Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
404
 

Manken sandığı...

Son günlerin tartışma konusuna son noktayı koyarak, hem ülkeyi, hem de tartışma konusu Manken kızımız Aysun'u rahatlatmak istiyorum. Bunun için erinmeyip küçük çapta da olsa bir araştırma yaptım: Başbakanlık DİE'nin Türkiyedeki hayvan sayısı ile ilgili son verileri şöyle:

Sığır: 1O.000.000....

Koyun: 18.500.000....

Keçi: 7.000.000...

Toplam: 35.500.000...

Bu veriler, çoban gerektiren büyük ve küçük baş hayvanlar içindir. Kümes hayvanları çoban gerektirmediği için bu çalışma içerisine alınmamıştır:

Demek ki ülkemizde otuz beş milyon çoban gerektiren hayvan bulunuyor. Aslen köylü olduğum için, az çok bilirim ki, yuvarlak olarak 300 civarında hayvana bir çoban gerekir. Ya da biz öyle olduğu varsayalım ki hesabımız kolaylaşsın..

Elimizdeki hayvan sayısını bir çobanın güttüğünü varsaydığımız 300 baş hayvan sayısına bölersek, gerekli çoban sayısını bulmuş oluruz; Buna göre yine yaklaşık olarak 115, 000 çoban bulunuyor ülkemizde..

Sorunu çözmemiz için bir veri daha lazım, o da Türkiyedeki "manken" sayısı.. Ancak bu konuda kesin bir sayı bulamadım. Bazı yerlerde, Türkiye'deki doğru dürüst iş yapan manken sayısının 20(yirmi) yi geçmeyeceği iddialarına rastladım. Ama ben eğri veya doğru tüm iş yapan mankenleri de düşünerek sayıyı 300 olarak ele alıyorum.

Çoban sayısı elimizde, manken sayısını da kabaca da olsa bulduk.. Öyleyse kaç çoban oyunun bir manken oyuna denk sayılması gerektiğini kolayca bulabiliriz artık:

Çoban sayısı(bölü)Manken sayı=Manken oylarının değeri... Bu formülü sayılara uyguladığımızda:

115.000/300=380.. İşte ülkemizdeki her bir "Aysun-manken" in oylarının karşılığı olar sayı.. Demek ki, her bir mankenin oyunun 380 oy sayılması lazım "gerçek" Demokrasiye erişmemiz için..

Ancak burda halledilmesi gereken bir sorun daha var: O da, çobanların ve mankenlerin oy verdikleri partilerin de ayrıştırılmasıdır.. Yani ola ki bir veya bir kaç manken AKP'ye, ya da bazı çobanlar CHP'ye oy verirlerse...

Bu durumda çoban ve manken sandıklarını ayırmaktan öte, sandıktan çıkan oyların partilere göre dağılımını gördükten sonra, yukarda bulduğumuz 380 rakamını işletmek için, AKP'ye oy veren Mankenlerle, CHP'ye oy veren Çobanları ayırıp onların oyunu birebir sayacağız.. Diğerleri için her bir çoban oyuna karşılık bir manken oyu 380 sayılacak...

Olur mu böyle şey demeyin.. Olur, niye olmasın.. Bizim Demokrasi tarihimizde oyların açıktan verilip, gizlice sayıldığı zamanlar olmadı mı..? Oldu..

O olduysa bu da olur.. Hem de bal gibi..!

Böylece şu tartışmaya da son verip işimize gücümüze bakarız...

Ama bu 1'e 380 hesabına rağmen sonuç değişmez CHP sandıkta kalır diyorsanız, artık ona da diyeceğim yoktur..

En azından bir başka "sanatçı" çıkıp isyanını dile getirinciye kadar..!

Bu çalışmayı da ülkemiz Demokrasinin gelişmesi adına bir katkı olarak sunuyorum... Bunca yıl bizleri okutan, adam eden devletimize bu kadarcık bir katkımız olsun yani..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1644
Toplam yorum
: 4265
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 794
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster