranlarında kullandıkları sözler hiç okunmuyor mu?    

Birkaç TV hariç, tüm TV de kadın istek artıcı, büyütücü,anında uyandırıcı gibi değerlerimizle ters düşen yazılar ve onlarla ilgili görüntüler yayınlanmıyor mu?

Birçok ehil siz insanların ve onlara alet olan bazı Doktorların sözde ithal edilen ( Zaten her şeyimiz ithale bağlandı ya ) otu, suyu, merhemi, derde deva saydıkları alenen görünmüyor mu?

Geç kaldınız kıymetli yetkililer.

Evet,Televizyonlardaki evlilik ve izdivaç programlarında” Genç kızların, manavdan portakal alınır gibi “ seçildiklerini analar, babalar şikâyetle dile getirince sizlerde harekete geçtiniz.

Haydi hayırlısı olsun, bu konuda görev alan Sayın, Komisyona başarıılar diliyoruz. Dileğimiz değerlerimize halel gelmesin, Bazılarının para kazanması için toplumun değerleri feda edilmesin.

Sayısız başvurularla aile bütünlüğünü bozan, hukuka, kadın haklarına ve ahlak kurallarına aykırı bu görüntülerin denetim ve gözetim alına alınması istenmiştir.  

Bunca başvuru yapılmadan da bunların uyarılması ve yayın ilkelerine uyulması gerekirdi.   

Müdahalede geç kalındı, kalpler kırıldı, yürekler dağlandı, hayaller söndü, umutlar kurudu, güven sarsıldı.     

Evli oldukları halde izdivaç programlarına katılan kişilerin olduğunu yeni öğreniyoruz.

Bu programa katılanlardan bazılarının hastalandığı ve ruh sağlıklarının bozulduğu ve ruh sağlığı tedavisi gördüklerini duyuyoruz.

Genç kızların ve damat adayların manavdan portakal alınır gibi seçildiklerini, aşağılandıklarını söyleniyor.   

Aile ve evlilik birlikteliğinin gerçek temeli olan sevgi, karşılıklı saygı, muhabbet, özveri ve medeni ilişkileri içermeyen bu programlarda kavganın hiç eksik olmadığı dile getirilmiştir.

İnsanların birbirini aşağıladığı, fiziksel müdahaleye varan şiddet görüntülerinin yaşandığı beyan ediliyor. 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) televizyon kanallarına verdiği cezalara rağmen ticari kaygılarla bu programların devam ettiği ifade ediliyor.

Aile kurumunu bozan unsurlar içeren bu programlara bazı ticari şirketlerin de destekleyici oldukları söyleniyor.

Avrupa’dan ithal edilen bu ve benzeri programlar toplumu nereye götüreceği meçhul.

Bazılarının para kazanması için toplumun değerlerinden vazgeçmesi mi gerekiyor. Sahibi biz böyle nereye gidiyoruz?  

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Yazarım, sevgili Mehmet bey, bizim Erzurum şivesi ile, bana soracak olsaydınız; "gardaş sen bu konuda ne diyirsen" diye. Cevabım; Vallah Mehmet Gardaş, ele Musaf(Kuran)'ın ortasından yazmışsan, ahan daha ben ne diyim ki" derdim. Ne acıdır ki, toplumu, yanlış gidişattan uzak tutmak, aymazlık yolunda devam etmeleri için, böyle abuk sabuk evlenme, televole ve sorvaiver gibi programlar ile meşgul ediyorlar. Sorunlarımızın irdelenmesine yönelik, onca söylenecek söz, verilecek mesajlar ve düzenlenecek paneller var iken, eğitimden uzak böylesine programlar, toplumda yanlış beklentilerin oluşmasına ve yanlış algının öne çıkmasına neden oluşturuyor. Birileri ihya, ama eğitime, aydınlanmaya ihtiyacı olan büyük bir kesim mağdur oluyor. Zaten ekonomik yetersizlik ve kriz var iken, bir de evlilikten ne beklendiğini bilmeyen insanların bu birlikteliğe yönelmeleri, 3 gün sonra mahkemelerde, dosya sayılarının kabarmasına yol açıyor. Selam ve sevgilerimle. Refik

Refik Başdere 
 01.03.2017 14:27
Cevap :
Kıymetli Refik Başdere: Değerlerimiz bir, bir kayboluyor. Nice analar, babalar perişan halde çocuklarını bu konudan alıkoyamıyor.Bunlar kimseyi evlendirmiyorlar, sadece ceplerini dolduruyorlar.Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.Yarın Korkmaz Beyin kıymetli eşi ameliyat olacakmış bu haberi alınca gerçekten tüm dileklerim sizlerle.   02.03.2017 23:09
 

Ben bu yazınıza ilk yayınlandığı gün yorum yapmıştım ama, sanıyorum size ulaşmamış sayın Burakgazi. Zaten yorumlarda ve yorum cevaplarında da bloglarda olduğu gibi sansür uygulanıyor. Aslında düşündüğümün onda birini söylüyorum ama demek ki o sözler de sakıncalı bulunuyor. Bu programlar için tek bir şey söyleyebilirim. Tek kelimeyle "Rezalet". Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 27.02.2017 17:21
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık: Sizin yorumunuz gelir de yayına almaz mıyım.Kendinizi üzmeyiniz.Tekrar ediyorum aynen manavdan sadece portakal değil elma, armut,mandalina,seçer gibi sevgili seçiyorlar. Rezaletin ötesi diyorum.Bakalım Sayın, Komisyon onca yazılan başvurulara deva olacak mı?Birileri para kazanacak ülkemin insanları, analar, babalar ve bir çok genç hayal kırıklığı yaşayacak,değerlerinden uzaklaşacak.Saygılar sunuyorum.Sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.   27.02.2017 20:01
 

Bir şey demeyim en iyisi ben!...Çünkü biliyorsunuz ben özgürlükçü bir insanım ve bu konuda biraz farklı düşünüyoruz.Güzel yazı olmuş.Elinize sağlık.

Kerim Korkut 
 26.02.2017 16:53
Cevap :
Kıymetli Korkut: Sayın özgürlüklü si manavda bile portakalı, elmayı, armudu öyle seçemezsiniz.Manav size hayır olmaz, sayın alıcı lütfen meyveleri öyle karıştırmayın. Elbette siz yeni dünya düzenine alışmışsınız. Bizim özlediğimiz özgürlük sizin özgürlüğe benzemez.Biz değerlerimizi koruruz.Korkut bu dört beş yarım satırlık yorum için teşekkür ediyorum. O Bülbül sesiniz biraz düzeldi mi? Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   26.02.2017 21:23
 

Toplum değerlerimiz hızla yozlaşırken yuva kurmaya yönelik eş bulma da haliyle zorlaşıyor. Hayata bakış açısı maneviyattan maddiyata kayarken TV evlilik programlarında eş arayan kişiler öncelikle fiziki güzelliğe takılıyorlar. Oysa fiziki güzellik her on senede belirgin değişiklik gösterir. Programın kısa karşılaşmalarında iç güzelliğini esas alan kişiliği tespit etmek mümkün değil. Bir bakıştan etkilenip elektrik aldım diye evlenmeye yönelmek bir kaç ay sonra boşanmayla sonuçlanır. Hiç onaylamıyoruz kardeşim, selamlar gönderiyorum hanenize, sağlıklar diliyorum...

Yurdagül Alkan 
 26.02.2017 13:30
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan; Yorumunuz yazımızın esas mesele mahiyetini ortaya çıkardı.Özellikle "Hayata bakış açısı maneviyattan maddiyata kayarken"sözleriniz tam isabet.Yazdığınız gibi böyle evliliklerin temeli de sağlam kalmıyor.Çocuklar ortada kalıyor, kendileri yine zevk ve sefalarında oluyorlar.Sözde ünlülerimizin evlilikleri ve ortada kalan çocuklar birer örnek değil mi? Bacıma ve onun değerli ailesinin tümüne saygılarımı sunuyorum.Hepsine sağlık ve mutluluk diliyorum.   26.02.2017 16:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 573
Toplam yorum
: 6790
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1598
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster