Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '10

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
8624
 

maNga Eurovision'da İkinci oldu, Lena Meyer birinciliği haketti mi?

maNga Eurovision'da İkinci oldu, Lena Meyer birinciliği haketti mi?
 

maNga'nın İkinci olduğu yerde Lena Meyer birinciliği haketti mi? Eurovision 2010 Oslo. Video izle! Şarkları dinle!

Eurovision 2010 Oslo’da yapıldı. maNga'nın İkinci olduğu yerde Lena Meyer birinciliği haketti mi? Akıllarda kalan bu sorunun cevabını kendimce veriyorum.

Birinci olan Lena Meyer - Landrut Satellite Dinlemek için TIKLA

İkinci olan maNga - We Could Be The Same Dinlemek için TIKLA


Yıllardır artık klişeleşmiş bir takım oy hareketlerinin görüldüğü; komşunun komşu külünden ziyade “oy”una muhtaç olunduğu; şarkıya göre değil de hem milletlere hem de görselliğe puan verildiği bir dönemde kalkıp bunu hak ettik ya da hak etmedik demek ne derece mantıklıdır bilemem.

Geçen yıl birinci olan Alexander Rybak sevimliliğiyle sempati toplamış ve bu şekilde oyların dağılımı etkilemişti. Her ne kadar şarkısı da güzelse de önemli etken sempatikliği ve koreografisi olmuştu.

Bu yıl da aynı etkilerin olmayacağını öngörmek saçmalık olurdu. Nitekim bazı ülkeler bunu gözeterek genç yaştaki sevimli çocukları yarışmaya göndermişti.

Elbette müzikal altyapının da ön planda tutulduğu ve buna göre değerlendirme yapıldığı vakidir. Tastamam baştan sonra saçmaydı demiyorum.

Ancak dinlediğim kadarıyla (ilk baştan 5-6 şarkıyı kaçırdım) bu yıl Eurovision’da yarışan şarkıların kalitesi geçen yılları arattı. Her sene şarkılar söylenip bittiğinde hangisi birinci olsa yakışır diye kendi aramızda seçmeler yapardık. Her seferinde en az 4-5 şarkı arasında gidip gelirdik.

Dün akşam ise ilginçtir ki beğenmediğim maNga’yı çok başarılı buldum. Çünkü ona yaklaşabilecek kalite şarkı sayısı çok azdı. Şu birinci olmazsa üzülürüm diyebileceğim bir şarkı yoktu ne yazık ki.

maNga ilk seçildiğinde beğenmediğimi ifade etmiştim ( maNga “We Could Be The Same” ile derece yapar mı?). Dün akşamki performanslar gösterdi ki daha kaliteli bir şarkıyla birinci olabilirmişiz.!!

Zira “ney na na na” benzeri bir şarkıyla katılan ve belki de derece yapmak rüyalarında bile akıllarına gelmeyen Almanlar birinci oldu. Küçücük bir kız!! Alexander Rybak’ın birinciliğini iyi analiz etmişler demek :)

Eurovision’a bizim kadar değer ve anlam yükleyen ülkeler yoktur demiyorum. Vardır çünkü. Hatta bizden daha çok önemseyenler bile var. Bunun için noter tasdikli bir analize gerek yok sanırım :)

Biz artık bu anlamda rüşdümüzü ispatladık sayıyorum. Bülent Özveren’in de dediği gibi ilk ikinciliğimiz alarak başarımızı gösterdik. Artık sonuncu oluruz korkusu olmadığından her yıl rahat katılıyoruz ve iddialı oluyoruz. Ancak tam olarak kendimizi ifade edebiliyor ve kendimiz olabiliyor muyuz derseniz “şimdi reklamlar” diyerek noktayı koyarım :)))

Sevgi ve muhabbetle kalınız..

Murat HACIOĞLU

W E B B E N

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Manga Japonyada albüm çıkartmış bir grup ayrıca 2009 mtv Avrupa müzik ödülü aldı bu bile yeterliydi.Lena ise Kesha nın Avrupa Versiyonu gibi kaldi hareketleri mimikleri biraz utangaçlığı sempatik olmasına yetti bile...

Serhat Demir 
 30.05.2010 18:55
Cevap :
Hele o ödül alırken Alexander Rybak ile aralarında ne geçtiyse (diyalog) şarkıyı tekrar söylerken çok tutuktu. SEs gitti geldi. Bu da heyecanlı ve utangaç oluşunun bir sonucuydu sanırım. Katkı ve yorum için teşekkür ederim Sevgi ve muhabbetle  30.05.2010 21:18
 

Bu yarışmayı kaç yıl oldu izlemiyorum. Yarışma fikri baydı beni. :) Burada güzel olan şey; gençler (MANGA) kendini tanıttı. Farklı güzel bir elektrikleri var. Kendilerini kutlarım. :) Sevgiler.

Esma KAHRAMAN 
 30.05.2010 15:45
Cevap :
Doğru diyorsunuz tabi. Gençlerin önünü açma bakımından Eurovision iş görüyor.. Şenlik ve festival havası oluyor ya ben onu seviyorum... Evde yılbaşı eğlencesi tadında bir gece geçirmiş oluyoruz işte :)) Sevgi ve muhabbetle  30.05.2010 18:06
 

Eurovizyon'u çok ciddiye almıyorum. Açık konuşmak gerekirse, uzun yıllardır istisnalar hariç yarışmaları da seyretmiyorum. Burada olmanın amacı; Türk toplumunun benimseyebileceği bir başarı ise şarkı Türkçe olmalı. Ben Sevtap Erener'le katıldığımız yılda dahil olmak üzere, hep şarkı Türkçe olmalı tarafında bulundum. Düşünsenize, Türkçe sözlü bir müzik ve arkada "Anadolu Ateşi" gibi bir kareograf... Hani diyoruz ya, tarihimizden, kültürümüzden ve topraklarımızdan çıkmalı diye... Bence şık olurdu. Ama amaç sadece üst sıralarda yer alıp, Avrupa basınında ve toplumunda hatırlanabilirliliği arttırmaksa eğer hedef tutturulmuştur... Sonuç hoştur, Gayrısı boştur :)) Sağlıcakla Kalın..

Yorum Dükkanı 
 30.05.2010 15:41
Cevap :
Şarkının dili konusunda katı değilim. Milliyetçi ve muhafazakar bir insanım ancak global dünyada dillerin ve dinlerin illaki ön plana çıkarılması gerektiğini düşünmüyorum. İngilizce ile de ifade edebiliriz o dediklerinizi (hatta Franszıca ya da başkaca). Ancak Türkçemizin güzelliği ile "daha iyi ifade" edebiliriz elbet. BU bir müzik yarışması ise önceliğin müzikalitede olmasını bekleriz. aNcak ne yazık ki yıllardır müzik hep en arkada kalıyor. Siyasi davranışlar, popüler koreografiler filan işi götürüyor :) Aslında yarışmanın özü HAFİF müzik olması. Görünen o ki artık bir çok ülke yöresel müziğe ağırlık veriyor. O zaman biz de neden Anadolu Ateşi ile gitmeyelim ki.. Güzel bir fikir. Bunu TRT'ye önermek lazım. Sevgi ve muhabbetle  31.05.2010 10:25
 

kılıç kalkan ekibi göndersek:)) uyar mı?

ÇokEskidendi 
 30.05.2010 13:58
Cevap :
Yazarken aklıma gelmedi değil :)) Ancak artık kılıç kalkan da bizi temsil etmiyor.. Onlar mazide kaldı. Ancak folkorik değerlerimizin sentezinin işe yarayacağını söyleyebilirim :) Sevgi ve muhabbetle  30.05.2010 14:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1658
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster