Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '17

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
1090
 

Manda yedim manda yoğurdu yemedim

Manda yedim manda yoğurdu yemedim
 

Manda tuhaf bir hayvan. Her şeyden önce değerli bir hayvan olduğu halde yetiştirilmesine pek önem verilmiyor. Sonra manda eti diye bir şey duymadım, yoksa manda yenmiyor mu? Nerede yetiştiriliyor?

Manda konusunda çok bilinmeyen var. Mesela kurban bayramında kurban olarak manda kesildiğini görmedim. Hadi dişi mandaları anladık süt için. Peki ya erkek mandalar? Yoksa mandanın erkeği yok mu?

Manda yoğurdu çok değerli, kilosu ta bilmem kaç lira. Ama yaygın değil. Manda sütü hiç yok zaten. Yoğurdu bu kadar güzelse sütü niye satılmaz.

Kasapta eti yok, markette sütü yok, çifte koşulmaz… Ben merak ediyorum manda niye yetiştiriliyor?

“Mandıra” ismi mandadan gelmiş olmalı. Yani bu kadar emek verilip sadece yoğurdu için… Üstelik mandanın tanesi bilmem kaç liraya satılıyor.

Kasaptan manda eti alıp yediniz mi? Peki, manda sütü? Eti yenmez, sütü içilmez niye üretilir ki… Etinden sucuk salam da mı yapılmaz?

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocukluğumdan biliyorum sürüye gönderilen mandalar aksam üzerleri evlerine dönerken harmanyerinde oyun oynadığımız alandan kaçmak zorunda kaldırdık.Çıkardıkları ses mohlama sesi değil korkutucu ve ilginç gelirdi yavrusuna potak ya da potim denir. Cocuk gözüyle devasa gelirdi bana kocaman boynuzlari kocaman kafasi ve kapkaradirlar, Camız ya da Camış da denir. Ağır hayvanlardir uzun uzun geviş getirirler. Bence mamutlarin zaman içinde değişime uğramış halleri :)) Bu bilgiler ansiklopedide yok Kerim Korkut bilgisayar bilir mi bilmem :))..Ama rahmetli babam kaymagini çok severdi. Bir akrabamiz sütü fazla gelince bize getirirdi, bazen de kaymaginı biriktiriverirdi lezzetlidir ama yağlıdır ama kalitelidir de..Afyon kaymak şekeri manda sütünden yapılır ve cok tatlı bir şeydir bayılırım. Afyonkarahisar'da manda üretim yerleri var diye biliyorum çünkü Afyon sucugu ile de ünlüdür.Mandalar sucuk yapımında kullanılıyor doğru lezzetlidir bu yüzden sucugu Afyonkarahisar' dan alacaksınız...

emine gezkin 
 11.03.2017 11:23
Cevap :
" Bu bilgiler ansiklopedide yok Kerim Korkut bilgisayar bilir mi bilmem :))..Ama rahmetli babam kaymağını çok severdi. Bir akrabamız sütü fazla gelince bize getirirdi, bazen de kaymagını biriktiriverirdi lezzetlidir ama yağlıdır ama kalitelidir de..Afyon kaymak şekeri manda sütünden yapılır ve çok tatlı bir şeydir bayılırım. Afyonkarahisar'da manda üretim yerleri var diye biliyorum çünkü Afyon sucuğu ile de ünlüdür.Mandalar sucuk yapımında kullanılıyor doğru lezzetlidir bu yüzden sucuğu Afyonkarahisar" Gerçekten bilmiyordum, sağ olasın. Yavrusuna "malak" derler bizde.   12.03.2017 18:11
 

Merhaba, Manda eti bildiğimiz kadar sucuk yapımında kullanılıyor. Zaten de çok olmadığı için başka alanlara girmiyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 10.03.2017 15:25
Cevap :
"Manda eti bildiğimiz kadar sucuk yapımında kullanılıyor." Bilgi bu işte...  10.03.2017 23:09
 

Kerim Kardeş! Manda eti de yemedim sütünü de içmedim üretilmesinde bir hikmet vardır.Selamlar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 10.03.2017 11:30
Cevap :
Ya ben de şaka dedim zaten, manda nerede yiyim!  10.03.2017 22:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4732
Toplam yorum
: 12761
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster