Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
133
 

Mandela

Mandela
 

Mandela


Mandela çok büyük bir adamdı. Mandela asker miydi? Komutan mıydı? Ordulara komuta edip askeri savaşlar mı kazandı? Hayır. Ama Güney Afrika’nın asli sahipleri olan siyah derililere hürriyetlerini kazandırdı, bağımsızlıklarını kazandırdı, kendisi de hür ve adil seçimle bağımsızlık kazandırdığı ülkeye demokratik bir cumhurbaşkanı oldu. Asla ve hiçbir manada diktatör olmadı, hiçbir gerekçeyle diktatörce icraatlarda bulunmadı.

Gandi çok büyük bir adamdı. Gandi asker miydi? Komutan mıydı? Ordulara komuta edip askeri savaşlar mı kazandı? Hayır. Ama Hindistan’a bağımsızlığını kazandırdı, Hintli vatandaşlarına hürriyetlerini kazandırdı. Asla ve hiçbir manada diktatör olmadı, hiçbir gerekçeyle diktatörce icraatlarda bulunmadı.

Bugün Afrika’da, Asya’da, Latin Amerika’da yakın bir zamana kadar ve belki bugün bile adını sanını bilmediğimiz irili ufaklı pek çok devlet var. Yakın bir zamana kadar bu devletler büyük batılı devletlerin sömürgesi idiler. Yani bağımsız değillerdi, yani hür değillerdi. Ama bu devletlerin her biri son kırk, elli, atmış, veya yetmiş yıl içinde bağımsızlıklarına kavuştular yani hürriyetlerine kavuştular. Tabii ki her birinin bir önderleri oldu, bağımsızlık mücadelelerine liderlik yapan önderleri oldu. Ama Mandela, ama Gandi, ama Ahmet, ama Mehmet, ama Hans ama George, Ahmet olmazsa Mehmet, Mehmet değilse Hans, o da olmazsa George, bir kurtarıcıları oldu.

Bugün bağımsızlığına kavuşan bu onlarca belki yüzlerce devletin çoğu tarihlerinde ilk defa hür olabilmiş, bütün tarihleri boyunca daha düne kadar sömürge olan, köle olan devletlerdi. Hiçbirinin tarihi Türklerin tarihinin onda biri hatta yüzde biri kadar şanla, şerefle dolu değildi. Türkler gibi devletler yıkıp devletler kurmamışlar, imparatorluklar yıkıp imparatorluklar kurmamışlardı. Türkler gibi tarihin uzun dönemlerinde dünyanın en büyük askeri ve siyasi gücü olmamışlar, dünyaya hükmetmemişler, Fatihler, Yavuzlar, Kanuniler yetiştirememişlerdi.

Şimdi biri birisi çıkar da bana derse ki, eğer “o olmasaydı bugün biz olmazdık”, (yani bugün hür ve bağımsız olmazdık demeye getiriyorlar), ben de ona şunu sorarım. Yani bugün dünyada düne kadar köle olan, sömürge olan, tarihlerinde ilk defa hürriyetlerine, bağımsızlıklarına kavuşan irili ufaklı bütün bu devletler bugün bağımsız ve hür olacaklardı da böyle şanlı, uzun ve müstesna bir tarihi geçmişe sahip olan Türkler bağımsız ve hür olmayacaklardı; öyle mi? Bu size mantıklı geliyor mu Allah aşkına?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet Atatürk olmasaydı biz bugün bu düzeyde olmazdık. Ortadoğu da başka bir Atatürk olmadığı için en demokratik ülkelerden biri biziz. O dönemde çin de dahil olmak üzere bir çok ülke lideri Atatürk'ü örnek aldı. Ama Atatürk'ü rahat bırakmalıyız. Sırtından beslenmemeli, beslenenlere tepki göstermeliyiz. Burada bir kitap öneriliyor "Hero's Journey" by Joseph Campbell. Hadi okuyalım beraber.

sinem aksay 
 16.01.2014 10:27
Cevap :
:)  16.01.2014 13:06
 

Size siyasi tarih kitapları okumanızı öneririm. Bir kere Milli Mücadele döneminde kazanan devletler Sevr antlaşmasını dikte etmek istemişlerdi, buna göre Doğu Anadolu Ermenistan, kuzey Pontus, batı Yunan, güney Fransız ya da İtalyan olacaktır. Türk ve Türkiye diye bir kavram kalmayacaktı. BİZ İSE BİRER KÖLEYE DÖNECEKTİK. Milli Mücadele, tüm dünya ülkelerine, kurulan bu sömürge düzenine karşı İLK başkaldırıdır. Ve sömürge düzeninin bir anlamda sonu olmuştur, çünkü Yunan işgali de bitince İngiltere başbakanı istifa etmek zorunda kalmış ve politika değiştirmiştir. Hindistan dediğiniz yeri de Türkler Gazneli Mahmut ve Babür devletiyle birlikte hep yönetmiştir. Tabi ki Gandi ve Mandela, kendi koşullarına uygun olarak toplumlarını yönetmiş büyük liderlerdir. Ama ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR diyen Atatürk, Türk milletinin vicdanını temsil etmiş ve asla boyunduruğu kabul etmemiştir. Bu İLK tepkisel hareket kelebek etkisiyle tüm dünyaya ilham vermiş ve dünyayı değiştirmiştir.

Yılmaz Değirmenci 
 07.12.2013 14:11
Cevap :
Yılmaz Bey öncelikle ilginize teşekkür ederim. Yazdıklarınızda katılmadığım bir şey yok. Ama Türk Milleti o kadar büyük bir millettir ki tarihte pek çok büyük önder çıkarmıştır ve bu kapasitesini hep muhafaza etmiştir. Allah korusun ulu önderimiz Çanakkalede veya Kurtuluş Savaşı sürecinde bir talihsizlik eseri şehit olmuş olsaydı, biz bugün köle veya esir bir millet mi olacaktık yoksa bu millet bağrından başka kurtarıcılar mı çıkarırdı? Sorum buydu..  07.12.2013 14:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 321
Toplam yorum
: 178
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 890
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster