Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

16 Mayıs '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
179
 

Manidar Buldum

Manidar Buldum
 

Gücün emri altında güçsüzlük, dermansızlık, halsizlik.


Mısır halkı başkent Kahire'de bir binanın duvarına pankart asmış. “Kusura bakma Filistin, biz de işgal altındayız.diyerek acziyetini belirtmiş. “Demek İstemiş ki: “Kardeşim siz açıktan zulüm altındaysanız, biz gizliden zulüm görmekteyiz. Sesimizi çıkaracak olsak, sizden beter olacağız.”

Masal anlatmamışlar, gerçeği belirtmişler. Biraz pusma sezilse de bu pankarttan, Mısırlılar doğru olanı yapmışlar. Yedek giysilerin olmadan çamuru üzerine sıçratmayacaksın.

Tek başına bir şey yapılamaz. Biz de tek başımıza cihada kalkışamayız. Haçlı hileleriyle bir kaşık suda boğuverirler Maazallah.

Mehmetçiğimiz yürekli, bileği güçlü kahramandır maşallah. Lakin düşmanın hilesine yönelik şeytanlıkları müslüman tek başına def edemez. İlla birlik olunmalı, “birlikten güç – kuvvet doğar” diye atalarımız boşuna söylememiş.

Rabbimiz beraberliği, istişareyi ve düşmana karşı temkinli olmamız gerektiğini buyurmuş. Yüce Allah, Al-i İmran suresinin 159. ayetinde Peygamberimize iş konusunda ashabı ile istişare etmesini emretmektedir: “İş konusunda onlarla istişare et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah'a tevekkül et, ( O'na dayanıp güven.) Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.”

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Filistin' deki yaralıların Türkiye'ye getirilmesi için İsrail ya da Mısır'a uçak indirilmesi gerektiğini belirterek, her iki ülkenin de buna izin vermediğini açıklamış. Ne bekliyorduk ki... Güdülen, güdenin emri dışına çıkamaz. Birilerinin gölgesi altına sığınan, gün gelir kendi gölgesinden bile korkar hale gelir.

Osmanlı'yı yok etme sebepleri buydu dünyalık güçlerin. Osmanlı himayesinde olanları kendi emri altına almaktı. Gelen gideni aratırmış, Osmanlı'dan bıktığını, özgür olmayı seçtiğini sanan İslam ülkeleri, özgürler mi, tam tersi tasmalı köleler mi, merak etmekteyim.

Evet Mısır'da, pek çok müslüman ülkesinde görüldüğü gibi Amerikan ve İngiliz Yahudilerinin sömürüsü altında... İsrail'de bulunan Yahudiler çer çöp; onları bile bu iki devletin, devleri yönetiyorlar.

Teşbihte hata olmaz, misal saldıran köpeğe hoşt dersin, yine geri durmaz. Köpek köpekliğini mutlaka yapacaktır. Onun durması için zapt edecek bir sahip lazım. Zalimin zulmünü önlemek içinde müslümanlara birlik lazım.

Elini başına koy, bir düşün müslüman kardeşlerim. Balkona Filistin bayrağı asmakla, meydanlarda bağırmakla zalimi püskürtemeyiz. Allah rızası için, güçlerimizi birleştirip, zalimi zayıf hale getirmeliyiz...

Bize Haçlı seferi organizatörü, İngiltere Kralı'nın komutanı Richard'a:“Sizin işgaliniz geçicidir. Müslümanlar zaafa düştüğü için buraları ele geçirdiniz. Savaşacak gücümüz olduğu müddetçe size burada rahat yok” diyen, bir Selâhattin Eyyûbî lazım. Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Ayfer AYTAÇ -ayferaytac.com

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Etkileyici bir görsel, dilerim yeryüzünde savaşların ve sömürünün yok olduğu günler bırakabiliriz çocuklarımıza, emeğinize sağlık Ayfer hanım selamlar

Cemile Torun 
 23.05.2018 14:43
Cevap :
Çok teşekkür ederim değerli Cemile Hanım, temenninize yürekten katılıyorum. Güzel bir gün dileğimle selamlar, sevgiler.  24.05.2018 7:37
 

Sanırım, resimdeki Türkçe yazı sizin eseriniz-eklemeniz. Güzel bir habercilik ve hizmet. Yalnız bu haberi medyada görmedim. Kaynak verseydiniz daha iyi olurdu. Hakikaten, çok manidar. Manşetlere girecek bir dünya haberi. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 19.05.2018 13:19
Cevap :
Merhabalar Sayın CENGİZ. Ben Mısır'a defalarca gitmiş biriyim. Oralarda dostlarım var demem yeterli olur sanırım. Âlâkanıza ve yazımı okumak için ayırdığınız zamana teşekkür ederim. Güzel vakitler ve başarılar temennilerimle, hayırlı ramazanlar.  22.05.2018 0:45
 

Çok anlamlı bir yazı, ilgiyle okudum.

Kerim Korkut 
 17.05.2018 11:22
Cevap :
Teşekkür ederim, okuyan gözünüze, yazdıran gönlünüze sağlık.   18.05.2018 10:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 282
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 185
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster