Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '13

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
499
 

Mancini’nin tutumu

Mancini’nin tutumu
 

trthaber.com


 Kamuoyunda Mancini tartışılıp duruyor. Daha Fatih Terim meselesi de bitmiş değil hani. Gerçi Galatasaray Başkanı Ünal Aysal’a göre bu mesele bitmiştir. Galatasaray’ın Fatih Terim’le alıp vereceği kalmamıştır. Ama  öteki yandan Terim veryansın ettiği gibi , bir de “ah…” ediyor, G.S. yönetimine karşı. Belli ki , içinden gönderiliş tarzı hoşuna gitmiyor.

Aslında o mesele kamuoyuna malolmuştur. Fatih’in gidişi doğru mudur? Şık olmuş mudur? Yanlış mıdır? Bu durum ancak sezon sonunda bir defa daha , bir güzel tartışılacaktır .

Mancini ne yapıyor? Elinden ne gelirse onu yapıyor. Başı gitmiş (daha doğrusu kesilmiş bir koyunla ne yapılabilirse…) onu yapmaya çalışıyor.

Bir de Fatih Terim’in yaptığı yanlışları yapmamayı?

Örnek olarak, Sneijder’i Fatih Terim ısrarla kendi mevkisinde oynatmamıştı; Fatih, kendi istediği yerlerde oynattı. Sonuç başarısızlık. Sneijder adeta durmuştu.

Büyük futbolcuların , ideal mevkileri vardır, o mevkide en çok yararlı olurlar. Siz şimdi Drogba’yı sağ bekte oynatabilir misiniz, olur mu? Komik kaçar… Örneği  biraz aşırıdan verdik ama işin gerçeği budur.

Arkadaş takımını çok iyi tanıyacaksın, ona göre haftalık takım kurgulamasını yapacaksın; bir de elindeki olanaklara göre. Aslında G:S.’ın sonsuz imkanları var. İyi futbolcu sayısı oldukça yüksek.  O bakımdan çok çeşitli kombinasyonlar yapmak mümkün. Fakat bunları, en iyi futbolcuları tanıyarak, onlarla konuşarak yapmak mümkün olur.

Oysa Terim’le her şey Terim’in kafasının içinde olup bitiyordu. Bir bakmışsın Burak Yılmaz’ı sol açığa almış. “Bu adamın burada işi ne?” diye kimse soramazdı.. Terim derhal tırnaklarını çıkarıyordu. Ama kaybeden kendi oldu.

Bir çok oyuncusunu bilerek yada bilmeyerek küstürdü. Sneijder futboldan düştü; Burak Yılmaz… durdu. Takım son maçlarında adeta tanınmaz haldeydi.

Mancini bunlara karşın, inandığı  ve bildiği futbolun ana çizgilerini uyguluyor. Arkadaş, bir kere savunmanı sağlam tutacaksın (G.S.’ın da en zayıf halkası orası…) Yani, önce Galatasaray’a, klasik  İtalyan savunma sistemi olan (catenaccio) ‘yu öğretmeye çalıştı.

Tabii, bu durum Fatih terim zamanında farklıydı ve strateji “Hücum…!” üzerine kuruluydu. Bu yüzden takım, nasıl olduğunu anlamadan bir sürü gol yiyordu. Ondan sonra şaşırıp kalıyor; maçı nasıl toparlayacağım diye , garip değişikliklere gidiyordu.

Mancini’nin doğru yorumu ve yöntemi şöyle.

Mancini maçtan önce bütün futbolcularla birer birer konuşuyor. Ciddi konuşmalar yapıyor. O arada :

“Futbolcunun genel durumu nedir?”
“Futbolcu maça hazır mı?”
“Her hangi bir sakatlığı, sorunu var mı? Bunlar nasıl aşılabilir?”
“Futbolcu kendini en çok hangi mevkide oyun oynamaya, yer almaya hazır hissediyor?”
“Onun istediği mümkün olabilir mi? Olamazsa neden?”
“Futbolcunun takımı görüşü, ve yapılandırmasıyla ilgili düşünceleri nelerdir? Bunlar doğru mudur?  Bu görüşlerden yararlanmak mümkün müdür?”

Mancini, takımı tanımakta sorunlarının olduğunu bile bile, hem antrenmanlarda futbolcularını geniş ölçüde gözetliyor, hem de onlarla bire bir konuşarak, ideal 11’i bulabilmek için çalışıyor.

Tabii böyle bir yöntemin, getirisi çok fazladır:
Bir kere futbolcular , “Bizim sorunlarımız inceleniyor, düşüncelerimiz alınıyor…” diye gurur duyuyorlar ve kendilerine özgüven geliyor.

Diğer yandan düşündüklerinin bir derece takıma yansıtılmış olması, gururlarını okşuyor…
Her insan belli bir sorun üzerinde, kendi düşüncesinin alınmasını ister. Hele futbolda bu esastır. Mancini bunu yapıyor. Yani konuşarak, futbolcuların bir bakıma, ruhunu okuyor.

Böylece futbolcular, takımdan dışlanmadıklarını, he adımda kendi düşüncelerinin alındığını görmekle, mutlu oluyorlar.

Bu yöntemin, yaklaşımın yararları son maçlarda görüldü. Hem futbolcuların doğru mevkilerinin bulunmasında, hem de futbolcu düşüncelerine önem verilerek, onların özgüvenlerinin kazanılmış olması son derece önemli.

Bu yöntemle, futbolcuların takıma “yabancılaştırılması” nın önüne geçtiğini biliyor Mancini. Onun için başarılı görünüyor.

Mancini, yalnız kendi kafasına değil, takımın ortak ruhuna güveniyor. Ve başarıyı paylaşıyor.

Galatasaray’ın son zamanlarda aldığı sonuçlar, Mancini’nin doğru yoldu olduğunu gösteriyor. Ama hala “Takım Oyunu” meselesi çözülmüş değil. Takımın artistlerinden çok şey bekleniyor.

Hadi bakalım sağlık olsun. Göreceğiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 834
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster